Sezon teatralny 2011/2012 podsumowany ! Wczoraj podczas gali Bursztynowych Pierścieni w Teatrze Pleciuga wręczono nagrody najlepszym twórcom i aktorom.

Uroczystość poprowadzili Daniel Źródlewski (TVP Szczecin) i PaulinaLenart, aktorka, która otrzymała Srebrną Ostrogę dwa lata temu, a przedstawiciele lokalnych władz wręczali nominacje.

 

Najlepszym spektaklem  ubiegłego sezonu według publiczności (która oddawała głosy w plebiscycie „Kuriera Szczecińskiego” za pomocą kuponów i smsów) okazała się „Zemsta nietoperza” Opery na Zamku (w reżyserii Jitki Stokalskiej).

Najlepszym aktorem natomiast okazał się  Rafał Hajdukiewicz z Teatru Lalek 'Pleciuga', wyróżniony  za swą rolę w przedstawieniu „Don Juan, czyli...” (w reżyserii Aleksieja Leliavskiego).

Srebrną Ostrogą dla debiutanta uhonorowano pracę Macieja Litkowskiego z Teatru Współczesnego (znanego m.in. z kreacji w „Makbecie” M.Libera czy w spektaklu „Totalnie Szczęśliwi” Teatru Krypta). Laureat  był zaskoczony tym faktem, bo otrzymał także nominację w kategorii: najlepszy aktor.

Nagroda specjalna jury „powędrowała” do  reżysera Piotra Ratajczaka (m.in. za inscenizacje 'Kartoteki” Różewicza i Szewców” Witkacego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. W jego imieniu nagrodę odebrał dyrektor tej instytucji, Zdzisław Derebecki. Powiedział, że bardzo cieszy go to wyróżnienie gdyż twórca, który je otrzymał, przez długi czas nie był doceniany, mimo że na to zasługiwał. Obecnie niestety wyemigrował z Pomorza i będzie pracował w teatrze w Wałbrzychu.