inne

ENEMEF: Noc Kina Polskiego

foto: fragment plakatu promującego wydarzenie / materiały prasowe

Gdzie?
Multikino w CHR Galaxy
Kiedy?
Piątek, 13.01.2017
O której godzinie?
22:00
Za ile?
25 i 34 zł
Opis wydarzenia
ENEMEF: Noc Kina Polskiego to propozycja nie tylko dla miłośników polskich filmów, ale dla każdego, kto lubi dobre kino. W repertuarze maratonu znalazły się najlepsze polskie filmy 2016 roku, które zdobyły uznanie krytyków filmowych i zachwyciły widzów. Każdy z nich wyróżnia się intrygującą i autentyczną fabułą, urzeka rewelacyjną grą aktorską, a przy tym stwarza niesamowity klimat i wzbudza ogromne emocje. W ramach maratonu odbędzie się premierowy pokaz ostatniego filmu Andrzeja Wajdy "Powidoki". Ta noc to wyśmienita uczta dla filmowego konesera!
Maraton Kina Polskiego to niepowtarzalna szansa, aby w jedną noc obejrzeć na wielkim ekranie cztery wybitne i głośne polskie filmy, które weszły do kin w ciągu ostatnich miesięcy.

ENEMEF: Noc Kina Polskiego - repertuar:
Powidoki - PREMIEROWO!
Wołyń
Ostatnia rodzina
Jestem mordercą

POWIDOKI - PREMIEROWO!
98 min
Polska, 2016
reżyseria: Andrzej Wajda
scenariusz: Andrzej Wajda
muzyka: Andrzej Panufnik
występują: Bogusław Linda, Zofia Wichłacz, Bronisława Zamachowska, Krzysztof Pieczyński


Specjalny pokaz premierowy (film wchodzi do kin 13 stycznia)! Ostatni film wybitnego Andrzeja Wajdy, kandydat do Oscara 2016 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Akcja filmu rozgrywa się w Łodzi w okresie stalinizmu. Główny bohater to Władysław Strzemiński (Bogusław Linda) - malarz, profesor i wykładowca, pioner polskiej awangardy. Nauczył się malować dopiero po amputacji ręki i nogi i w ciągu kilku lat zdobył popularność na całym świecie. Jest wielkim arystą oraz niezwykle charyzmatycznym człowiekiem uwielbianym przez studentów. Ponieważ nie poddaje się doktrynie socjalizmu i nie pozwala, by polityka wkaraczała do sztuki, władza postanawia go zniszczyć. Strzemiński staje się ofiarą prześladowań, artystą zapomnianym, a ostatecznie kloszardem przymierającym z głodu. To autentyczna i przejmująca historia o niezwykłym człowieku pełnym kontrowersji, a także uniwersalny obraz ukazujący niszczenie jednostki przez sytstem.


WOŁYŃ
150 min
Polska, 2016
reżyseria: Wojciech Smarzowski
scenariusz: Wojciech Smarzowski
muzyka: Mikołaj Trzaska
występują: Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Vasil Vasylyk, Adrian Zaremba, Izabela Kuna, Jacek Braciak


Wstrząsający film genialnego Wojciecha Smarzowskiego, w którym reżyser bez znieczulenia przedstawia historię rzezi wołyńskiej. Historia rozgrywa się w małej wiosce, którą zamieszkują Ukraińcy, Polacy i Żydzi, obejmuje okres od wiosny 1939 do lata 1945 roku. Ukazana jest z perspektywy głównej bohaterki - młodej dziewczyny Zosi Głowackiej, która jest zakochana w ukraińskim chłopcu, ale ojciec wydaje ją za mąż za bogatego, dużo starszego wdowca z dwójką dzieci Macieja Skibę. Życie wsi zmienia się diametralnie wraz z wybuchem II WŚ. Widzowie stają się świadkami eskalacji napięcia między społecznościami, ogromnej nienawiści i niewyobrażalnego barbarzyństwa. W okrutnej rzeczywistości, gdzie żądza krwi jest ponad wszelkie wartości, Zosia zostaje sama i próbuje ocalić siebie oraz swoje dzieci. To realistyczne, mocne i poruszające do głębi kino, które na długo zapada w pamięć.


OSTATNIA RODZINA
124 min
Polska, 2016
reżyseria: Jan P. Matuszyński
scenariusz: Robert Bolesto
występują: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra


Reżyser "Ostatniej rodziny" otrzymał Złote Lwy za najlepszy film na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, nagrodzeni zostali również odtwórcy głównych ról - Andrzej Seweryn i Aleksandra Konieczna. Film przedstawia okres życia rodziny Beksińskich zaczynający się w momencie wyprowadzki Tomka do własnego mieszkania. Ponieważ nowe lokum znajduje się na tym samym osiedlu, chłopak pozostaje w bliskim kontakcie z rodzicami. Jego nadwrażliwość i próby samobójcze są źródłem niepokoju Zofii i Zdzisława, którzy muszą zawalczyć o syna oraz o porządek własnego życia. Gdy Tomek zaczyna pracować w Polskim Radiu, a Zdzisław podpisuje umowę z marszandem Piotrem Dmochowskim wydaje się, że wszystko zaczyna się układać. Niestety los nie jest dla nich łaskawy... Fascynująca, przejmująca, a przy tym zabawna opowieść o rodzinnym życiu legendarnych postaci.


JESTEM MORDERCĄ
117 min
Polska, 2016
reżyseria: Maciej Pieprzyca
scenariusz: Maciej Pieprzyca
muzyka: Bartosz Chajdecki
występują: Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Agata Kulesza, Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Piotr Adamczyk


Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, trzymający w napięciu thriller psychologiczny, nagrodzony Srebrnymi Lwami na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Akcja filmu rozgrywa się w latach 70-tych na Śląsku. W regionie grasuje seryjny morderca kobiet zwany Wampirem. Milicja bezskutecznie poszukuje sprawcy, gdy ofiarą pada siostrzenica Edwarda Gierka, sprawa nabiera najwyższej rangi. Na szefa grupy dochodzeniowej zostaje mianowany młody i niedoświadczony porucznik Janusz Jasiński. Jest to dla niego wielka szansa na awans, aby ją wykorzystać sięga nawet po wówczas mało znaną nowinkę technologiczną - komputer. Z jego pomocą trafia na trop zbrodniarza, któremu grozi kara śmierci. Od tej pory równolegle do śledztwa toczy się wewnętrzna walka bohatera między jego ideałami, a ambicją. Jak daleko się posunie kierowany pokusą sukcesu i poklasku? Klimatyczne i wciągające kino, które przenosi widzów do specyficznych czasów PRLu, przedstawia intrygującą historię okraszoną dobrym humorem, a jednocześnie skłania do refleksji.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję