Na dwa dni zaplanowano akcję wydobycia i neutralizacji bomby lotniczej z czasów II wojny światowej, którą znaleziono na dnie Basenu Kaszubskiego przy nabrzeżu Chorzowskim w Szczecinie.

 

Operacja wydobycia niewybuchu rozpocznie się w środę, 7 kwietnia, o godz. 12:00. Po podniesieniu bomby z dnia za pomocą specjalnych pontonów zostanie ona przetransportowana na Przekop Mieleński. Tam w czwartek (8 kwietnia) z samego rana niewybuch zostanie zneutralizowany.

Działania związane zarówno z podjęciem, holowaniem, jak i neutralizacją bomby, prowadzić będzie Grupa Płetwonurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia.

Dwudniowa akcja koordynowana jest przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na lądzie rejony niebezpieczne zabezpieczane będą przez patrole policji i służbę ochrony portu. Na akwenach pojawią się jednostki pływające Urzędu Morskiego w Szczecinie, Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz WOPR Szczecin. Urząd Morski w Szczecinie wyda również stosowne komunikaty dotyczące zamknięcia odcinków torów wodnych.

Jak informuje Dariusz Sadowski z Urzędu Miasta w Szczecinie, utrudnienia dla mieszkańców nie są spodziewane. – Strefa bezpieczeństwa obejmuje teren Zespołu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście i niezamieszkały teren między akwenami – zaznacza Sadowski.