Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej wschodniego wylotu drogi S10 ze Szczecina. Przetarg na budowę 6-kilometroweego odcinka planowany jest w 2021 r.

Chodzi o odcinek drogi S10 pomiędzy węzłem Kijewo a Zdunowem. W nowym przebiegu droga ominie od północy osiedle Płonia, odbijając w tym kierunku w rejonie stacji paliwowej przy ul. Szosa Stargardzka.

Nowy odcinek ominie skrzyżowanie z drogą wojewódzką w kierunku Pyrzyc i znajdujące się na wlocie do miasta niebezpieczne skrzyżowanie w kierunku Zdunowa. Nad rzeką Płonia zostanie wybudowany nowy most. Powstanie bezkolizyjny układ drogowy bez świateł. Ma on zapewnić płynny wjazd do Szczecina od strony Stargardu.

- Droga S10 jest kluczowa dla rozwoju naszego województwa – powiedział wicewojewoda Marek Subocz – W ciągu tej drogi na terenie Zachodniopomorskiego budowana jest obecnie obwodnica Wałcza oraz druga jezdnia obwodnicy Kobylanki. Planowany odcinek Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo rozładuje ruch tranzytowy na wschodnich przedmieściach Szczecina.

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej wygrała firma Transprojekt Gdański. Wartość kontraktu to 2,3 mln zł. Obejmuje on: opracowanie Studium Techniczno Ekonomiczno Środowiskowego, uzyskanie decyzji środowiskowej i elementy Koncepcji Programowej wraz z dokumentacją geologiczno-inżynierską. Wszystkie dokumenty mają być gotowe do końca 2020 r., aby w 2021 r. można było ogłosić przetarg na zaprojektowanie i budowę drogi.

– Proces przygotowawczy trwa wiele lat, z przygotowaniem inwestycji na przyszłą perspektywę musimy ruszyć już teraz, tak aby zawczasu mieć gotowe projekty – powiedział Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.