Fotografia Dzikiej Przyrody 2012

Gdzie?
Gmach Główny Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego 3, Szczecin
Kiedy?
Czwartek, 07.03.2013
O której godzinie?
18:00
Za ile?
7 zł
Opis wydarzenia
Wystawę tworzą zwycięskie prace konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2012, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs odbywa się corocznie od 1965 roku i jest obecnie najbardziej cenionym, a także największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii przyrody. W Polsce efekty konkursu będziemy mogli podziwiać po raz jedenasty.

Tegoroczna edycja obejmowała kilkanaście kategorii: portrety zwierząt, dzika przyroda w środowisku miejskim, podwodne światy, królestwo roślin czy przyroda w technice monochromatycznej. Zostały przyznane również nagrody specjalne. Zwycięskie prace, wśród których znajdują się dwie fotografie z Polski, wyselekcjonowane zostały spośród prawie 50 tysięcy fotogramów, wykonanych przez ponad 4,5 tysiąca autorów z 98 krajów.

Konkurs adresowany jest do wszystkich fotografujących. Mogą w nim startować zarówno osoby zajmujące się fotografią zawodowo, jak i amatorsko. Od niedawna funkcjonuje również specjalna edycja Fotografii Dzikiej Przyrody dla dzieci i młodzieży w trzech kategoriach wiekowych. Autorzy konkursu bardzo często podkreślają, że aby uchwycić najbardziej niezwykłe chwile w świecie przyrody, nie musimy posiadać drogiego sprzętu ani daleko podróżować. Piękno jest wokół nas! Wystarczy odrobina talentu, wiedzy, cierpliwości, a często również przypadku i szczęścia, aby uwiecznić na fotografii ulotne momenty niewidoczne dla większości z nas.

Wystawa poza walorami estetycznymi posiada również wartości edukacyjne. Dzięki fotografiom możemy podziwiać florę, faunę i zjawiska atmosferyczne z całego świata, ukazujące nam różnorodność i bogactwo naturalne naszej planety. Wśród prawie 20 nagród występują dwie nagrody specjalne: Nagroda im. Geralda Durella w dziedzinie Zagrożonych Gatunków oraz Świat w Naszych Rękach. Obie nagrody mają na celu promowanie wiedzy dotyczącej gatunków zagrożonych wymarciem oraz destrukcyjnego wpływu naszej cywilizacji na otaczające nas środowisko naturalne. Organizatorzy wierzą, że dzięki tak dużej popularności konkursu wzrośnie zainteresowanie ludzi tematami związanymi z ochroną przyrody, a zdjęcia przyczynią się do większej dbałości o otaczający nas świat.

Wystawa w 2013 roku pokazywana będzie w 12 miastach, między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Bytomiu, Sopocie, Toruniu i Bielsku-Białej. Po raz dziewiąty zaprezentowana zostanie także w Szczecinie. Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.

www.fotografiadzikiejprzyrody.pl

www.muzeum.szczecin.pl

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję