Chodzi o obwodnicę Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa. Właśnie podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę drugiej jezdni. Inwestycja zlokalizowana jest na odcinku drogi krajowej nr 10 łączącym Szczecin ze Stargardem. Prace zrealizuje konsorcjum firm STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o. o. i STRABAG Sp. z o. o..

– Obwodnicę wybudowano 10 lat temu jako drogę jednojezdniową, ale z rezerwą pod drugą jezdnię. Dzięki temu jej dobudowa będzie dużo łatwiejsza, a do wykonania jest tylko jeden wiadukt – podkreśla Łukasz Lendner Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad O/Szczecin.

Druga nitka obwodnicy powstanie na odcinku o długości 6,4 kilometrów między Szczecinem a Stargardem. Z kolei istniejąca droga zostanie wyremontowana. W ramach tej inwestycji wybudowane będą również łącznica relacji Szczecin - Kobylanka na węźle Kobylanka (Motaniec) oraz równoległa do DK nr 10 droga wspomagająca Niedźwiedź – Zdunowo o długości 3,2 km. Pozwoli to na likwidację znajdującego się na zachód od węzła Kobylanka skrzyżowania do miejscowości Niedźwiedź.
W grudniu 2014 roku na obwodnicy zamontowano barierę linową, która rozdzieliła na kierunki ruch na tej trasie. To tymczasowe rozwiązanie okazało się skuteczne i od zamontowania tej bariery nie doszło do żadnego wypadku śmiertelnego. Do mniej tragicznych wypadków cały czas jednak dochodzi, a wraz z nimi tworzą się wielkie korki.

– Rozpoczynająca się właśnie inwestycja docelowo rozwiąże zarówno kwestie bezpieczeństwa, jak i również dostosowania w pełni odcinka pomiędzy granicą Miasta Szczecin, a obwodnicą Stargardu do standardu drogi ekspresowej – dodaje Łukasz Lendner.

Wartość podpisanej we wtorek umowy to 57,2 miliony złotych. Wykonawca przez najbliższe 15 miesięcy będzie opracowywał dokumentacje projektową i uzyskiwał niezbędne decyzje administracyjne, następnie ruszą roboty budowlane. Mają one potrwać 16 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych). Realizacja inwestycji powinna zakończyć się jesienią 2020 roku.