wystawy

Galeria Jedna Druga – O sojuszach ciał niebieskich

fot. materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 16.12.2021
O której godzinie?
19:00
Do kiedy?
Niedziela, 06.02.2022
Do której godziny?
16:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
W słowiańskiej mitologii Leszy, Borowy to strażnik puszczy. Borowa to jego feministyczna wersja. Jej skóra i krew jest niebieska. Gdy zechce, może przeistoczyć się w każdą roślinę lub leśne zwierzę. Może być potężna jak drzewo, lub drobna jak popielica. Splata moce płynące z życiodajnych żywiołów oraz destrukcyjnych poczynań. Pomaga przemienić strach i bezradność w odwagę i determinację.

 

Kobold w germańskich podaniach to gnom zamieszkujący kopalnie. Pilnuje podziemnych skarbów i zwykle pozostaje niewidzialny. To właśnie on był podejrzewany o podkradanie cennych rud i podrzucanie w ich miejsce bezwartościowego wówczas kobaltu, minerału zawierającego w sobie niebieski barwnik. Borowa zajmuje się tym, co powszechnie uznawane jest za ożywione. Kobold działa w głębokich warstwach geologicznych. W praktyce ucieleśniają materie i siły, które są nierozłączne. Prezentowany na wystawie film oraz instalacja odnoszą się do bezpośrednich oraz magicznych praktyk podejmowanych w celu ochrony leśnych zwierząt. Niebieski kamień jest sojusznikiem i sprawcą działania, rzeźba okazuje się towarzyszką saren, a stacjonarny rowerek ułatwia transformację. Wszystko skąpane jest w kobaltowym błękicie i ultramarynie.

Anna Siekierska – rzeźbiarka, rowerzystka, członkini Wspólnoty Międzygatunkowej. Jest czynną artystką i aktywistką zaangażowaną w działania na rzecz przyrody. Wypowiada się w imieniu istot dyskryminowanych i eksploatowanych przez człowieka

 

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję