koncerty

Attacca Quartet I BEETHOVEN 250

źródło: http://www.attaccaquartet.com/media

Gdzie?
wydarzenie online
Kiedy?
Piątek, 18.09.2020
O której godzinie?
19:00
Za ile?
W sprzedaży od 1 września bilety na transmisję online w cenie 10/20 zł
Opis wydarzenia
Kwartety smyczkowe Ludwiga van Beethovena to utwory cieszące się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Ważna jest zarówno ich forma, jak i treść muzyczna. Dzisiejszym koncertem inaugurujemy specjalny cykl programowy koncertów kameralnych w nowym sezonie. Zapraszamy Państwa do wysłuchania późnych kwartetów Beethovena w interpretacjach zespołu o międzynarodowej sławie!

 

Koncert bez udziału publiczności. W sprzedaży od 1 września bilety na transmisję online w cenie 10/20 zł.

 

Kwartety Beethovena są podzielone na trzy okresy: wczesny, środkowy i późny. Jego wczesne kwartety, nr. 1 do 6, przypominają styl Haydna i Mozarta. Pierwsze trzy z jego środkowych kwartetów, nr. 7 do 11, są nazywane kwartetami Razumowskiego, od nazwiska zamawiającego – ówczesnego rosyjskiego ambasadora w Wiedniu. Smutne i ponure emocje Beethovena z ostatnich lat życia dobrze odzwierciedlają jego późne kwartety, nr. 12 do 16. Słuchając samych początkowych fraz numerów 12 do 15 możemy doświadczyć, że każdy z nich ma powolny, chorałowy początek – klimat zupełnie inny niż w kwartetach wczesnych i środkowych. Można zatem powiedzieć, że kwartety Beethovena, podobnie jak symfonie, są odzwierciedleniem emocji jego życia.

Nowojorski zespół Attaca Quartet to tegoroczni zdobywcy nagrody Grammy za najlepsze nagranie muzyki kameralnej, stworzone razem z wokalistką Caroline Shaw. Dla Filharmonii Szczecin Attaca Quartet wykona kwartety smyczkowe Ludwiga van Beethovena, które w ramach projektu „Based on Beethoven” prezentuje w różnych zakątkach świata już od czterech lat.

„Żyjemy w czasach złotej ery kwartetów smyczkowych… Trudno się z tym nie zgodzić, kiedy słyszysz tętniących życiem młodych muzyków z Attaca Quartet” – napisał magazyn „National Public Radio” w USA. Zespół, powstały w 2003 roku, zdążył już nawiązać współpracę ze wszystkimi najważniejszymi salami koncertowymi w Stanach Zjednoczonych, na czele z nowojorską Carnegie Hall. Obecnie rozwija się jego kariera europejska i azjatycka. „Mistrzostwo, które reprezentują, jest rzadkie nawet w kwartetach, które grają razem od dekad” – zachwala „The Washington Post”.

Kolejne koncerty z późnymi kwartetami Ludwiga van Beethovena odbędą się 18 listopada – w wykonaniu Karłowicz Quartet i ÉxQuartet zabrzmi Kwartet nr 16 oraz Wielka Fuga B-dur, a 20 grudnia Quarteto Calsas wykona Kwartety nr 14 i nr 15.

 

ARTYŚCI:

Attacca Quartet

UTWORY:

- Ludwig van Beethoven - Kwartet smyczkowy nr 12 Es-dur, op. 127

- Ludwig van Beethoven - Kwartet smyczkowy nr 13 B-dur, op. 130

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję