inne

DEBATA: Uchwała krajobrazowa - jak osiągnąć sukces?

foto: materiały prasowe

Gdzie?
wydarzenie online
Kiedy?
Czwartek, 10.06.2021
O której godzinie?
17:30
Do kiedy?
Czwartek, 10.06.2021
Do której godziny?
19:30
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Zapraszamy: bądźcie z nami!

 

PO CO TA DEBATA?

Po to, by wyjaśnić parę zagadnień z niełatwego tematu, jakim jest ochrona estetycznego wyglądu miasta. Po to, by wyjaśnić, dlaczego sprawa uchwały krajobrazowej wraca jak bumerang w dyskusjach o Szczecinie i dlaczego potrzebujemy tego dokumentu.

Najważniejszy cel debaty to, jak mówi tytuł, odniesienie sukcesu przy wysprzątaniu Szczecina ze szpecących go reklam. Podczas debaty będziemy odpowiadać na pytania, czy jest to możliwe i jak to osiągnąć. Chcemy, by Urząd Miejski opracował plan postępowania, którego efektem będzie usunięcie między innymi reklam źle wpływających na wygląd budynków i nachalnych reklam stojących w wolnej przestrzeni. To nie wszystko. Ważna jest też gwarancja, że podobne reklamy nie będą mogły być w przyszłości stosowane.

Reklamy oszpecające miasto dzielą się na legalne i nielegalne. Z tego powodu poruszymy kwestię, w jaki sposób obecne prawo może pomóc usunąć reklamy niezgodne z prawem. Przekażemy też wiedzę, z jakich powodów to prawo należy uzupełnić o Uchwałę Krajobrazową Szczecina, by legalne, ale niewłaściwe reklamy można było zmienić na lepsze.

Trzecią sprawą, której nie sposób nie poruszyć, jest znalezienie skutecznego sposobu na to, by wygląd nowych reklam był coraz bardziej estetyczny, współgrał z budynkami i ich otoczeniem. Powiemy zatem o zapisach, możliwych do umieszczenie w uchwale krajobrazowej, które pozwolą narzucić reklamom odpowiedni dla architektury styl.

ORGANIZATORZY

Jesteśmy społecznikami i aktywistami niezrzeszonymi w jednej konkretnej organizacji. Kiedy zachodzi potrzeba łączymy siły i pracujemy wspólnie dla dobra Szczecina. W 2019 roku zostaliśmy nazwani potocznie "Ludźmi z placu", ponieważ przez wiele tygodni – z sukcesem- pracowaliśmy społecznie na placu Orła Białego po to, by plac i cały obszar Starego Miasta miały szansę stać się jedną z najlepszych wizytówek naszego miasta. Na co dzień działamy w różnych stowarzyszeniach, inicjatywach i projektach (Sztuka w przestrzeni Szczecina, Idee przez miasto, Nowy Szczecin, Lepszy Szczecin), co widzicie w informacji „Organizatorzy”.

PLAN DEBATY I JEJ PANELIŚCI

Pierwsza część debaty będzie mini podręcznikiem tworzenia i realizowania uchwały krajobrazowej. Specjaliści- Milena Radziszewska z Biura Rozwoju Gdańska i Piotr Smolnicki z Gdańskiego zarządu Dróg i Zieleni opowiedzą na podstawie swoich paroletnich doświadczeń jak robić to dobrze. Zaprosiliśmy ich, ponieważ odnieśli sukces. Gdańsk jest jedynym miastem spośród dużych miast w Polsce, któremu udało się zarówno wprowadzenie w życie uchwały krajobrazowej jak i stosowanie jej zapisów w praktyce.

Druga część spotkania będzie głosem organizatorów. Wytłumaczymy, dlaczego uważamy, że uporządkowanie reklam powinno być punktem honoru dla wszystkich. Naszym zdaniem projekt uchwały krajobrazowej przygotowany parę lat temu w Szczecinie minął się z najważniejszymi celami, jakim powinien służyć. Pokażemy, z jakich powodów prosimy o odesłanie tego projektu do ponownego opracowania, wnikliwszego i bardziej służącemu dobru miasta. Głos zabiorą:

- w sprawie obecnego chaosu wizualnego, Karolina Grochowicka ze stowarzyszenia „Idee przez miasto”

- w sprawie obecnej sytuacji prawnej i jej konsekwencji - Igor Podeszwik z inicjatywy „Nowy Szczecin”

- w sprawie zapisów uchwały gwarantujących podniesienie jakości wizualnej reklamy - Sabina Wacławczyk, projekt „Sztuka w przestrzeni Szczecina”

- w sprawie nieodpowiednich zapisów dawnego szczecińskiego projektu uchwały - Dominika Jackowski, radna miejska, inicjatywa „Lepszy Szczecin”

- głos podsumowujący o dotychczasowych działaniach w sprawie uchwały - Marek Duklanowski, radny miejski poprzedniej kadencji.

W trzeciej trzeciej części debaty w imieniu Urzędu Miasta Szczecin głos zabierze wiceprezydent Szczecina Daniel Wacinkiewicz oraz Miejski Konserwator Zabytków, Michał Dębowski.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/223436819302026/

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję