spotkania

Friedeborn i jego czasy. Szczecin i Pomorze w czasach Friedeborna

fot. archiwum wSzczecinie.pl

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Niedziela, 23.01.2022
O której godzinie?
16:00
Za ile?
5 zł
Opis wydarzenia
Zamek zaprasza na spotkanie upamiętniające 450. rocznicę urodzin Paula Friedeborna.

 

W styczniu przypada rocznica urodzin Paula Friedeborna, niemieckiego prawnika, notariusza cesarskiego, sekretarza miejskiego oraz burmistrza Szczecina w latach 1630-1637. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wkrótce wyda przetłumaczoną na język polski kronikę autorstwa Friedeborna „Historische Beschreibung der Stadt Alten Stettin in Pommern”.

Dzieło z roku 1613 stanowi pomnik wczesnonowożytnego dziejopisarstwa miejskiego, jest bezcennym źródłem do historii Szczecina, ale także ważną skarbnicą wiedzy do dziejów Pomorza, dynastii Gryfitów i krajów ościennych. Na przygotowanie i druk pracy udało się zdobyć fundusze unijne.

 

Goście:

Prof. dr hab. Radosław Gaziński

Wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Uznany badacz historii Pomorza oraz historii powszechnej czasów nowożytnych. W swoich badaniach zajmuje się m.in. środowiskami urzędniczymi, rozwojem biurokracji na dworze książęcym i we władzach miejskich w XVI-XVIII wieku, w tym Szczecina. Prowadzi badania nad składem szczecińskiej rady miejskiej od czasów średniowiecza po koniec XVIII wieku. Wydawca źródeł archiwalnych, m.in. regestów miasta Szczecina.

Dr hab. Paweł Gut, prof. US

Pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego i archiwista Archiwum Państwowego w Szczecinie. Prowadzi badania w zakresie: historii nowożytnej Pomorza oraz Prus, miast Pomorza w czasach nowożytnych (dzieje administracji pruskiej w XVIII wieku), nauk pomocniczych historii – szczególnie sfragistyki, a także archiwistyki, w tym aktoznawstwa i archiwoznawstwa.

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję