wystawy

"Bon appétit". Zabytkowe sztućce, ich kształt i przeznaczenie

foto: fragment plakatu promującego wydarzenie / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 24.01.2019
O której godzinie?
17:00
Do kiedy?
Niedziela, 07.04.2019
Do której godziny?
18:00
Za ile?
6 zł normalny, 4 zł ulgowy; na wernisaż wstęp wolny
Opis wydarzenia
W dniach 25 stycznia - 7 kwietnia 2019 Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na wystawę zatytułowaną ""Bon appétit". Zabytkowe sztućce, ich kształt i przeznaczenie".
W związku z Wiosennymi Koncertami Gitarowymi wystawy „Piękno poza czasem” oraz „Bon appetit” w dniach 30 i 31 marca będą czynne do godz. 14.00.

 

Galeria Przedmiotu (wejście J)

„Bon appétit”. Zabytkowe sztućce, ich kształt i przeznaczenie

25.01.2019 – 07.04.2019

Wernisaż: 24 stycznia (czwartek) o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Zwiedzanie galerii wystawowych od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00.


„Bon appetit…” to wystawa niezwykłych, wykwintnych sztućców, które w większości już dzisiaj nie są stosowane, a których obecność na stole od XIX do lat 30. XX wieku była obowiązkowa i świadczyła o zamożności domu oraz znajomości etykiety. Wystawa przybliża kulturę stołu obrazując jak dawniej nakrywano stoły śniadaniowe, jakie akcesoria i sztućce stosowano do owoców morza, zup, dań mięsnych i deserów. Obok powszechnie znanych noży, widelców i łyżek na ekspozycji zobaczyć będzie można m. in. widelce i szczypce do raków i homarów, akcesoria do kawioru, chwytaki do kości, zestawy do tranżerowania mięs, szpikulce do różnego rodzaju mięs, łopatki do pasztetów, sztućce specjalistyczne do owoców i deserów. Wśród nich najwięcej jest akcesoriów uznanych wytwórni warszawskich Frageta i Norblina oraz różnych wytwórni niemieckich, a także pojedyncze przykłady wyrobów z wytwórni braci Henneberg, Plewkiewicz i Spółka, firm amerykańskich (np. J. E. Caldwell & Co, Rogers Bros), francuskich (Christofle). Pokazane zostaną również wyroby tak uznanych mistrzów, jak Karol Filip Malcz (Warszawa) czy pracujący m. in. dla dworu pruskiego Johann George Hossauer (Berlin).

Sztućce i akcesoria (około 400 sztuk) wybrane na wystawę pochodzą z kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Uzupełnione zostały o obiekty ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Szczecinku oraz z kolekcji osób prywatnych.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Organizacja tego typu wystawy jest ważnym przedsięwzięciem mającym na celu nie tylko przedstawienie historii jedzenia, ale także przywrócenie kultury stołu, która silnie przenika się z zasadami dobrych manier, obyczajów i codziennego savoir-vivre’u.

Kuratorki wystawy:

Anna Sujecka, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Jolanta Rybkiewicz, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję