Dąbskie Wieczory Filmowe 2013

Gdzie?
plaża nad Jeziorem Dąbie, klub Delta, hangar jachtowy
Kiedy?
Piątek, 26.07.2013
O której godzinie?
19:30
Do kiedy?
Sobota, 27.07.2013
Do której godziny?
21:00
Opis wydarzenia
Filmowe spotkania na plaży nad czwartym co do wielkości jeziorem w Polsce. Takie połączenie sprzyja budowaniu wyjątkowej atmosfery, a światła miasta po drugiej stronie jeziora stwarzają dodatkowe poczucie oderwania od codzienności.

PROGRAM

25. lipca (czwartek)

19:00 – Klub Delta

Dr Misio – koncert

bilety – 15 pln (przedsprzedaż), 20 pln (w dniu koncertu)

miejsca przedsprzedaży:

Club Avanti – al. Papieża Jana Pawła II 43
Zamek Książąt Pomorskich - wejście A - Pamiątki u Agaty - codziennie od 10 do 18
Klub Delta – Szczecin Dąbie, Racławicka 10.

Rezerwacja telefoniczna i zakup przez internet – info: 91 46 47 923

Wokal: Arek Jakubik
Gitara: Paweł Derentowicz
Gitara basowa: Mario Matysek
Klawisz: Radek Kupis
Perkusja: Jan Prościński

Dr Misio powstał w czerwcu 2008 roku. Zespół gra ostrego rock & rolla bez przebaczenia. Solidne brzmienie, ciężkie riffy, znakomite teksty Krzysztofa Vargi i Marcina Świetlickiego, do tego brak muzycznego kompromisu sprawiają, że to nowa i oryginalna propozycja nie tylko dla fanów rocka ale przede wszystkim ludzi poszukujących w sztuce intelektualnych wrażeń i refleksji, otwartych na formę i nie stroniących od wspólnej, niemalże rytualnej zabawy.

Dr Misio pod wodzą Wojtka Smarzowskiego zrealizował swój pierwszy klip do tytułowego utworu „Młodzi” z debiutanckiego albumu, który nagrano w 2012 roku u Adama Toczko w Elektra Studio z Olafem Deriglasoffem w roli producenta muzycznego. Swoją rękę do aranżacji piosenek „Mentolowe papierosy” i „Pudelek” przyłożył Mateusz Pospieszalski.

26. lipca (piątek)

21:30 – Plaża nad jeziorem

Monika Kuczyniecka - projekcja filmów animowanych oraz spotkanie z autorką

Monika Kuczyniecka - autorka plastelinowych animacji, m.in. popularnych i nagradzanych teledysków dla Czesław Śpiewa, Dagadana, Bajzel, Voo Voo. W 2009 została uznana przez STOPKLATKĘ i telewizję KINO POLSKA „OFF-owym Odkryciem Roku”. Za swoje realizacje była nagradzana na wielu festiwalach w kraju, zaś na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Brasil Stop Motion 2012 w Recife, otrzymała nagrodę specjalną za dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie animacji „stop motion”. Ostatnio zrealizowała 17-minutową adaptację jednej z baśni Andersena dla Centrum Nauki Kopernik, oraz współpracowała z Movements Factory nad projektem „Święto Wiosny”.

22:30 – Plaża nad jeziorem

Arkadiusz Jakubik - spotkanie z aktorem i reżyserem

23:00 - Plaża nad jeziorem

PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI – projekcja filmu

Reżyseria: Arkadiusz Jakubik
Scenariusz: Maciej Sobieszczański
Obsada: Magdalena Popławska (Marta), Rafał Maćkowiak (Aleks), Bartłomiej Topa (Patryk), Andrzej Andrzejewski (asystent), Jacek Lenartowicz (oświetlacz), Henryk Gołębiewski (techniczny), Edyta Olszówka (Ewa), Ewa Lorska (charakteryzatorka), Agnieszka Matysiak (Ona), Arkadiusz Jakubik (On)
Produkcja: Polska 2010
Gatunek: Romans
Czas trwania: 77 min.

Debiut reżyserski Arkadiusza Jakubika, znanego ze świetnych kreacji w "Weselu" i "Domu złym" "Drogówka" Wojciecha Smarzowskiego, to inteligentny filmowy eksperyment rozgrywający się na kilku poziomach. Granica między realnym życiem, filmową fabułą i historią realizacji filmu zaciera się.

Dwoje scenarzystów /On i Ona/ podczas podróży pociągiem wymyśla scenariusz „prostej historii o miłości". Na początku bohaterowie ich historii funkcjonują w sali prób, z umowną scenografią plenerów i wnętrz, by wreszcie przesiąść się do prawdziwego pociągu. Mamy zagubioną kobietę /Martę/, pewnego siebie mężczyznę /Aleksa/ i ich przypadkowe spotkanie, w które niespodziewanie ingeruje reżyser /Patryk/. Jesteśmy w pociągu na planie filmowym. Historia odwraca się o 180 stopni, postacie zyskują nową tożsamość. Marta jest uznaną aktorką i partnerką Patryka, Aleks debiutuje w filmie. Z każdą sceną obserwujemy rodzącą się namiętność między Martą a Aleksem, ale nie wiemy czy „filmową", czy „realną". Te dwa plany przeplatają się wzajemnie i uzupełniają. To konstrukcja rozrywana retrospekcjami i ingerencjami scenarzystów-demiurgów. Oni wymyślają fabularny trójkąt i stawiają swoich bohaterów /również i siebie!/ w sytuacjach zdrady, kłamstw, rozstań i namiętności. To film o miłości i o opowiadaniu o miłości. Film, w którym bohaterowie są niepewni i głodni prawdziwych uczuć, aż po zaskakujący finał, w którym każdy z nich odnajduje swój cel i tożsamość.

27. lipca (sobota)

18:00 – Klub Delta

Supermarket – projekcja filmu. Gość specjalny - Przemysław Bluszcz.

Reżyseria: Maciej Żak
Scenariusz: Maciej Żak
Obsada: Mikołaj Roznerski (Himek), Marian Dziędziel (Jaśmiński), Wojciech Zieliński (Jarzyna), Izabela Kuna (Bogusia), Tomasz Sapryk (Warecki), Przemysław Bluszcz (kierownik), Mateusz Janicki (Nerwus), Maciej Łuczkowski (Madeja), Justyna Schneider (Kasia).
Produkcja: Polska 2012
Gatunek: Thiller
Czas trwania: 84 min.

„Supermarket” to polski thriller z 2012 roku. Zarówno reżyserem jak i autorem scenariusza jest Maciej Żak. Muzykę skomponował Mariusz Szypura, a za produkcję odpowiadają m.in. Cezary Pazura, Jędrzej Sabliński, Alicja Chrzanowska i Hanna Rakowska. Obraz był nominowany do Złotych Lwów na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Supermarket” to historia młodego chłopaka, na którego padło podejrzenie o dokonanie poważnego przestępstwa na terenie dużego sklepu w pewien szczególny wieczór. Chłopak zostaje aresztowany i oddany na obserwację do szpitala psychiatrycznego. Właśnie tam zdradza lekarzom co się tak naprawdę wydarzyło w sylwestrową noc oraz pierwszych godzinach Nowego Roku. 12 godzin, które nie są normalnym dniem w supermarkecie, szef ochrony, który skrywa brutalną przeszłość i rozmowa, która nie jest zwyczajnym ultimatum. W filmie w rolach głównych wystąpili:

19:30 – Klub Delta

Przemysław Bluszcz - spotkanie z aktorem

Aktor teatralny i filmowy. Związany z Teatrem Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Przez wiele lat związany z Centrum Sztuki – teatrem Dramatycznym z Legnicy, przekształconym później w Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie pracował z Robertem Czechowskim (Jak wam się podoba Szekspira w 1995 r.) oraz Jackiem Głąbem (Zły L. Tyrmanda z 1996 r., Ballada o Zakaczawiu J. Głomba, M. Kowalewskiego oraz K. Kopki z 2000 r., Wschody i zachody miasta H. Urbańskiego w 2003 r. czy Otello Szekspira w 2006 r.). czy Pawłem Kamzą (Troja, moja miłość Eurypidesa w 2001 r., Portowa opowieść wg Szekspira w 2004 r.). Zagrał także w Transferze! W reż. J. Klaty (2006 r.), w wyreżyserowanej przez K. Meissner Orkiestrze „Titanic” B. Christo (2007 r.), w Sierpniu T. Lettsa w reż. G. Brala (2011 r.) oraz w Bernhardowskiej Sile przyzwyczajenia w reż. M. Miklasz (2012 r.)

Szerokiej publiczności znany choćby z filmów W dół kolorowym wzgórzem P. Wojcieszka (2005 r.), Mała Moskwa W. Krzystka z 2008 r., Być jak Kazimierz Deyna A. Wieczur-Bluszcz (2013 r.), którego był drugim reżyserem, oraz Drogówka W. Smarzowskiego (2013r.)

21:30 – Plaża nad jeziorem

O!PLA_ANIMATION ACROSS BORDERS przedstawia: ANIMOWANA BRZYTWA

Animation Across Borders, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, zaprasza na krótką animowaną wycieczkę do jednego z najważniejszych warszawskich studiów produkcyjnych. Serafiński Studio powstało w 2004 roku. Zostało założone przez Marka Serafińskiego, znanego reżysera filmów animowanych. Skupia wokół siebie uznanych, niezależnych twórców filmu animowanego takich jak : Piotr Dumała, Ewa Ziobrowska, Marcin Giżycki, Jan Steliżuk, Małgorzata Bosek, Piotr Morawski, Maciej Sznabel, Grzegorz Koncewicz, Wojciech Wojtkowski, Maciej Majewski, Mateusz Jarmulski, Marcin Jażyński, a także znakomitymi animatorami, plastykami i scenarzystami. Filmy wyprodukowane w studio zdobyły wiele nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Studio realizuje filmy animowane we wszystkich technologiach 2D i 3D, na najwyższym poziomie artystycznym i technicznym.

W programie:

Dr Charakter przedstawia (2010), Piotr Dumała; 8’05″ // Animowany pastisz popularnonaukowych programów telewizyjnych, będący jednocześnie ironicznym komentarzem do kondycji współczesnego szklanego ekranu opanowanego przez dziwne osobliwości. Wśród gości Dr Charaktera (w tej roli tuza polskiego filmoznawstwa, Jerzy Płażewski!) m.in. człowiek, który trzyma się na jednym kołeczku oraz Dyrektor Mysz.

Dokumanimo (2007), Małgorzata Bosek; 10’02” // Gospodyni domowa, czyli współczesny Syzyf rodzaju żeńskiego. Kobieta ratuje się przed ogłupiającym wpływem kołowrotu domowych zajęć, uciekając w radosną twórczość – układanki ze śmieci. NAGRODY: Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych)-Brązowa Kreska, Łódź (Międzynarodowy Festiwal Animacji “ReAnimacja”)-Wyróżnienie, Kraków (Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Etiuda & Anima”)-Nagroda SFP, Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych “Animator”)-Nagroda za najlepszy debiut.

Brzytwa (2009), Grzegorz Koncewicz; 10’37” // Spokój miejscowego golibrody burzy niespodziewane nadejście… klienta. Brawurowo zrealizowana czarna komedia w kapitalny sposób nawiązująca do tradycji slapsticku. NAGRODY: Bydgoszcz (Festiwal Filmów Animowanych “Animocje”)-Wyróżnienie Specjalne.

Wyspa Gibonów (2010), Małgorzata Bosek; 8′ 45″ // Film “Wyspa gibonów” to komediodramat psychologiczny. Niewinna wizyta w zoo staje się dla pary bohaterów pretekstem do refleksji nad własnym życiem. Rzecz o skrajnie odmiennym widzeniu tego samego, nie docenianiu cudzej pracy, równowadze przeciwieństw oraz niezwykle trudnej sztuce bycia w związku. NAGRODY: Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych)-Wyróżnienie, Łódź (Se-Ma-For Film Festival)-Nagroda dla najlepszego reżysera, Katowice (Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Ars Independent”)-Wyróżnienie w Konkursie Animacji.

Dr Charakter przedstawia II (2012), Piotr Dumała; 7’47” // Druga część przezabawnej serii animowanego pastiszu popularnonaukowych programów telewizyjnych, będącego jednocześnie ironicznym komentarzem do kondycji współczesnego szklanego ekranu opanowanego przez dziwne osobliwości. Tym razem gośćmi tytułowego doktora są m.in. mężczyzna, który w ciągu 25 lat nauczył mrówkę jeść nożem i widelcem, kochająca prasować Helena-Maszyna czy staruszek poszukujący angielskiego gwintownika.

22:30 – Plaża nad jeziorem

Anna Wieczur-Bluszcz – spotkanie

Aktorka, scenarzystka i reżyserka. Zawodowo związana z Teatrem im. Modrzejewskiej w Legnicy. W 1998 roku ukończyła PWST we Wrocławiu, a w 2007 kurs fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jeszcze później uzupełniła wykształcenie o kierunek marketing kultury w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Prywatnie żona aktora Przemysława Bluszcza.

W 2012 roku otrzymała nagrodę za reżyserię słuchowiska "Mizantrop" na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Jej fabularnym debiutem pełnometrażowym jest film „Być jak Kazimierz Deyna", do którego napisała także scenariusz. Film ten otrzymał Grand Prix "Wielki Jantar" za "rozum, ciepło i ironię w opowieści o Polsce" na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" oraz "Złotą Rybkę" na Ińskim Lecie Filmowym. Z Koszalina z nagrodami wyjechała ponadto Gabriela Muskała, grająca w filmie główną rolę kobiecą oraz Tomasz Naumiuk odpowiedzialny za zdjęcia.

23:00 – Plaża nad jeziorem

Być jak Kazimierz Deyna – projekcja filmu

Reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz
Scenariusz: Radosław Paczocha, Anna Wieczur-Bluszcz
Obsada: Marcin Korcz, Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Jerzy Trela, Helena Sujecka, Aleksander Staruch
Produkcja: Polska 2012
Gatunek: Komedia
Czas trwania: 95 min.

Kazik rodzi się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela swojego słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Jego ojciec bierze to za znak: postanawia, że syn zostanie następcą słynnego piłkarza. Wspólne treningi nie przynoszą wprawdzie specjalnych rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy we wrodzony piłkarski talent syna. Również szkolenie pod okiem profesjonalnego trenera – miejscowego rolnika zdradza, że futbol nie jest powołaniem chłopaka. Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że musi znaleźć w życiu własną drogę.

Dzieciństwo Kazika umiejscowione jest w ostatniej dekadzie ustroju komunistycznego, chylącego się ku upadkowi. Obserwujemy polską rodzinę, gdzie matka co wtorek wylewa łzy nad strasznym losem serialowej Niewolnicy Isaury, dziadka słuchającego radia Wolna Europa z dumą wykrzykującego hasła „A na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści!" i ojca - komunisty, który pragnie, by syn stał się piłkarzem reprezentacji Polski, na miarę Deyny. (...) „Być jak Kazimierz Deyna" to film, w którym reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz ukazuje ostatnie lata komunizmu i nowo wschodzącego kapitalizmu w Polsce. Być może to głos pokolenia przełomu ustrojowego – „Nie byłem komunistą, nie jestem kapitalistą ...jak jej powiedzieć, że czuję się samotny" – rozmyśla główny bohater.

"Kim jest? Jakie ma marzenia? Co zrobi z oczekiwaniami, które mają w stosunku do niego inni? Jakkolwiek patetycznie by te pytania nie zabrzmiały autorzy scenariusza traktują ten głos dość humorystycznie. To bardzo dobra polska komedia, na którą warto się wybrać." /Magda Antosiak, Plasterlodzki.pl/

00:30 – Plaża nad jeziorem

Noche de Cuba

Nocna impreza taneczna w rytmach latynoamerykańskich i afro kubańskich, na plaży w otoczeniu kolorowych lampionów

03:00 - zakończenie

28.07 (niedziela)

Ostatni dzień DWF poświęcony jest filmowym opowieściom o pasjach jakimi są podróżowanie, przygoda, zmaganie się z własnymi słabościami, poznawanie miejsc i ludzi. Po spotkaniu z uczestnikami wyprawy Afryka Nowaka, zeszłorocznych opowieściach z wypraw wysokogórskich, w tym roku zapraszamy na: „KOLORY ZIEMII”.

15:15 - Hangar jachtowy

"Cubanacan 2012 - wyspa, której nie znacie” – relacja z podróży rowerowej po Kubie Piotr Sudoł

Kuba na kubańskich rowerach, czyli poznawanie wyspy od kuchni. Głównym celem trwającej miesiąc wyprawy było poszukiwanie polskich śladów. Kuba jednak każdego dnia zaskakiwała, dlatego udało się znaleźć znacznie więcej.

Codzienne wizyty u rowerowych mechaników (także takich, którym w pracy pomagały gadające papugi), testowanie granic gościnności zaprzyjaźnionej kubańskiej rodziny (z finałem w Wigilię) czy rzut oka na wyspę z góry (z jej najwyższego punktu, Pico Turquino) pozwoliły zyskać niejakie pojęcie, o co może chodzić w tym kraju. Kto wie jednak, czy nie było to pojęcie fałszywe? Innymi słowy: wywrotowa relacja z pełnej sprzeczności Kuby w przededniu historycznego zakrętu.

16:00 - Hangar jachtowy

BRE - koncert (cz. I)

Trio BRE (Bałkański Rodzaj Emocji) czyli akordeon, skrzypce/mandolina oraz perkusjonalia razem gra od zawsze. Założyciele zespołu Bubliczki, tym razem w bardzo kameralnej odsłonie, zagrają najpiękniejsze melodie i pieśni półwyspu bałkańskiego od Rumunii po Grecję, od Chorwacji po Turcję.

Mateusz Czarnowski - akordeon, wokal
Michał Czarnowski - skrzypce, mandolina, wokal
Piotr Bruski - tapan, cajon
gościnnie - Artur Pacak Kontrabas

16:30 – Hangar jachtowy

Japonia – Igor Skawiński - relacja z wyprawy

17:30 – Hangar jachtowy

BRE - koncert (cz. II)

18:00 – Hangar jachtowy

"Aqua Story - u źródeł nadwody" do Wenezueli – Piotr Sudoł - relacja z wyprawy

Ekipa w składzie Agnieszka Grudowska, Karolina Sypniewska i Piotr Sudoł to uczestnicy pierwszej polskiej wyprawy, która zdobyła najwyższy wodospad na świecie w niestandardowy sposób…najpierw 8 dni ciężkiego trekkingu w górach na wysokość ok.2500m n.p.m., potem 2 dni rappellingu (zjazdu na linach) z 1000m n.p.m. wzdłuż wodospadu Salto Angel aby na koniec spływ łodzią zamienić w jej pchanie…ze względu na brak wystarczającej ilości wody w rzece...

Jak przeżyć w totalnym odosobnieniu od świata posiadając wenezuelskich przewodników ze sporą ilością marihuany, jeden telefon satelitarny i wszechobecną dookoła wodę… Przeniesie Was w czasie!

19:00 – Hangar jachtowy

„Dziki Madagaskar” Arek Ziemba i Zbigniew Sas – relacja z wyprawy

Zwycięzcy Travelerów 2012. Ich wyprawa „Dziki Madagaskar- tajemnice rzeki i ludzi" została uznana przez czytelników miesięcznika Traveler za Podróż Roku.

Pod koniec XIX w. angielski badacz L.H.Ransome podjął próbę zbadania kompletnego biegu rzeki Antanambalana. Nie dokonał tego, bo przeszkodą okazały się ukryte w górzystej dżungli wodospady. Arek i Zbyszek wnikliwie zajęli się przygotowaniem ataku na rzekę. Studiowali mapy, zdjęcia satelitarne, trenowali elementy wspinaczki. Podczas swej kolejnej wyprawy na Madagaskar podróżowali nurtem rzeki od jej źródeł aż po ujście.

Pieszo wodami górskiego strumienia płynącego przez niezamieszkałą dżunglę. Gdy nurt był już silniejszy, płynęli tradycyjną malgaską dłubanką. Zjazdy na linach umożliwiły poznanie odcinka, gdzie wody rzeki w piekielnych rynnach szukają najkrótszej drogi z gór na niziny. Dżungla jest tam po dziś dzień dziewicza, a w wodzie leniwy żywot pędzą kilkumetrowe krokodyle.

Arek Ziemba i Zbigniew Sas opowiedzą co i kogo spotkali na brzegu, które momenty były najbardziej wzruszające, a która dżungla najbardziej upiorna. Ta wyprawa była pełna poetyki. Podróż wzdłuż rzeką obfitowała w rajskie biwaki, ale był i wieczór, kiedy w bezludnej dżungli, na brzegu spotkali ludzi... i obu stronom to spotkanie było bardzo nie na rękę. Znajomość miejscowego języka i obyczajów to jednak duży atut przy spotkaniu z dahalo. Dowiemy się kim są owi dahalo i dlaczego często padają oni na wyspie ofiarą samosądów.

20:00 – zakończenie

22-28.07 (poniedziałek – niedziela)

Galeria Klubu Delta

Plakat filmowy – wystawa towarzysząca Dąbskim Wieczorom Filmowym 2013

W ramach Dąbskich Wieczorów Filmowych 2013, w Galerii Klubu Delta zostanie zaprezentowana wystawa towarzysząca, przedstawiająca plakaty o tematyce filmowej.Prace zostały zrealizowane przez studentów ZUT z kierunku Wzornictwo w ramach ćwiczeń pracowni Komunikacji Projektowej pod kierunkiem Waldemara Wojciechowskiego i Patryka Słowińskiego.

Studenci podjęli się projektowania graficznego do filmów kina niezależnego, najczęściej kina francuskiego lub skandynawskiego m.in do takich tytułów jak: "Bazyl, człowiek z kulą w głowie" czy "Jabłko Adama".

Plakat to nie tylko zachęta wizualna, ale także przekaz refleksji nad tematem filmu, forma relacji miedzy nadawcą, a odbiorcą. Dlatego każdy projektant zmaga się z niełatwym problemem, jak uchwycić wielopłaszczyznowość przekazu którą stanowi film.

Jak z takim zadaniem poradzili sobie studenci będzie można przekonać się w Klubie Delta podczas Dąbskich Wieczorów Filmowych.

Wystawa otwarta w dniach 22-28 lipca 2013 r. Wstęp wolny.

Organizatorem Dąbskich Wieczorów Filmowych jest Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie.

http://wieczoryfilmowe.pl/

 

 

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję