Kiedy Szczecin wygląda najpiękniej? Czy szczecińska przyroda może nas zaskoczyć? Które miejsca warto odwiedzić? „Zielony Szczecin” to tytuł najnowszego albumu fotograficznego przygotowanego przez CKE Stara Rzeźnia, Grupę CSL oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne, w którym na ponad 260 stronach możemy podziwiać piękno naszego miasta o każdej porze roku.

 

– Jesteśmy przekonani, że album zainspiruje mieszkańców i turystów do zwrócenia większej uwagi na przyrodę w Szczecinie. Jesteśmy jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce i ten album jest tego unikatowym dowodem – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL i założycielka CKE Stara Rzeźnia.

Prace nad albumem „Zielony Szczecin” trwały kilka tygodni, a premierowo publikacja zostanie zaprezentowana w najbliższy wtorek, 20 października, o godz. 18:00 w CKE Stara Rzeźnia. Wstęp wolny.

foto: Piotr Biel

„Musimy obudzić w sobie gościa we własnym mieście”

– Największym naszym wyzwaniem było pokazanie zieleni w sposób innowacyjny – mówi Tomasz Seidler ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. – Własne miasto, w którym wiele miejsc bardzo dobrze znamy, fotografuje się najtrudniej. Musimy obudzić w sobie gościa we własnym mieście, odsunąć znajomość miejsc i podejść do Szczecina jakbyśmy byli w nim pierwszy raz. Poszukiwaliśmy układu kompozycji, miejsc, światła czy pory dnia, gdzie świat zielony wygląda zupełnie inaczej – wyjaśnia.

Fotograf zaznacza również, że każda z czterech pór roku w naszym mieście ma swój unikalny koloryt. – Album, w mojej opinii, pięknie pokazuje jesień i wiosnę jako pory wygaszania i budzenia się do życia, są najbardziej świetlne, zjawiskowe w kontekście barw, najpiękniejsze – dodaje Seidler.

Na zebranych w albumie zdjęciach można zobaczyć zarówno ikoniczne miejsca jak Śródmieście, Cmentarz Centralny, Park Kasprowicza z Jasnymi Błoniami, Las Arkoński czy Wały Chrobrego, jak i te mniej znane – Puszczę Wkrzańską i Puszczę Bukową, pola zbóż i łąki (wszystko w granicach miasta!) oraz zarośnięte małe rzeki i stawy.

foto: Piotr Biel

„O pięknym Szczecinie dowiadują się ludzie na całym świecie”

Jak mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz, tematyka wydanego właśnie albumu jest jej szczególnie bliska. – Zawsze podkreślam, że Szczecin jest najpiękniejszym i najbardziej zielonym miastem w Polsce. Zieleń, bliskość natury, to są dzisiaj wyznaczniki jakości dobrego życia. Chcemy być bliżej natury, bo ona nam pomaga się odstresować, zrelaksować, zwolnić tempo w codziennym biegu. Natura powinna być obecna w mieście jak najszerzej i w albumie widać, że mamy tej zieleni bardzo dużo i jest ona piękna, czasami zaskakująca – przekonuje.

„Zielony Szczecin” to piąta publikacja przygotowana wspólnie przez Grupę CSL, Starą Rzeźnię oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Poprzednie dotyczyły regat The Tall Ships Races, zlotu samochodów Classic Cars, szczecińskich kamienic.

– Album można będzie kupić w Kubryku Literackim, ale my, jako Grupa CSL, wykorzystujemy go także jako upominek dla naszych klientów, przez co o pięknym Szczecinie dowiadują się ludzie na całym świecie – dodaje Laura Hołowacz.

foto: Piotr Biel