W ramach projektu Nowy Wspaniały Świat (nawiązującego do klasycznej książki Aldousa Huxleya pod tym tytułem) młodzi reżyserzy wraz z aktorami szczecińskiego Teatru Współczesnego realizują spektakle, dotyczące istotnych kwestii społecznych, politycznych i bytowych otaczającego nas świata. Pierwszy spektakl - „Życie/ Instrukcja obsługi”, wyreżyserowany przez Mateusza Przyłęckiego możemy od 12 listopada oglądać na deskach „Malarni”.

Jest to sztuka dość nietypowa, ponieważ powstała z połączenia fragmentów poradników i instrukcji. Reżyser wykorzystał nie tylko takie książki jak „Alchemia uwodzenia”, „Wywieranie wpływu na ludzi”, ale nawet instrukcje obsługi różnych urządzeń czy przepisy dotyczące wysyłania pracowników na delegację w pewnej firmie. Spektakl trwa około godziny i tak skondensowana dawka informacji na temat schematów i manipulacji, jakim podlegają współcześni, jest przez to chyba jeszcze bardziej dosadna.

Aktorzy występują w kolorowych koszulkach ze swoimi imionami, co jest odzwierciedleniem praktyki wielu pracodawców wiodącej do jak największego zintegrowania kadry pracowniczej. W jednej z pierwszych scen zostaje nakreślony podział tejże na „pszczółki”, „mrówki” i „trutnie”. Kierownik hipermarketu lub w domyśle innej podobnej firmy (w tej roli Arladiusz Buszko), ujawnia potencjalne możliwości, jakie kryje w sobie każdy sprzedawca, pokazując jak je wykorzystać by sprzedać towar. Ważne jest to by nie być dla klienta kimś anonimowym, warto postarać się z nim zaprzyjaźnić, wkraść w jego łaski. Cel uświęca środki. Liczy się zysk, sprzedaż, satysfakcja konsumenta (nawet ta pozorna).

Obserwujemy też szkolenie pana i pani (nazwanych studentami) którzy chcieliby zrobić wrażenie na osobie płci przeciwnej, by „złowić” wymarzonego partnera. Ten istruktaż nie spełnia jednak swoich celów. Dopiero dzięki dynamicznemu występowi Yebiego (Pawła Niczewskiego) dowiadujemy się „jak wytworzyć w kobiecie magnetyczny pociąg do siebie w ciągu kilku minut, nawet wówczas, gdy nie jesteś nawet w przybliżeniu w jej typie”. Nie ma tu raczej miejsca na uczucia czy spontaniczność. Wykalkulowane emocje służą osiągnięciu zaspokojenia, zaliczeniu kolejnego pięknego obiektu.

Zapewne treści przekazywane w poszczególnych scenach są większości widzów znane, jednakże interesujący jest sposób w jaki reżyser zebrał je i scalił w formie teatralnej. To dobry przyczynek do dyskusji na temat naszej egzystencji, próba ukazania mechanizmów psychologicznych jakim podlegamy, często podświadomie im ulegając.

Życie/ Instrukcja obsługi, reż. Mateusz Przyłęcki, scenografia Małgorzata Krzemień, ruch sceniczny Arkadiusz Buszko. Obsada: Grażyna Madej, Joanna Matuszak, Ewa Sobiech, Arkadiusz Buszko, Robert Gondek, Paweł Niczewski. 17 listopada po spektaklu w „Malarnii” (godz. 18.00) odbędzie się dyskusja na tematy w nim poruszone z udziałem Andrzeja Batko, współautora „Al.chemii uwodzenia”.