koncerty

[odwołane] AMADOU & MARIAM and BLIND BOYS OF ALABAMA

foto: materiały prasowe organizatorów

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Wtorek, 12.05.2020
O której godzinie?
19:00
Za ile?
109 - 129 zł; bilety dostępne m.in. na bilety.fm
Opis wydarzenia
Dwie muzyczne legendy na jednym koncercie! AMADOU & MARIAM (Mali) i BLIND BOYS OF ALABAMA (USA) już 12 maja na Szczecin Music Fest 2020!


Amadou & Mariam (Mali)

Duet powstał w Bamako, stolicy Mali w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku, a wiec ich historia liczy ponad 35 lat! Mariam Doumbia i Amadou Bagayoko to wyjątkowa muzyczna para. Poznali się w ośrodku dla niewidomych i połączyło ich uczucie i muzyka. Ślub wzięli w 1980 roku. Amadou miał już za sobą współpracę ze znanym zespołem Les Ambassadeurs du Motel. Aby rozwinąć skrzydła przeprowadzili się do Wybrzeża Kości Słoniowej gdzie dokonali pierwszych nagrań. Szybko zdobyli dużą popularność w całej Afryce Zachodniej. W połowie lat 90-tych postanowili przenieść się do Francji aby szukać nowych inspiracji i możliwości. Światowy rozgłos przyniosła im współpca z Manu Chao, która zaowocowała albumem Dimanche à Bamako z 2004. Manu Chao był głównym producentem i sam wystąpił (zagrał i zaśpiewał) na płycie. W 2008 roku duet nagrał bardzo dobrze przyjęty na całym świecie album Welcome to Mali, w którym, oprócz afrykańskiej muzyki można usłyszeć bogactwo eklektycznych brzmień gdzie tradycja afrykańska spotyka sę ze muzyką popularną świata zachodniego.

Przez całą swoją kaierę Amadou i Mariam z radością łączyli swoją historię miłosną z karierą muzyczną. Mówi się, że są najbardziej znanymi ambasadorami muzyki malijskiej i afrykańskiej na całym świecie. Amadou i Mariam współpracowali z wieloma producentami i wybitnymi osobistościami muzycznymi jak Damon Albarn ze słynnej grupy  Blur czy wspomniany wcześniej Manu Chao. Duet grał na największych festiwalach na świecie, między innymi na Glastonbury, Coachelli. Rozgrzewali także publiczność przed koncertami wielu sław, m.in. Coldplay i The Scissor Sisters.

http://www.amadou-mariam.com/

The Blind Boys of Alabama (USA)

Jeśli napiszemy, że to zespół legendarny to nie napiszemy całej prawdy. To nie tylko legenda, ale także kilkudziesięcioletnia historia muzyki Afroamerykanów w USA. Trzej kolejni prezydenci Stanów Zjednoczonych (Bill Clinton w 1994 roku, George W. Bush w 2004 i Barack Obama w 2010) gościli zespół w Białym Domu. The Blind Boys Of Alabama są sześciokrotnymi laureatami najbardziej prestiżowego wyróżnienia rynku muzycznego - nagrody Grammy, cztery razy zdobyli najwyższe wyróżnienie w świecie muzyki gospel - Dove Award. To najsłynniejsza, najbardziej utytułowana i najdłużej działająca grupa gospel. Zespół wyłonił się z działającej w Alabama Institute for the Blind in Talladega grupy Happyland Jubilee Singers. Tworzyli go uczniowie szkoły, niewidomi chłopcy Clarence Fountain, Jimmy Carter, Johnny Fields, George Scott, Velma Bozman Traylor, Olice Thomas oraz  J.T. Hutton (jedyny widzący w tym gronie). Fountain miał wtedy zaledwie 9 lat. Początkowo śpiewali jedynie na terenie szkoły. Od 1944 roku zespół występował już jako kwartet Fountain, Fields, Carter i Scott pod nazwą The Blind Boys Of Alabama. Stopniowo grupa zaczęła koncertować w rejonie miasta Birmingham, a w 1946 zaśpiewała w Chicago. W 1949 roku grupa wylansowała pierwszy przebój „I Can See Everybody’s Mother But Mine”. W „Złotym Okresie Gospel” w latach 50. XX wieku, grupa zyskała pozycję jednej z najbardziej prominentnych w kręgu gospel. Muzyka kościelna wykonywana przez zespół wyróżniała się dynamiką, energią, żarliwością przechodzącą czasem w ekstatyczne uniesienie. Głosy solistów Clarence’a Fountaina i Archie Brownlee stały się rozpoznawalne i przesądziły o charakterystycznym brzmieniu zespołu. Przez kolejne dekady śpiewacy nagrali kilkanaście albumów dla wytwórni: Specialty, Peacock, Vee-Jay, Savoy, Elektra.

Już w latach 60. grupa zaangażowała się w ruchy społeczno-polityczne inicjowane przez Martina Luthera Kinga. Na początku lat 80. popularność grupy wykroczyła znacznie poza środowisko kościelne. Występował na festiwalach oraz na deskach teatrów muzycznych w spektaklu The Gospel At Colonus, nominowanej do nagród Tony i Pulitzera. Jednym z nowych promotorów grupy stał się popularny brytyjski artysta rockowy Peter Gabriel. Pod koniec lat 80. grupa poszerzyła znacznie pole swoich działań artystycznych, nawiązała współpracę z wieloma popularnymi artystami. Na płycie  Deep River z 1992 roku, pod okiem znakomitego organisty i kompozytora Bookera T. Jonesa, zespół wzbogacił wykonywaną muzykę o elementy nowoczesnego bluesa i rhythm and bluesa. W sesji nagrań wziął udział gitarzysta Eric Gales. Obok utworów tradycyjnych i kompozycji Clarence’a Fountaina, grupa nagrała własną wersję utworu Boba Dylana „I Believe In You”. Śpiewacy sięgali coraz częściej po repertuar muzyki popularnej, zaczęli także eksperymentować. W efekcie w 2001 roku powstał album Spirit of the Century przyjęty entuzjastycznie przez krytyków. Płyta okazała się jednocześnie największym sukcesem komercyjnym w długiej historii grupy. Jej zawartość jest doskonałym przykładem łączenia w oryginalną całość gospel, bluesa, soulu i muzyki folk. Śpiewacy nagrali obok tradycyjnych pieśni gospel piosenki Toma Waitsa i spółki autorskiej Jagger-Richards. Jeszcze śmielej ułożony repertuar znalazł sie na albumie Higher Ground wydanym przez Real World, z piosenkami napisanymi przez współczesne gwiazdy: Prince’a, Steviego Wondera, Curtisa Mayfielda, Jimmiego Cliffa, Arethę Franklin i Bena Harpera. Ten ostatni wziął udział w nagraniach wspomnianej płyty, podobnie jak akompaniujący śpiewakom młody zespół Robert Randolph and the Family Band. W 2002 roku zespół uczestniczył w sesji nagrań Petera Gabriela na płytę Up. Powrót do tradycyjnego repertuaru muzyki gospel prezentowały nagrania z albumów Amazing Grace oraz I’m A Soldier In The Army Of The Lord.  W 2005 roku zmarł wieloletni solista chóru George Scott , który po raz ostatni zaśpiewał na płycie Atom Bomb. Rozmaitość muzycznych zainteresowań zespołu i współpraca z młodymi artystami znalazły odbicie na kolejnych albumach Down In New Orleans i Take The High Road. Wśród światowych osiągnięć grupy Blind Boys of Alabama należy podkreślić zaszczytny wpis do Gospel Music Hall of Fame, czy zdobycie aż pięciu nagród Grammy. The Blind Boys są znani z przekraczania wielu muzycznych granic z ich niezwykłą interpretacją wszystkiego, od tradycyjnych ulubionych utworów gospel po współczesny materiał soul.

http://www.blindboys.com

 

PROGRAM SZCZECIN MUSIC FEST 2020:

29 kwietnia - Richard Bona with Alfredo Rodriguez & Pedrito Martinez

12 maja – Amadou & Mariam and Blind Boys of Alabama

9 czerwca – Kroke - muzyka teatralna i filmowa

15 lipca - Scott Bradlee`s Postmodern Jukebox – Welcome to The Twenties Tour

 

Bilety: 109 zł / 129 zł

Punkty sprzedaży biletów: empik, CIKIT Zamek

Bilety w internecie: www.bilety.fm , www.eventim.pl

Informacje: www.szczecinmusicfest.pl

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję