koncerty spotkania inne

Festiwal Światowy Dzień Głosu [program]

autor plakatu: Ewa Słynarska

Gdzie?
różne miejsca, szczegóły podane są w programie
Kiedy?
Piątek, 21.04.2017
O której godzinie?
14:00
Do kiedy?
Niedziela, 23.04.2017
Do której godziny?
20:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Zajęcia aktorskie i emisyjne, otwarte lekcje śpiewu, warsztaty musicalowe, nauka debatowania, spotkanie z dr inż. arch. Heleną Freino, Janem Tarnowskim i Krystyną Łyczywek, którzy opowiedzą o zmianach społecznych i architektonicznych Szczecina, warsztaty poprawnej wymowy oraz trzy koncerty w przepięknych szczecińskich wnętrzach – m.in. takie atrakcje czekają na uczestników unikatowego Festiwalu, którego głównym bohaterem będzie głos.
Szczeciński festiwal z okazji Światowego Dnia Głosu odbędzie się w najbliższy weekend (21-23 kwietnia). W naszym mieście będzie to trzecia edycja święta, które na świecie obchodzone jest od blisko 20 już lat.

- Festiwal jest młody, ale unikatowy poprzez swoją interdyscyplinarność, która pozwala spojrzeć na fenomen głosu z wielu punktów widzenia – zachęca Marcin Scech z Fundacji MogęBoChcę, organizator wydarzenia.

W programie znalazły się zarówno warsztaty, lekcje śpiewu, nauka atrakcyjnego mówienia, jak i spotkania autorskie oraz koncerty. W sumie zaplanowano trzy dni atrakcji. We wszystkich udział jest bezpłatny.

Konferencja naukowa, a po niej koncert

Festiwal rozpocznie się w najbliższy piątek, 21 kwietnia, od konferencji naukowej w Szpitalu Klinicznym nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Unii Lubelskiej 1 (początek o godz. 14:00 w sali Jakuba Węgierki). Uczestnicy wysłuchają kilku wystąpień dotyczących m.in.: rehabilitacji głosu, problemów z afazją, a także dowiedzą się jak słuch wpływa na głos. Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się o godz. 17:00 w Sali Kominkowej w gmachu 13 Muz. Z koncertem pieśni kompozytorów polskich wystąpią studenci i pedagodzy kierunku Wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie.

Mnóstwo darmowych warsztatów
W sobotę (22 kwietnia) organizatorzy zapraszają już od godziny 10:00. Tego dnia zaplanowano m.in.: zajęcia emisyjno-aktorskie (10:00-12:00 w sali 06 AS przy pl. Orła Białego 2), warsztaty retoryki i debatowania (o 12:00 na Wydziale Prawa i Administracji US przy Narutowicza 17a), otwartą lekcję śpiewu z wykładowcami Akademii Sztuki (12:00-13:30 w salach 06 i 08 AS) i trening głosu w mowie i śpiewie (10:00-12:00 w sali teatralnej AS). Zainteresowani mogą wziąć również udział w spotkaniu autorskim z terapeutką i pedagogiem Moniką Kubanek, która wyjaśni na czym polega metoda Tomatisa i jak leczy się nią wady mowy związane z autyzmem, jąkaniem czy po prostu ze zbyt wysokim poziomem stresu. Początek o 14:30 w sali 08 w Pałacu pod Globusem. Pół godziny wcześniej w pięknie wyremontowanym budynku Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 przy ul. Staromłyńskiej 13 rozpocznie się koncert uczniów wydziału wokalnego z gościnnym udziałem Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie.

Niezwykle ciekawie zapowiada się także popołudniowe spotkanie „Oddaję głos...” w Centrum Dialogu Przełomy, podczas którego dr inż. arch. Helena Freino oraz Jan Tarnowski opowiedzą o zmianach społecznych i architektonicznych Szczecina (początek o 17:00). Gościem specjalnym będzie Krystyna Łyczywek, legenda szczecińskiej fotografiki.

Sobotni wieczór będzie należał do duńskiego zespołu Nymphaea Vocal Ensemble, który wystąpi w pięknej scenerii dziedzińca Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27.

- Pieśni a cappella pozwolą słuchaczom zakończyć drugi festiwalowy dzień we wspaniałych nastrojach – zapewniają organizatorzy. W repertuarze znadją się m.in. utwory takich kompzytorów jak J.S. Bach, C. Nielsen, A. Caplet, a także pieśni folkloru duńskiego, szwedzkiego, węgierskiego i ukraińskiego. Początek koncertu o 20:00.

Niedzielna wisienka na „głosowym” torcie

Ostatni dzień trzydniowego festiwalu z okazji Światowego Dnia Głosu rozpocznie się od warsztatów „Mów atrakcyjnie” w Kooperatywie Łaźnia przy ul. Koński Kierat 14/15. W niedzielny poranek (23 kwietnia) będzie okazja zadbać o poprawność wymowy oraz dowiedzieć się jak mówić głośniej i bez wysiłku. Zajęcia poprowadzi Maria Bartniczak z muzykaria.com (początek o 11:00). Z kolei o godz. 13:00 w klubie Hormon rozpoczną się warsztaty musicalowe, które poprowadzą członkinie Teatru Broadway Małgorzaty Obłój. Podczas zajęć poruszane będą zagadnienia techniki śpiewu, pracy z mikrofonem i ruchu scenicznego. Najzdolniejsi uczestnicy będą mogli podpisać z Teatrem kontrakt, który zapewni im roczne bezpłatne szkolenie oraz zapewni pracę na największych scenach w kraju.

- Na koniec Festiwalu zostawiliśmy wisienkę na samym czubku „głosowego“ deseru, czyli koncert finałowy. W tym roku będzie można podziwiać szczeciński zespół The Ears! Za pomocą nowatorskiego podejścia i interpretacji znakomitych tekstów m.in. Agnieszki Osieckiej czy Juliana Tuwima, muzycy wprowadzają słowo w muzyczne przestrzenie dźwięków, a ich ogromna charyzma i talent pozostawiają ogromne wrażenie na wiele dni po występie – zachęcają organizatorzy. Koncert finałowy odbędzie się w klubie Mojo w Czerwonym Ratuszu na pl. Batorego 4. Początek o 20:00.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny! Organizatorem Festiwalu Światowy Dzień Głosu jest Fundacja MogęBoChcę. Patronat Honorowy nad festiwalem objęli Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska oraz Prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

UWAGA!
Niedzielne warsztaty musicalowe, które miały się odbyć w Starej Rzeźni zostały przeniesione do klubu Hormon. Z kolei zajęcia "Mów atrakcynie" odbędą się w Kooperatywie Łaźnia przy ul. Koński Kierat 14/15. Godziny pozostają bez zmian.
Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję