Najpierw wirtualnie, następnie w rzeczywistości – ruszyła wielka modernizacja zabytkowego kompleksu budynków 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie. Przed II wojną światową była to jedna z najnowocześniejszych klinik położniczo-ginekologicznych w Niemczech.

Umowę na wykonanie „koncepcji wielobranżowej programowo-przestrzennej szpitala” podpisali komendant placówki płk mgr inż. Krzysztof Pietraszko oraz gdańska grupa Industria Project, która wygrała przetarg na ten etap prac.

Najpierw trójwymiarowy model

Pierwszy etap wielkiej modernizacji rozpocznie wykonanie inwentaryzacji budynku szpitala. Prace będą prowadzone w nowoczesnej technologii skanowania przestrzennego 3D z utworzeniem chmury punktów, z której powstanie trójwymiarowy model placówki w technologii BIM (Building Information Modeling). Stworzenie takiego modelu pozwoli na wykorzystanie go na dalszych etapach prac projektowych, wykonawczych, a w przyszłości – w zarządzaniu obiektem.

Kolejny etap to wykonanie analizy konstruktorskiej obiektu. Dzięki temu możliwe stanie się precyzyjne określenie stanu technicznego oraz gotowości budynku dla zaprojektowania nowoczesnych pomieszczeń medycznych.

„Prace zakończy wreszcie opracowanie, w dialogu z przedstawicielami branży medycznej szpitala wojskowego, wielobranżowej koncepcji programowo-przestrzennej dla modernizacji budynku i dostosowania go do obowiązujących przepisów prawa w zakresie technologii medycznej oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego” – informuje Marcin Górka, rzecznik prasowy 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Szczecinie.

Przystosowany do wyzwań współczesnej medycyny

– Tak szeroki front robót pozwoli w przyszłości na prowadzenie etapowych prac projektowych, a następnie wykonawczych umożliwiających przystosowanie budynku do wyzwań, jakie stawia współczesna medycyna – wyjaśnia dr Maciej Matłok, reprezentujący grupę Industria Project. – Na podstawie wypracowanej koncepcji będą mogły powstawać konkretne projekty poszczególnych etapów modernizacji szpitala.

Koncepcja obejmie zarówno główny budynek szpitala przy ul. Piotra Skargi, jak i budynki towarzyszące. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

– Rozpoczynamy kilkuletni proces modernizacji naszego pięknego, zabytkowego kompleksu budynków w samym centrum miasta – podkreśla komendant szpitala płk mgr inż. Krzysztof Pietraszko. – W ich efekcie ten zabytkowy i piękniejszy, bowiem zmodernizowany, budynek będzie jednocześnie spełniał wymagania niezbędne dla funkcjonowania nowoczesnej placówki medycznej na miarę XXI wieku.

Grupa firmy Industria Project od ponad 15 lat zajmuje się przygotowaniem projektów obiektów ochrony zdrowia. Portfolio zrealizowanych prac obejmuje m.in. nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu, Szpital Kliniczny w Lublinie oraz obiekty medyczne w Austrii i na Litwie. Wśród projektów są też obiekty Wojskowej Służby Zdrowia – 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie oraz 1. Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie.

Wcześniej klinika położniczo-ginekologiczna

Budynek, w którym obecnie znajduje się 109. Szpital Wojskowy, został wybudowany w latach 1929-1931. Przed II wojną światową znajdowała się tutaj jedna z najnowocześniejszych klinik położniczo-ginekologicznych w Niemczech. Po zakończeniu działań wojennych budynek stał się siedzibą pierwszego szpitala w polskim Szczecinie, który udzielał pomocy zarówno wojsku, jak i ludności cywilnej.

Koszt przeprowadzenia „koncepcji wielobranżowej programowo-szpitala" to 1 082 400 zł. Władze szpitala zakładają, że cały proces modernizacji szpitala potrwa do 2024 roku.