Informatycy, filolodzy, ekonomiści, fizycy, biotechnolodzy oraz specjaliści związani z branżą morską, mogą ubiegać się o mieszkania w ramach programu "Dom dla Absolwenta". - To świetna alternatywa dla młodych ludzi, którzy chcą uniknąć długoletnich zobowiązań kredytowych - mówią Michał Nowakowski i Dorota Korzeniewska, którzy właśnie odebrali klucze do swojego nowego mieszkania na Osiedlu Sienno.

To dwupokojowy lokal urządzony „pod klucz” na nowym osiedlu zbudowanym przez Szczecińskie Towarzystwa Budownictwa Społecznego na Wzgórzach Warszewskich. Miasto rozdysponowało do tej pory łącznie 12 podobnych mieszkań, w których zamieszkało 19 młodych osób przed „trzydziestką”. To absolwenci najbardziej poszukiwanych specjalności na szczecińskim rynku pracy oraz osoby zatrudnione na terenie Szczecina w branżach uznanych przez miasto za kluczowe dla jego rozwoju.

Zatrzymać młodych, wykształconych w Szczecinie

Na kolejnych najemców czekają jeszcze 34 mieszkania: 32 na Osiedlu Sienno (przy ul. Pelikana, Flaminga i Łącznej) oraz 2 w Śródmieściu przy ul. Chodkiewicza 9. Program „Dom dla Absolwenta” ma pomóc w zatrzymaniu w mieście młodych, wykształconych ludzi oraz zachęcić do przyjazdu z innych miejscowości absolwentów istotnych dla miasta kierunków. 

- To jest dla nas kluczowe zadanie – podkreślał prezydent Piotr Krzystek, który przekazał parze klucze do mieszkania. - Dziś w rozwoju miast nie są najważniejsze pieniądze, czy grunty na których można realizować inwestycje. Najcenniejsi są ludzie. Zwłaszcza młodzi, wykształceni, stojący u progu zawodowej kariery. Miasta będą teraz o nich konkurować. Dlatego musimy dbać, żeby pokazywać wszystkim jak atrakcyjnym miejscem do życia i rozwoju jest Szczecin.

 

 

Jakie warunki trzeba spełnić?

W programie „Dom dla Absolwenta” początkowo mogli brać udział tylko absolwenci informatyki, ale w tym roku został on rozszerzony, przygotowano również ofertę dla specjalistów z innych branż pożądanych na rynku pracy. Chodzi o młode osoby, które nie przekroczyły jeszcze „trzydziestki”: filologów (języki obce), fizyków, biotechnologów oraz specjalistów związanych z branżą morską. 

Właśnie przedstawicielem tej ostatniej branży jest 25-letni Michał Nowakowski. Pochodzi ze Szczecinka, w Szczecinie skończył studia na Akademii Morskiej, na wydziale mechanicznym, na kierunku mechanika i budowa maszyn. Pracuje obecnie w firmie Net Marine Servis jako inżynier serwisu. Wspólnie ze swoją partnerką, Dorotą Korzeniewską, poza pracą zawodową, będzie musiał znaleźć czas na urządzenie nowego mieszkania.

- Cieszymy się, że zostaliśmy beneficjentami tego programu, Dzięki temu mamy pewność stałego miejsca zamieszkania, a jednocześnie mobilność przy podejmowaniu decyzji jak długo w nim zostaniemy – mówią.

 

Na czym polega preferencyjny najem? 

Preferencyjne warunki najmu budynków z puli Szczecińskiego TBS polegają przede wszystkim na pokryciu przez miasto połowy wkładu własnego (czyli ok. 25 tys. zł.). Drugą część wpłacają sami absolwenci lub ich pracodawcy. Zmniejszenie kosztów pozwala uwolnić młode osoby od konieczności zaciągania na ten cel kredytów. Umowa najmu zawierana jest na 3 lata z możliwością przedłużenia.

- Program daje najemcy pewne zakwaterowanie, wolne od zobowiązań kredytowych i bez ryzyka nagłego wypowiedzenia umowy. Najmujący mieszkanie będzie mógł traktować je jak swoje, ale jeśli zdecyduje, że nie chce dalej przedłużać najmu – zostanie mu zwrócony wkład własny – wyjaśnia Grażyna Szotkowska, prezes Szczecińskiego TBS.

 

Promocja programu nie tylko w Szczecinie 

Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej przygotowała kampania informacyjną promującą pogram „Dom dla Absolwenta”. To dopełnienie i komplementarne przedłużenie kampanii „Szczecin rekrutuje”, w której zachęcano do podejmowania pracy w Szczecinie. W mieście zawisło 8 bilbordów, a w komunikacji miejskiej, na monitorze LED przy Kaskadzie, w serwisach medialnych i w mediach społecznościowych pojawiły się i jeszcze pojawią w maju banery reklamowe. Informacje o nim będzie można uzyskać także podczas targów pracy oraz na stoiskach informacyjnych na studiach wyższych. Program będzie promowany również poza Szczecinem: w Koszalinie, Pile, Gorzowie i Wałczu na portalach internetowych tych miast.

- Mamy świadomość, że z niskim, 4-procentowym, bezrobociem, stajemy się magnesem dla wielu osób również spoza regionu metropolii szczecińskiej. Chcemy pokazać im, że Szczecin ma dla nich ciekawą ofertą, że mogą tutaj studiować, a później zostać, pracować i realizować swoją karierę zawodową – mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

 

Gdzie składać wnioski? 

O najem lokalu w ramach programu może się̨ ubiegać́ osoba, która ukończyła studia pierwszego lub drugiego stopnia w wyszczególnionym zawodzie, jest zatrudniona lub ma ofertę zatrudnienia przez przedsiębiorcę̨ na terenie Szczecina w danym zawodzie. Musi spełniać też odpowiednie kryteria dochodowe oraz złożyć oświadczenie, że opłaca lub będzie opłacać podatek dochodowy w Szczecinie. Ważnym kryterium jest wiek – najemca nie może mieć skończonych 30 lat.

 

Nabór trwa do wyczerpania puli lokali przeznaczonych do programu. Wnioski należy składać w siedzibie Szczecińskiego TBS przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 1 w Szczecinie. Więcej informacji w regulaminie na stronie www.domabsolwenta.szczecin.pl.