Dwie interesujące wystawy, rozpoczynający się właśnie festiwal diaporamy, do tego aż trzy spotkania ze znanymi aktorami i premiera spektaklu o Olbrzymku. Zamek zaprasza na jesienne wydarzenia.

Dwie interesujące wystawy

Pierwsza listopadowa wystawa zatytułowana "Po czym poznać świętego?" dotyczy ludowego malarstwa na szkle. Zobaczymy na niej wizerunki świętych  i sceny związane ze świętami Bożego Narodzenia stale znajdujące się w kolekcji Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. To 93 prace, będące przykładami twórczości ludowej rozwijanej na przestrzeni XVIII - XIX wieku, głównie w Hrabstwie Kłodzkim i Ziemi Kamiennogórskiej. Wystawa została oficjalnie otwarta 14 listopada i można ją odwiedzać do 23 lutego przyszłego roku.

"O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach" to tytuł kolejnej ekspozycji, którą od przyszłego tygodnia będzie można oglądać w zamkowych galeriach. Wśród ponad 600 eksponatów, znalazły się m.in. "ptaszkowy" serwis książąt Sanguszków, unikatowe szklane flasze, kufle gdańskie, kielichy toastowe, srebrne barokowe dzbany i wiele innych cennych przedmiotów pochodzących z kieleckich zbiorów.

– To są rzeczy, które chce się oglądać – mówi o nowej ekspozycji Magdalena Silwanowicz z Muzeum Narodowego w Kielcach, jedna z jej kuratorek. – Ta wystawa była bardzo popularna, kiedy była prezentowana w moim mieście. Teraz w nowej przestrzeni otrzyma nowe życie – dodaje.

Wernisaż zaplanowano 21 listopada o godz. 17.00. Wystawę będzie można zwiedzać do 1 marca 2020 roku.

Jubileusz ważnej imprezy

Już dziś, 15 listopada, w Zamku Książąt Pomorskich rozpocznie 40. jubileuszowa edycja Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Szczeciński przegląd jest jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie. Poza  częścią konkursową, program wzbogacony jest o inne ciekawe punkty.  To m.in.: projekcje diaporam analogowych, wystawy, spotkania i dyskusje panelowe poświęcone sztuce diaporamy.

– W tym roku zobaczymy 82 prace 41 autorów m.in. z Belgii, RPA, Indii, Nowej Zelandii, Holandii, Słowacji – mówi główna organizatorka wydarzenia, Beata Bogusławska z Kina Zamek. – Poza tym zapraszamy na wystawę fotograficzną Cezarego Dubiela, jednego z jurorów tej edycji oraz promocję specjalnej publikacji, która powstała z okazji jubileuszu przeglądu. 

Prezentacja nagrodzonych w tym roku prac odbędzie się na zakończenie imprezy – 17 listopada o godz. 15.00 w sali Kina Zamek. Wstęp wolny. 

Troje znanych aktorów

W ciągu najbliższych tygodni Zamek Książąt Pomorskich gościć będzie troje bardzo znanych aktorów. Już 21 listopada, w ramach Szczecińskiego Salonu Poezji, Zdzisław Wardejn (znany m.in. z filmów "Vabank", "Stara Baśń" czy "Boże Ciało") będzie czytał utwory Cypriana Kamila Norwida (Hol Wschodni, bezpłatne wejściówki).

Cztery dni później odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu Zamkowy Gwiazdozbiór. Tym razem jego bohaterem będzie bardzo ceniony aktor, reżyser i wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej, Jan Englert (Galeria O., bilety 30 zł).

Z kolei 12 grudnia gościem Szczecińskiego Salonu Poezji będzie Magdalena Zawadzka. Zaplanowano wieczór poświecony jej zmarłemu mężowi Gustawowi Holoubkowi, podczas którego artystka opowie o tej postaci, a taże przeczyta wiersze Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig i innych twórców (bezpłatne wejściówki).

Olbrzymek na scenie

Zamek proponuje także premierę teatralną.

– Chcemy zainteresować widza, który lubi opowieści z legend północnoeuropejskich, mroczne i krwawe historie – mówi o przedstawieniu "Olbrzymek", Paweł Niczewski, kierownik teatru Piwnica przy Krypcie, który tymczasowo prezentuje swoje spektakle w sali Kina Zamek.

– Olbrzymek to postać, która miłość do matki musi skonfrontować z chęcią samostanowienia i apetytem na świat zewnętrzny – mówi odtwórca głównej roli męskiej, Mateusz Wiśniewski. – On jest kimś, kto nie jest do końca człowiekiem – dodaje.

Fragment spektaklu można było zobaczyć podczas wernisażu "Biegnąc z wilkami", a pierwsza plenerowa prezentacja miała miejsce 5 lipca na zamkowym dziedzińcu. Teraz powstaje "docelowa" wersja, w której zobaczymy wizualizacje stworzone przez Pushka Studio. Spektakl wyreżyserował Arkadiusz Buszko, a premiera odbędzie się 22 listopada o godz. 19.00.