W weekend w Szczecinie obradował zarząd Zielonych. To właśnie z naszego miasta jest współprzewodniczący tej partii, radny Przemysław Słowik. Przedstawiciele partii podczas spotkania z dziennikarzami mówili o konieczności rozwoju elektromobilności w Polsce. Nie zabrakło także pytań o wybory parlamentarne i samorządowe.


„Ceny paliwa są w kosmosie”. Polacy więc powinni przesiadać się na rowery?

Nie każdego w Polsce stać na samochód elektryczny, ale Zieloni chcą, by Polaków stać było na rower albo rower elektryczny.

– Kiedy ceny benzyny idą w kosmos, to musimy promować rowery – mówili Zieloni podczas konferencji prasowej.

– Ceny paliwa przekraczają psychologiczną barierę 8 złotych. Cena paliwa do roweru? Zero złotych! W rządowym pakiecie wsparcia elektromobilności jest zapisane wsparcie do drogich samochodów elektrycznych, a nie ma żadnego wsparcia dla rowerów i osób z nich korzystających. Rower świetnie sprawdza się w miastach i gigantycznie nabiera znaczenia w tych trudnych czasach. Jako Zieloni mamy kilka propozycji, jak poprawić transport w miastach. Chcemy promować transport rowerowy, rowery elektryczne i transport cargo rowerowy – mówiła Urszula Zielińska, współprzewodnicząca Zielonych. 

Jak podkreślała Zielińska, konieczne są inwestycje w rozwój infrastruktury.

– W mniejszej od Polski Holandii są 32 tysiące kilometrów ścieżek rowerowych. W Polsce mamy ich niespełna 17 tysięcy. Rozwój rowerowy powinien dziać się szybciej, by dać realny wybór Polkom i Polakom, by przesiedli się na rowery – dodała posłanka.

– Nasze budżety domowe przestały się spinać. Potraktujmy to jako szansę. To okazja, by masowo porzucić samochody i przesiąść się na rowery. Budżety samorządów są z roku na rok przez Zjednoczoną Prawicę ucinane. Cięte są wydatki na inwestycje infrastrukturalne. Proponujemy utworzenie budżetu na budowę infrastruktury rowerowej w miastach – mówił Przemysław Słowik, radny Szczecina i współprzewodniczący Zielonych.

Zieloni mówili także o infrastrukturze rowerowej w Szczecinie. Ocenili ją jako dobrą, ale niewystarczającą, by spełnić oczekiwania mieszkańców, którzy coraz częściej zamieniają swoje samochody na rowery.

Zieloni chcą jednej, wspólnej listy opozycji

Partia Zieloni przez wiele lat startowała w wyborach wspólnie z Lewicą. Dopiero od wyborów europarlamentarnych w 2019 roku nastąpiło zbliżenie Zielonych i Platformy Obywatelskiej. Obecnie ugrupowanie ma swoich trzech posłów oraz grupę radnych. Zieloni nie chcą opuszczać Koalicji Obywatelskiej, stąd apel o to, by opozycja stworzyła wspólną listę.

– Mamy świadomość, że przed nami ważne wybory: parlamentarne, samorządowe, ale i w całej opozycji. Trwamy w przekonaniu, że należy stworzyć listy, które pozwolą odsunąć PiS od władzy. Rozmawiamy z liderami innych partii, jesteśmy gotowi do dalszych rozmów. Popieramy idee listy zjednoczonej opozycji, tak wskazuje pragmatyka – mówił Przemysław Słowik, radny Zielonych w szczecińskiej radzie miasta. – Rząd powinien być szeroki i zawierać postulaty wszystkich ugrupowań – przekonywał.