To w związku z rozpoczynającą się budową Węzła Łękno. W najbliższą środę, 5 grudnia, wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Będą dotyczyły przede wszystkim pieszych i rowerzystów.

Najważniejsza zmiana to zamknięcie ciągu pieszo-rowerowego ul. Fałata od ul. Zaleskiego do ul. Bułgarskiej. Jest to jedna z najpopularniejszych wśród mieszkańców ścieżek spacerowych prowadząca z Parku Kasprowicza do Lasku Arkońskiego.

– Zamknięcie ścieżki podyktowane jest z jednym z etapów inwestycji, związanym z wyburzeniem istniejącego wiaduktu kolejowego i budową nowego. Przewiduje się, że ścieżka nie będzie dostępna dla ruchu pieszego i rowerowego przez cały okres trwania inwestycji – informuje Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta.

Sugerowane obejście dla pieszych i rowerzystów

Piesi zmierzający przez Park Kasprowicza kierowani będą poprzez ul. Słowackiego, Park Kownasa, ul. Arkońską, ul. Bułgarską (do wyboru również ul. Serbską i Harcerzy) do ul. Fałata w rejon ul. Wincentego Pola. Trasą alternatywną do zaproponowanej powyżej jest przejście alejkami Parku Kasprowicza w rejon Teatru Letniego do ul. Słowackiego, dalej ul. Papieża Pawła VI, a następnie ul. Arkońską.

Z kolei rowerzyści zmierzający przez Park Kasprowicza, kierowani będą poprzez ul. Słowackiego (jezdnia oznakowana jest znakami poziomymi P-27), Park Kownasa do ul. Arkońskiej (w skrzyżowanie ul. Cyfrowej, gdzie jest przejazd rowerowy), ul. Bułgarską (do wyboru również ul. Serbską i Harcerzy) do ul. Fałata w rejon ul. Wincentego Pola. Alternatywnie można przejechać alejkami Parku Kasprowicza w rejon Teatru Letniego do ul. Słowackiego, dalej ul. Papieża Pawła VI, a następnie ul. Arkońską.

Zmiany w sygnalizacji świetlnej

Również w środę, 5 grudnia, w godzinach porannych wprowadzone zostaną zmiany w programie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego - Piotra Skargi. Mają usprawnić ruchu w rejonie inwestycji.

– Zmiany polegać będą na wydłużeniu czasu wyświetlania sygnału zielonego na relacji do centrum. Wprowadzenie zmian umożliwi przejazd w jednym cyklu świateł 6-8 pojazdów więcej (w ciągu godziny ok. 350) – informuje Zieliński. Zmiany będą monitorowane i w zależności od potrzeb modyfikowane – dodaje.

Zieliński zaznacza również, że w najbliższym czasie zmiany w organizacji ruchu w ciągu al. Wojska Polskiego będą się nasilać. – O dokładnych terminach oraz utrudnieniach będziemy informować na bieżąco. Kierowców prosimy o zweryfikowanie tras dojazdu i jeśli to możliwe, omijanie skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Traugutta i z ul. Zaleskiego – dodaje.

Węzeł Łękno będzie pełnił funkcję centrum przesiadkowego dla Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Powstaną przy nim również przystanki komunikacji miejskiej. Łącznie z pracami projektowymi jego budowa kosztować będzie 132,5 mln zł. Unijne dofinansowanie wynosi 73 mln zł. Wykonawcą jest polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Roverpol i Rover Alcisa. Budowa ma potrwać dwa lata.