Od północy z czwartku na piątek, osoby mieszkające w Polsce stracą możliwość codziennego dojazdu do pracy na terenie Niemiec. Rząd Brandenburgii szacuje, że tamtejsi przedsiębiorcy mogą stracić w ten sposób nawet kilkanaście tysięcy pracowników. Apelują do Polaków, by na czas pandemii koronawirusa przeprowadzili się do Niemiec.

Wszystko przez zaostrzenie przepisów dotyczących kwarantanny, które od piątku wprowadza polski rząd. Od 27 marca osoby przekraczającą regularnie granicę w drodze do pracy, również będą musiały poddać się 14-dniowej kwarantannie. W praktyce uniemożliwi im to więc dojazd do pracy.

Zapowiadają wsparcie dla polskich pracowników

Dlatego rząd Brandenburgii zachęca, by na czas pandemii koronawirusa pracownicy z Polski przeprowadzili się na teren Niemiec, w pobliże swoich miejsc pracy.

- Zostańcie tu! Kraj związkowy Brandenburgia udzieli Państwu wsparcia, jeżeli będziecie Państwo kontynuować pracę zawodową u nas. Przeznaczymy na to również pieniądze. W tym celu w bardzo krótkim czasie zostaną uzgodnione działania na rzecz wsparcia finansowego dla osób dojeżdżających do pracy. Analizowane są różne opcje. Zostańcie u nas! – powiedziała Katrin Lange, Minister Finansów i Spraw Europejskich Brandenburgii.

Szczegóły na razie nieznane

Niemieckie powiaty, gminy i pracodawcy mają udzielić polskim pracownikom pomocy w zorganizowaniu ich pobytu w Brandenburgii. Wzorem mają być uregulowania, które wprowadziła Saksonia dla osób dojeżdżających tam do pracy z Czech. Na razie szczegółowy plan wsparcia nie jest znany.

- Jednak teraz istotne jest, aby polscy pracownicy zostali tutaj! W przeciwnym razie, jeżeli nic nie zmieni się w nowych polskich przepisach, nie będą mogli od piątku przychodzić do pracy. Ta sytuacja bardzo mnie niepokoi – podkreśliła minister Lange.

Polacy kluczowi m.in. w systemie opieki zdrowotnej

Tuż za zachodnią granicą Polacy pracują m.in. w systemie ochrony zdrowia, opiece domowej, wielu sektorach usług, rzemiośle, produkcji i logistyce.

- Jeśli ci pracownicy z Polski znikną od piątku, ponieważ nie będą mogli wjechać do naszego kraju, Brandenburgia będzie musiała stawić czoła poważnym konsekwencjom tej sytuacji, dotykającym nawet tak wrażliwe obszary infrastruktury krytycznej, jak system opieki zdrowotnej – tłumaczy minister Lange.

Nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy wejdą w życie o północy, z czwartku na piątek. Do tej pory osoby dojeżdżające codziennie do pracy były z niej zwolnione.