Zaczyna się rok szkolny, a to oznacza, że natężenie ruchu drogowego wzrośnie. Zwłaszcza na ulicach w rejonie szkół, które zapełnią się samochodami rodziców odwożących dzieci na zajęcia. Miejscy urzędnicy apelują do kierowców o stosowanie się do kilku zasad.

- Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie placówek oświatowych, zwrócenie szczególnej uwagi na poruszające się tam dzieci. Ważne też, aby kierujący odwożący swoje pociechy, wyjechali z domu odpowiednio wcześnie, żeby kilka minut przed pierwszym dzwonkiem nie sparaliżować ulic w okolicach szkół – mówi Marcin Charęza, kierownik zespół do spraw organizacji ruchu w Urzędzie Miasta.

Autobusy i tramwaje zamiast samochodów

Alternatywą dla zmierzających na pierwsze lekcje może być komunikacja miejska, która wraca do swoich rozkładów sprzed wakacji. To opcja tym atrakcyjniejsza, że od 3 września uczniowie wszystkich szkół (podstawowych, średnich i ostatni rocznik gimnazjum) jeżdżą szczecińskimi autobusami i tramwajami za darmo. Muszą tylko wcześniej wyrobić Szczecińską Kartę Aglomeracyjną (lub Szczecińską Kartę Rodzinną) z nadanym przez ZDiTM uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów.

- Liczymy się z tym, że zwiększona liczba osób, będzie chciała w najbliższych dniach wyrobić taką kartę. Trzeba przyjść z legitymacją szkolną, w której jako miejsce zamieszkania wpisany jest Szczecin lub Police – mówi Radosław Tumielewicz, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Police bowiem również przystąpiły do programu bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów. Być może zrobią to też inne okoliczne gminy, ale zanim podpiszą stosowne porozumienia minie jeszcze trochę czasu.

Gdzie są utrudnienia?

Kierowcy, którzy wybiorą jednak samochód muszą liczyć się z utrudnieniami związanymi z prowadzonymi remontami. Od 4 września nakładka bitumiczna będzie wymieniana na ul. Europejskiej (między Zbójnicką a Wrocławską). Trwa remont ul. Krakowskiej. Od dawna przebudowywana jest ul. Arkońska i jej skrzyżowanie z al. Wojska Polskiego. Na prawobrzeżu trzeba pamiętać o budowie ronda na skrzyżowaniu ul. Kolorowych Domów, Chłopskiej i Swojskiej, przebudowie ul. Wiosennej i wymianie nakładki bitumicznej w ciągu ul. Leszczynowej.

- Te prace wiążą się z drobnymi zmianami w organizacji ruchu, które na pewno wpłyną w pierwszych dniach roku szkolnego na pewne utrudnienia i powstawanie zatorów – tłumaczy Marcin Charęza.

Miasto szacuje, że we wrześniu ruch samochodów na ulicach Szczecina rośnie o około 33% w porównaniu do najspokojniejszych dni w środkowym okresie wakacji. Następną datą zwiastującą kolejne zwiększenie natężenia ruchu będzie 1 października, gdy do miasta zjadą studenci. Wtedy też planowane są pewne zmiany w organizacji ruchu. Na węzeł Głębokie wróci minirondo.

Zobacz też:

Wiemy, kiedy zamkną Trasę Zamkową. Darmowa komunikacja ma zmniejszyć korki