koncerty

Balanescu Quartet plays Kraftwerk

foto: fragment plakatu promującego wydarzenie / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 23.03.2017
O której godzinie?
19:00
Za ile?
60 - 75 zł
Opis wydarzenia
Jeden z najsłynniejszych kwartetów smyczkowych świata w repertuarze kultowej grupy Kraftwerk!
Zespół Balanescu Quartet powstał w 1987 roku. Jego twórcą i liderem jest Alexander Balanescu, pochodzący z Rumunii skrzypek i kompozytor. Zanim artysta zdecydował się na założenie własnego zespołu przez kilkanaście lat lat był współpracownikiem kompozytora Michaela Nymana (światowy rozgłos przyniosła artyście współpraca z reżyserem Peterem Greenewayem i muzyka do wielu jego filmów m.in. Kontrakt rysownika, Wyliczanka, Księgi Prospera) oraz szefem jego zespołu koncertowego Michael Nyman Band. W połowie lat 80-tych Alexander Balanescu był ponadto członkiem Arditti Quartet, światowej sławy zespołu kameralnego.

Od początku istnienia zespół wyróżniał się nie tylko muzycznym kunsztem, ale także szroko pojętą innowacyjnością - przekraczaniem granic i poszukiwaniem nowych dróg. Kwartet współpracował z tak wybitnymi kompozytorami i muzykami jak m.in.: Michael Nyman, Gavin Bryars, grupa Lounge Lizards i John Lurie, Jack de Johnette, Ornette Coleman, David Byrne, ale również z zespołami sceny pop i rock – Spiritualized, Pet Shop Boys.

Koncerty Balanescu Quartet charakteryzuje energia i dynamika, a sam kwartet poszukuje stale nowych pomysłów i środków wyrazu. Zespół występował w tak różnorodnych miejscach jak: The Lincoln Centre w Nowym Jorku czy Wembley Arena w Londynie. Zwykłymi miejscami koncertowymi są zarówno filharmonie i kluby jazzowe.

Na dyskografię zespołu składają się albumy: "Possessed" (1992) – płyta z utworami grupy Kraftwerk – utwory z tego albumu usłyszymy w Szczecinie, "Luminitza" (1994) - inspirowana zmianami w Europie Wschodniej w 1989 roku, "Angels and Insects" (1995) - ścieżka muzyczna filmu, "East meets East" (1997), "Maria T" (2005) - płyta będąca hołdem dla wybitnej rumuńskiej śpiewaczki Marii Tanase oraz "Il Partigiano Johnny" (ścieżka filmowa do filmu), "The Island" i "This is the Balanescu Quartet" (2011).

"Luminitza jest jak nauka nowego języka – wielowarstwowa, głęboka, z odrobiną melancholii"
NEW MUSICAL EXPRESS

"Atmosfera koncertu to trochę powagi sali koncertowej i improwizacji z klubu jazzowego, muzyka soczysta i pełna treści"
NEW YORK TIMES

"...Koncert równie intrygujący i hipnotyczny jak płyta, ale czuć więcej życia i siły niż w jakimkolwiek innym współczesnym kwartecie smyczkowym... Zapał i energia – wspaniałe doświadczenie"
THE AGE Melbourne

"Alexander Balanescu - skrzypek, który przelatuje delikatnie jak ważka od klasycznej muzyki przez jazz do wschodnioeuropejskiego folku, ale dodając od siebie wirtuozerski kunszt. Frapująca, niezwykła, ale też zabawna i wymykająca się wszelkim kategoryzacjom muzyka"
THE TIMES

"Przez ostatnie ćwierczwiecze Aleksander Balanescu znalazł doskonałą drogę syntezy swego wschodnioeuropejskiego, rumuńskiego dziedzictwa z muzyką współczesną"
GRAMOPHONE
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję