wystawy

Biegnąc z wilkami

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 06.06.2019
O której godzinie?
17:00
Do kiedy?
Niedziela, 28.07.2019
Do której godziny?
18:00
Za ile?
4 i 6 zł; na wernisaż wstęp bezpłatny
Opis wydarzenia
Wystawa zatytułowana "Biegnąc z wilkami" jest kolejną już ekspozycją, przygotowaną przez Estońskie Centrum Literatury Dziecięcej i estońską kuratorkę i ilustratorkę Viive Noor. Pomysł wystawy opiera się na popularnych w Estonii opowieściach o wilkołakach. Baśnie, legendy, podania i opowieści ludowe takie jak te o wilkołakach, od pokoleń opowiadane w Estonii, należą do europejskiego dziedzictwa kulturowego.

 

Akcja: O wilku mowa

Osoby o nazwisku Wilk są uprawnione do zakupu biletu na wystawę "Biegnąc z wilkami" w cenie 1 zł.

Akcja: Wilczy apatyt

W ramach akcji w restauracji Na Kuncu Korytarza znajdującej się w Zamku Książąt Pomorskich przy ul. Korsarzy 34 w Szczecinie jedzenie o 10% taniej. 10% rabatu obowiązuje do 28.07.2019 na wszystkie pozycje z karty - menu (poza trunkami oraz tytoniem) dla osób, które wykażą zakup biletu na wystawę „Biegnąc z wilkami” organizowaną w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w dniach 7.06.-28.07.2019. Z rabatu będzie można skorzystać jednorazowo. Bilet, na który zostanie przydzielony rabat zostanie oznaczony przez obsługę restauracji. Jednorazowo z 10% rabatu na jeden bilet na wystawę może skorzystać maksymalnie 1 osoba.

Ideą tej wystawy, stworzonej przez artystów z Estonii, Łotwy i Litwy, jest nadanie nowego wizerunku i formy od dawna znanemu tematowi wilkołaków, który zawsze był popularny w kulturze europejskiej. Wilkołak, którego zobaczymy na wystawie, najprawdopodobniej niewiele ma wspólnego ze stworzeniem, które spotykamy w mitach i legendach z przeszłości, przedstawianym głównie jako człowiek mający pakt z diabłem. Okaże się, że wilkołak widziany naszymi oczami, to wyjątkowo silny charakter, osobnik wyrosły pośród naszej bujnej przyrody, który tak umiejętnie zmienia swój wygląd, że nie raz zaskoczy nas wszystkich i oczaruje świat swoją niezłomną witalnością. W mistrzowskich rękach bałtyckich ilustratorów opowieści o wilkach i wilkołakach zyskują nowy wyraz. Estońska pisarka i badaczka folkloru Marju Kõivupuu uważa, że "Chociaż przez wieki istniało wiele znanych w folklorze stworzeń, to ich królem zdecydowanie pozostaje wilkołak. Ukazywanie osoby zmieniającej się w niebezpiecznego drapieżnika było szczególnie lubiane w średniowieczu. Dziś wilk, jako inteligentny drapieżnik, stał się symbolem niezależności i odwagi. Ciekawa pod tym względem jest książka Clarissy Pinkoli Estés "Biegnąca z wilkami", w której autorka zauważa podobieństwa między kobietami i wilkami w folklorze. Jej zdaniem łączy ich wiele cech wspólnych, takich jak wytrzymałość, siła, cierpliwość, żartobliwość, ciekawość, odwaga, zamyślenie i witalność".

Galeria Przedmiotu (wejście J)

Biegnąc z wilkami

07.06.-28.07.2019

Wernisaż: 6 czerwca (czwartek) o godz. 17.00, wstęp wolny

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję