Wyniki głosowania na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 zostały ogłoszone podczas wtorkowej konferencji prasowej. Oto, na co wydamy 9 mln złotych.

W ramach SBO 2019 z budżetu miasta rozdysponowanych zostanie 9 milionów złotych. Po jednym zwycięzcy wyłoniono wśród zadań ogólnomiejskich (maksymalnie za 2,7 mln zł) i zadań dzielnicowych dużych (1,26 mln zł) dla każdej z czterech dzielnic. W przypadku zadań dzielnicowych małych (po 157,5 tys.) w każdej dzielnicy zrealizowane zostaną po dwie inwestycje.

Zwycięzcy SBO 2019.

Zadania ogólnomiejskie:

- Ciąg pieszo-rolkowo-rowerowy wokół Goplany - przedłużenie istniejącej trasy - 2845 głosów

Zadania dzielnicowe duże:

Śródmieście:

- Budowa boiska przy Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej przy ul. Bolesława Śmiałego - 1629 głosów 

Zachód:

- Ścieżka okólna asfaltowa do jazdy na rolkach, wrotkach na terenie boiska sportowego w szkole „Błękitnej" na Pomorzanach - 866 głosów

Północ:

- Park Warszewo-Podbórz (II etap) - 2230 głosów

Prawobrzeże:

- Skatepark Chełminek w Podjuchach (między ul. Chełmińską a Przewiewną) - 1734 głosy

Zadania dzielnicowe małe:

Śródmieście:

- Rozbujajmy Szczecin - hamaki miejskie w Parku Żeromskiego i w Parku Kasprowicza - 930 głosów

- Instalacja artystyczna upamiętniająca postać Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina - Szefa Wszystkich Szefów, ikony popkultury – na bulwarach na Łasztowni - 1020 głosów

Zachód:

- Oświetlenie ścieżki przy Jeziorze Słonecznym - 639 głosów

- Ławki „leżaki” na terenie Arkonki i Parku Kasprowicza - 481 głosów

Północ:

- Alejka rekreacyjno-piknikowa "Hożanka" przy ul. Hożej na Żelechowej - 1036 głosów

- Edukacyjny plac zabaw na Warszewie przy SP nr 7 przy ul. Złotowskiej - 1619 głosów

Prawobrzeże:

- Różana fontanna w Kijewie (pomiędzy ulicami Niedźwiedzią i Rysią) - 1027 głosów

- Lapidarium w parku Dobrosąsiedzkim w pobliżu ul. Sąsiedzkiej w Podjuchach - 1885 głosów

Niska frekwencja

W głosowaniu wzięło udział 21 591 osób. Była to najniższa frekwencja w historii Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

- Mamy 4,5 tysiąca osób mniej niż w poprzedniej procedurze SBO. To jest ten czynnik, który nas najbardziej niepokoi – podkreślał podczas ogłaszania wyników Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina.

Wśród pozytywów tegorocznej edycji wymieniano nowe narzędzia, które udostępniono mieszkańcom. To Akademia SBO zapewniająca wsparcie informacyjno-promocyjno-edukacyjne dla osób przygotowujących projekty.

- Muszę pochwalić coraz lepszą jakość zgłaszanych projektów. Ze 173 pomysłów, które spłynęły 110 zostało zakwalifikowanych do głosowania, czyli grubo ponad połowa. Wspólne warsztaty i praca wykonana z naszymi partnerami społecznymi przynosi efekty – podkreślał prezydent Piotr Krzystek.

Zmiany w przyszłym roku

W przyszłym roku SBO czekają zmiany. Przede wszystkim zmieniony zostanie zapis, że zwycięskie projekty mają być realizowane w ciągu roku. To i tak w przypadku dużej części zadań było fikcją.

- Często w przypadku złożonych projektów, które wymagają długiej ścieżki uzgodnień i pozwoleń administracyjno-prawnych jest to po prostu niemożliwe. Zapis w obecnej uchwale mówiący o jednorocznym terminie realizacji jest nieżyciowy. Co nie znaczy, że szukamy uzasadnień, aby rozciągać w czasie ten proces. Niektóre projekty mogą być wykonane w rok – tłumaczył Daniel Wacinkiewicz.

Zmieni się także wysokość budżetu obywatelskiego. Zgodnie z nową ustawą musi to być 0,5% wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu z wykonania budżetu. Gdyby te zasady obowiązywały już w tym roku do rozdzielenia byłoby ok. 11 mln zł.