Baltic Neopolis Orchestra - inaugracja sezonu

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 29.09.2012
O której godzinie?
17:00
Za ile?
30 zł / 15 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) do nabycia w kasie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (w dniu koncertu od godz. 17:30). Rezerwacji biletów można dokonać telefonicznie (660-326-755) lub drogą elektroniczną (biuro.balticneopol
Opis wydarzenia
Wspaniałą muzyczną ucztę szykuje Baltic Neopolis Orchestra na rozpoczęcie kolejnego sezonu artystycznego. 29 września o godz. 19 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagra koncert, w którym usłyszymy prekursorskie wykonania utworów autorstwa wybitnych kompozytorów młodego pokolenia – Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego. Koncertmistrzem będzie Tomasz Tomaszewski, który również jako solista zagra wraz z Orkiestrą jeden z najpiękniejszych utworów Góreckiego – Concerto Notturno.

Muzyka niewątpliwie płynie w żyłach urodzonego w 1971 roku Mikołaja Góreckiego. Można by przypuszczać, że syn Henryka Góreckiego niesie na swych barkach wielki ciężar. Ale tak nie jest. Podążając kompozytorskimi śladami ojca, Mikołaj jest najwyraźniej kimś zupełnie innym. Pisze muzykę na swój własny sposób, obejmując różnorodne współczesne wpływy, a przy tym pozostając w głębokim szacunku dla przeszłości. Ten wyjątkowy twórca żyje z dala od muzycznych trendów współczesnej Polski, ale zarazem jest świadomy swoich korzeni i dziedzictwa, którego jest kontynuatorem.

Kompozycje trzy lata starszego Pawła Łukaszewskiego wyróżniają się spośród utworów kompozytorów młodego pokolenia nie tylko stylistyczną oryginalnością, lecz także doskonałym wyczuciem chóralnej materii i doskonałym opanowaniem faktury.

Twórczość obydwu kompozytorów ceniona jest na całym świecie. Ich utwory są wykonywane na wielu prestiżowych festiwalach, zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Sam Łukaszewski jest pięciokrotnym laureatem „Fryderyka”, a uhonorowany został m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2011), Nagrodą Prymasa Polski (2011). Górecki już jako 17-latek (w 1988) uzyskał I nagrodę na I Konkursie dla Młodych Kompozytorów w Bielsku-Białej. Obecnie jego utwory są grywane na światowych estradach koncertowych – De Ijsbreker Centre w Amsterdamie, Lincoln Center w Nowym Jorku, Montrealu, Quebec City, Victorii, Edmonton, Waszyngtonie.

W programie sobotniego koncertu znalazły się dwa utwory Góreckiego: Divertimento na orkiestrę smyczkową oraz Concerto Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową, a także cztery, niewykonywane wcześniej w Szczecinie kompozycje Łukaszewskiego: Sinfoniette, Adagietto, Divertimento i Eine Kleine Tagmusik. Concerto Notturno Góreckiego od momentu powstania cieszy się dużą popularnością i znalazł się w repertuarze wielu skrzypków, m. in. Kai Danczowskiej, Patrycji Piekutowskiej, Krzysztofa Bąkowskiego, Pawła Kuklińskiego. W Szczecinie partie solo zagra bliski przyjaciel orkiestry Baltic Neopolis – Tomasz Tomaszewski, pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie.

Baltic Neopolis Orchestra jest smyczkową orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych, szczecińskich artystów. Od tego czasu zagrała dziesiątki koncertów, realizując własne cykle i współuczestnicząc w wielu projektach artystycznych.

O wyjątkowości orkiestry Baltic Neopolis stanowią tworzący ją muzycy. Ich energia, radość oraz zapał do robienia rzeczy niemożliwych pozwala na niekonwencjonalne prezentowanie muzyki kameralnej. Odwaga artystów w wykonywaniu trudnych kompozycji doceniana jest zarówno przez krytyków i melomanów. Publiczność pokochała Baltic Neopolis Orchestra właśnie za świeże prezentowanie muzyki kameralnej, wysublimowane nowe brzmienia oraz niezwykłą oprawę koncertów.

 

GÓRECKI, ŁUKASZEWSKI I BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA

Koncert inauguracyjny sezonu artystycznego 2012/2013

29 września 2012, godz. 19:00

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Artyści:

Tomasz Tomaszewski (skrzypce)

Baltic Neopolis Orchestra

 

Program:

Mikołaj Górecki – Concerto Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową

Mikołaj Górecki – Divertimento na orkiestrę smyczkową

Paweł Łukaszewski – Sinfonietta na orkiestrę smyczkową

Paweł Łukaszewski – Adagietto na orkiestrę smyczkową

Paweł Łukaszewski – Divertimento na orkiestrę smyczkową

Paweł Łukaszewski – Eine Kleine Tagmusik

 

Bilety:

30 zł / 15 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) do nabycia w kasie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (w dniu koncertu od godz. 17:30). Rezerwacji biletów można dokonać telefonicznie (660-326-755) lub drogą elektroniczną (biuro.balticneopolis@gmail.com).

 

Organizator: Baltic Neopolis Orchestra

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Szczecin

Koncert dofinansowany przez: Gminę Miasto Szczecin

Sponsorzy: Zakład Budowlany Siemaszko, Wielkopolska Spółka Gazownictwa, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Soffi Flower Coffee, Baltica Wellness & Spa

Patronat Medialny: Polskie Radio Szczecin, TVP Szczecin

Partnerzy: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Akademia Sztuki w Szczecinie


Więcej informacji:
www.balticneopolis.pl
www.facebook.com/BalticNeopolisOrchestra

[ fot. Adam Słomski ]

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję