Studenci ZUT zbudowali samowystarczalną ziemiankę z opon. Tym samym w półfinale pokonali dwa zespoły z Politechniki Warszawskiej i znaleźli się w ścisłym finale międzynarodowego konkursu „The Trail” organizowanego przez Vinci Construction – największą firmę budowlaną na świecie.

To konkurs kierowany do studentów uczelni technicznych. Projekty można było zgłaszać w jednym z trzech obszarów: budowa przyszłości, zrównoważone budownictwo i miasta nad i pod miastami.

Czteroosobowy zespół studentów z Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT zaprojektował hybrydowy Earthship – zmodyfikowaną wersję budynku samowystarczalnego. W projekcie studenci połączyli techniki budowania i technologie dotychczas wykorzystywane w różnych obszarach budownictwa i inżynierii środowiska. Ponadto zaproponowali, że całe potrzebne ciepło i energię elektryczną będą produkować sami, wykorzystując do tego innowacyjne rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii.

– Użytkowanie budynku związane będzie z powstawaniem ścieków, ale my te ścieki podzieliliśmy sobie na trzy źródła, każde do innych celów. Z jednych będziemy odzyskiwać ciepło, inne będziemy filtrować i zawracać do domu, a jeszcze inne będą wykorzystywane do podlewania naszego ogródka warzywnego – wyjaśnia Shilpa Das, studentka z Indii studiująca w Szczecinie.

Projekt studentów ZUT to nietypowy Earthship - samowystarczalna ziemianka zbudowana z opon. Nowoczesna hybrydowa konstrukcja szkieletowa z prefabrykowanymi ścianami zewnętrznymi i wysoko zaawansowanymi rozwiązaniami instalacyjnymi pozwala na sterowanie i zarządzanie całym domem. To budynek w pełni przyjazny środowisku. Nawiązaniem do podstawowej idei Earthship jest przyjęte założenie, że min. 70 proc. materiałów do budowy budynku będzie pochodziło z surowców recyklingowych.

W wielkim finale zespół z ZUT powalczy z drużynami z całego świata. Finał odbędzie się już 28 maja br. we Francji, ale ze względu epidemię koronawirusa zostanie przeprowadzony zdalnie. Zwycięzcy zwiedzą największe budowy świata oraz odbędą praktykę w spółkach Vinci Construction w macierzystym kraju. Najlepsi studenci będą mieli szansę na zatrudnienie.