Czternasty raz szczecinianie zobaczą Wielki Turniej Tenorów Opery Na Zamku. Podobnie jak przed rokiem zostanie przeprowadzony w Teatrze Letnim w Parku Kasprowicza.

Pozostało już bardzo niewiele wejściówek na to wydarzenie, które zaplanowane jest na 30 czerwca (początek o godzinie 20.30). Wśród śpiewaków, którzy zgłosili się do zawodów jest ośmiu  Polaków: Mikołaj Adamczak, Szymon Jędruch, Tomasz Janczak, Witold Matulka, Dariusz Pietrzykowski, Wojciech Sokolnicki, Tomasz Tracz i Paweł Wolski oraz Grek Konstantinos Stavridis, a także trzech reprezentantów Korei: Stefano Bu, Max An, Jiun Gim.  

Orkiestrę Opery na Zamku poprowadzi Andrzej Knap, a konferansjerem Turnieju będzie znany dziennikarz i były muzyk (zespołu rockowego) – Artur Orzech. Ten muzyczny spektakl na dwanaście głosów zobaczymy także na ekranie. TVP Szczecin przeprowadzi bowiem  transmisję na żywo.

Tegoroczna edycja turnieju została wzbogacona o dodatkową nagrodę. Śpiewacy będą rywalizowali nie tylko o laur przyznawany przez publiczność (w kwocie 10.000 zł), ale również zdobywca pierwszego miejsca otrzyma być może jeszcze cenniejsze trofeum. Będzie to bowiem propozycja kontraktu w Operze na Zamku w najbliższym sezonie.

W ubiegłym roku wygrał Meksykanin Hector Lopez. Być może teraz również publiczność wybierze obcokrajowca. Rozmawiałem z Maxem An, który wykona w sobotę pieśń neapolitańską „"Core 'ngrato" (napisaną dla wielkiego Enrico Caruso) oraz „Salut! Demeure chaste et pure” z III aktu opery „Faust”. To jego pierwsza wizyta artystyczna w Szczecinie, ale występował już na operowej scenie wrocławskiej oraz w Teatrze Wielkim w Warszawie. Nie miałby więc nic przeciwko możliwości śpiewania w naszym mieście w nowym sezonie. Wybrana przez niego aria to „najpiękniejsza część mojej ulubionej opery” jak powiedział. Tomasz Tracz, który przyjechał z Białegostoku, po raz pierwszy uczestniczy w takiej rywalizacji i jak się od niego dowiedziałem ma na nadzieję na satysfakcjonujący artystycznie wieczór „Wszyscy się dobrze znamy, więc będzie to dla nas na pewno miłe spotkanie, mimo że będziemy ze sobą konkurowali”.

Warto dodać, że Opera na Zamku przygotowała na tegoroczne lato jeszcze jedno interesujące wydarzenie. 24 sierpnia na Zamku Książąt Pomorskich zostanie pokazana operetka „Zemsta Nietoperza” . Można już kupować i rezerwować bilety.