koncerty inne

Fryderyk Festiwal 2021 – Gala Muzyki Poważnej

fot. materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Piątek, 25.06.2021
O której godzinie?
19:30
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Fryderyki to nagroda polskiej branży muzycznej, przyznawana za dokonania fonograficzne minionego roku. W dziedzinie muzyki poważnej wręczana jest w dziesięciu kategoriach, reprezentujących różne style i gatunki muzyczne, od nagrań muzyki solowej i kameralnej po operową i symfoniczną oraz od baroku do współczesności.

 

– Fryderyki to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w naszym kraju. Cieszę się, że w tym roku ta nagroda muzyczna zawita do Szczecina. Nasz region słynie z wydarzeń muzycznych na najwyższym artystycznym poziomie i jestem przekonany, że także gale Fryderyk Festiwal dostarczą wielu niezapomnianych emocji i artystycznych wzruszeń – komentuje Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

– Pomorze Zachodnie tworzą ludzie, których korzenie wywodzą się z różnych stron i różnych kultur. To sprawia, że możemy czerpać z ogromnej różnorodności, a nasza wrażliwość, kształtowana przez zawiłe losy przodków, czyni nas ludźmi otwartymi i ciekawymi nowych doświadczeń. Tu też odbywają się niezapomniane muzyczne wydarzenia, które prezentują olbrzymią różnorodność i bogactwo kultury muzycznej. Tym bardziej cieszę się, że to właśnie w sercu regionu – Szczecinie, uhonorujemy wspaniałych polskich artystów, twórców muzyki, którzy otrzymają najbardziej prestiżowe polskie nagrody muzyczne – Fryderyki 2021 – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W tym roku szansę na tę wyjątkową statuetkę mają m.in. śpiewaczki Aleksandra Kurzak, Agata Zubel i Agnieszka Rehlis, skrzypek Jakub Jakowicz w duecie z pianistą Bartoszem Bednarczykiem, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Wrocław Baroque Ensemble, a także Polska Orkiestra „Sinfonia Iuventus”.

Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki poważnej dostępna jest: http://fryderyki.pl/fryderyk-2021/

Tego dnia zostaną wręczone także szczególne nagrody – Złote Fryderyki, którymi Rada Akademii Fonograficznej sekcji muzyki poważnej uhonorowała w tym roku dwie wybitne postaci polskiej kultury muzycznej: śpiewaczkę i pedagożkę Jadwigę Rappé, której kariera obejmuje tysiące recitali, koncertów symfonicznych i przedstawień operowych w najsłynniejszych salach świata, oraz znakomitego dyrygenta, dyrektora naczelnego i artystycznego Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis” – Jana Łukaszewskiego.

Wręczeniu statuetek w zabytkowych murach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie mieści się Opera na Zamku, towarzyszyć będą koncerty w wykonaniu znakomitych polskich artystów.

Elwira Janasik (mezzosopran), jedna z najzdolniejszych śpiewaczek młodego pokolenia, przedstawi arię z opery Orlando Furioso, a towarzyszyć jej będzie orkiestra barokowa Capella Cracoviensis pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa.

Jedną z gwiazd wieczoru będzie wybitna polska flecistka Ania Karpowicz, laureatka tegorocznego Paszportu „Polityki”, propagatorka muzyki Mieczysława Weinberga.

Nominowany do Fryderyka 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna Kwartet Śląski uczci pamięć Krzysztofa Pendereckiego, zmarłego 29 marca ubiegłego roku mistrza muzyki współczesnej.

Pianista Piotr Sałajczyk przypomni mazurki z op. 50 (nr 1 i 16) Karola Szymanowskiego.

W programie koncertu znalazło się też miejsce na małą galę operową w wykonaniu wybitnych polskich śpiewaków: Aleksandry Olczyk i Łukasza Golińskiego. Aleksandra Olczyk to jedna z najbardziej cenionych dziś w świecie sopranistek.Artystka wykona popisową arię Królowej Nocy Der Hoelle Rache. Z barytonem Łukaszem Golińskim, szczecinianinem, który odnosi obecnie triumfy na scenach operowych m. in. Royal Opera House, Berlińskiej Staatsoper, Opery w Zurychu, Gran Teatro del Liceu w Barcelonie , artystka wykona także duet La ci darem la mano z opery Don Giovanni Mozarta, a sam Łukasz Goliński wcieli się na moment w postać Figara z Mozartowskiej opery Wesele Figara. Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.

Współczesną odsłonę koncertu, inspirowaną smooth jazzem i muzyką filmową, reprezentować będzie pianista Aleksander Dębicz. W towarzystwie Łukasza Kuropaczewskiego (gitara) przedstawi własną aranżację utrzymanego w iberyjskim klimacie utworu Isaaca Albeniza Asturias.

Komentarze
~Benedykt
25.06.2021 02:53

Olga Tokarczuk i Aleksander Nowak - cóż za duet! Czy żona Alka Nowaka wie, że jej mąż proponuje trójkąty innym kobietom? Jednej proponował trójkąt, a jeszcze innej "fantastyczny seks" (również w tajemnicy przed żoną). Nowak rozbił związek narzeczeński swojemu przyjacielowi, a oszukaną dziewczynę, która pisała do niego wiadomości mailowe, podał na policję, groził utratą pracy i więzieniem! Zniszczył dziewczynie życie i zdrowie. Nowak tak traktuje kobiety... Czy p. Tokarczuk o tym wie?!!

~Benedykt
25.06.2021 02:54

Olga Tokarczuk i Aleksander Nowak - feministka i dupcyngiel i seksista.

~Adam L.
25.07.2021 08:20

Przecież Nowak to bawidamek - nie jest to żadną tajemnicą! Moją kobietę też próbował uwieść, ale go wyśmiała:) Gościowi się wydaje, że skoro ma pozycję i odnosi sukcesy to może wszystko. A tej biednej dziewczyny szkoda - ale brawa za odwagę, że mówi o tym głośno! Bo tak trzeba! Kobiety mają swoje prawa i głos, czego pan Nowak zdaje się nie rozumieć, zapatrzony w dekolt i spódniczki.

~Waldemar
01.08.2021 16:21

Szanowny Panie Nowak, jest pan zwykłym śmieciem po tym jak potraktował pan pewną Damę. Wszyscy się dowiedzą jak traktuje pan kobiety. Ja o to zadbam.

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję