Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, lecz nie dla wszystkich będą one wesołe i spędzane przy suto zastawionym stole…Prawie 12 % ludzi w Polsce egzystuje na granicy ubóstwa, ponieważ brak środków materialnych na podstawowe artykuły żywnościowe, chemiczne czy odzież nie pozwala na beztroskie przezywanie uroczystości wigilijnych.


Pomóc-ale jak…?

    Chciałbyś pomóc biednej rodzinie, ale nie wiesz jak? Jesteś w dobrej sytuacji materialnej i myślisz o tym, by podzielić się z kimś potrzebującym, ale nie wiesz jak to zrobić? A może widujesz takie rodziny na co dzień, ale wstydzisz się osobiście zapytać, czego najbardziej im potrzeba…? 

 

Szlachetna Paczka –rozmowa z Justyną Krzakowską.

    Wychodząc naprzeciw takim wątpliwościom Stowarzyszenie Polites już od 8 lat organizuje ogólnopolską akcję pod hasłem Szlachetna Paczka, która ma na celu łączenie osób znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej z tymi, którzy mają ochotę pomóc i przygotować świąteczną paczkę dla takiej rodziny. Więcej o akcji i jej idei możecie dowiedzieć się z wywiadu przeprowadzonego z Justyną Krzakowską, jedną z liderek koordynujących Akcję w Szczecinie: 

 

Wszczecinie.pl : Skąd w ogóle wzięła się idea Szlachetnej Paczki?
Justyna:-Szlachetna Paczka ma być akcją, która pozwala na uruchomienie wewnętrznych zasobów człowieka, jakimi są dobroć i bezinteresowność. Bycie szlachetnym wymaga wysiłkum, dotyczy to zarówno wolontariusza, jak i darczyńcy. Szlachetna Paczka stwarza sytuacje, w których ludzi mają możliwość pokazania swojej dobroci i bezinteresowności.

 

Ws.pl : Która jest to już z kolei akcja? Kto ją organizuje?
J.:- Akcja od 2000 do 2007 roku nosiła nazwę Świąteczna Paczka, a teraz (jako, że zawsze była szlachetna) zmieniła nazwę na Szlachetną Paczkę. Zmieniona nazwa oddaje jej istotę i charakter. Akcję organizuje Stowarzyszenie WIOSNA z Krakowa i jest to organizacja pozarządowa.

 

Ws.pl : Jaki rodzaj pomocy jest najmilej widziany? Jakie produkty powinny znaleźć się w paczce w pierwszej kolejności?
J.:- W ankiecie przeprowadzanej wcześniej przez wolontariusza podane są takie kryteria jak żywność, pomoce szkolne, ubrania itd., ale tak naprawdę rodzina sama najczęściej mówi ankieterowi, czego najbardziej potrzebuje. Standardowo rodziny proszą o żywność, odzież, środki czystości. Nie ma jednak żadnych z góry narzucanych artykułów w stosunku do darczyńcy - osoba robiąca paczkę sama decyduje, co chciałaby zakupić z podanej listy produktów dla rodziny.

 

Ws.pl : Jak produkty są dostarczane do rodzin?
J.:- Paczkę dla rodziny potrzebującej robi „darczyńca”. Darczyńcą może zostać każdy - indywidualna osoba, grupa znajomych, klasa, szkoła, pracownicy firmy. Paczka dostarczana jest przez darczyńców do wcześniej ustalonego magazynu. Najczęściej są to szkoły, parafie (dzięki uprzejmości dyrektora, księdza). Wolontariusze odbierają paczki od darczyńców dniu finału Akcji, czyli 13 grudnia, a następnie-o ile darczyńca sam nie wyraził chęci osobistego przekazania paczki w ręce rodziny- zawożą je do rodzin potrzebujących, które wcześniej ankietowali.

 

Ws.pl : Czy można jeszcze przyłączyć się do Akcji i zrobić taką paczkę? Jeśli tak, to jak?
J.:- Jak najbardziej, jeszcze nie jest za późno by wziąć udział w Szlachetnej paczce, choć czasu do jej końca jest już coraz mniej ! To bardzo proste, jeśli chcesz zrobić paczkę, należy:
1.wejśc na stronę www.szlachetnapaczka.pl 
2.po prawej stronie wybieramy sobie województwo, miasto, dzielnicę, a następnie rodzinę, której chce się zrobić paczkę. Baza rodzin zostanie zamknięta około 12 grudnia. Aktualnie w bazie, w regionie dotyczącym Szczecina, wciąż znajduje się 17 rodzin, wobec których jak dotąd nikt nie zgłosił chęci udzielenia pomocy!

 

Ws.pl : Jakie rodziny trafiły do bazy? Skąd wiadomo, że naprawdę potrzebują naszej pomocy…?
J.:- Rodziny, które są ankietowane przez wolontariuszy, zostały pozyskane dzięki współpracy z pedagogiem szkolnym, MOPSem, GOPSem, parafią, pielęgniarkami środowiskowymi, sąsiadami, Caritasem, którzy są przekonani o biedzie konkretnej rodziny. Wolontariusz idzie ankietować taką rodzinę i widzi, czy rzeczywiście potrzebuje pomocy, czy też nie. Ankieta nie jest jednoznaczna z tym, że rodzina na pewno otrzyma pomoc, ponieważ może nie zostać zakwalifikowana ze względu na dobre warunki, w których żyje. Jednakże zdarza się to baaardzo rzadko. Większość rodzin dramatycznie potrzebuje naszej pomocy i wsparcia. Paczka nie rozwiązuje wszystkich problemów, z jakimi na co dzień boryka się dana rodzina, ale przynajmniej pomaga choć na chwilę o nich zapomnieć.

 

 
Wciąż zbyt mało „Mikołajów”, a czasu jeszcze mniej

Jeśli przekonała Cię słuszność idei Akcji i sam chciałbyś zostań darczyńcą dla jakiejś rodziny, nie zwlekaj dłużej, bo czasu zostało już naprawdę niewiele (przypominam za Justyną, że 12 grudnia baza zostaje zamknięta) - www.szlachetnapaczka.pl czeka na kolejnych świętych Mikołajów!!!!