Szkolenia ułatwiające znalezienie pracy, kursy języka niemieckiego i angielskiego, Letnia Szkoła Muzykowania, warsztaty rękodzielnicze i szachowe, kurs na przewodnika turystycznego czy joga w czasach COVID-19. To tylko kilka z wielu propozycji zajęć na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym w Mierzynie (ul. Śliczna 4). W większości z nich można uczestniczyć bezpłatnie. Mimo pandemii ZUL nie zwalnia tempa i przygotował już ciekawą ofertę na nadchodzące miesiące.

Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy powstał trzy lata temu w podszczecińskim Mierzynie. To niepubliczna placówka, poświęcająca swoją działalność przede

wszystkim osobom dorosłym zamieszkującym obszary wiejskie, gdzie dostęp do oferty edukacyjnej jest utrudniony. Ale nie tylko. Na zajęcia może się zapisać każdy, również mieszkańcy dużych miast.

- Docelowo zależy nam na dotarciu do osób z obszarów wiejskich, ale oferta jest przeznaczona dla wszystkich. Tak naprawdę nie ma żadnych barier. Uczestnikiem zajęć może być nawet osoba z drugiego końca Polski, jeśli ma tylko możliwość dojeżdżania. Zresztą planujemy kursy z możliwością nocowania, czekamy tylko aż obostrzenia epidemiologiczne zostaną złagodzone. Wtedy osobom z dalszych miejscowości będziemy mogli nieodpłatnie zapewnić nocleg i wyżywienie – mówi Angelika Felska, prezes ZUL.

Tradycja uniwersytetów ludowych w Polsce sięga stu lat (w tym roku okrągła rocznica), ale gdy Angelika Felska wspólnie z Jarosławem Kwiatkowskim inicjowała utworzenie takiej placówki w Mierzynie, podobne miejsca w Polsce można było policzyć na palcach jednej ręki. Założyciele ZUL-u są specjalistami w zespole eksperckim ds. uniwersytetów ludowych przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (prowadzą tam prace nad Programem Rozwoju Uniwersytetów Ludowych w Polsce), a także współzałożycielami Federacji Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych.

Większość kursów i szkoleń prowadzona jest nieodpłatnie

W ofercie ZUL szybko pojawiły się zajęcia i kursy prowadzone przez wykwalifikowanych wykładowców, dostosowane do potrzeb i oczekiwań każdego uczestnika. Przykłady? Na przestrzeni ostatnich trzech lat zorganizowano np.: kursy kompetencji biurowych, Akademię Nowych Możliwości, College Liderów, kursy języka niemieckiego i angielskiego, Letnią Szkołę Muzykowania, warsztaty rękodzielnicze (zabawa z drewnem i filcem, ceramika, decoupage), kursy szycia, zajęcia taneczne, jogę i wiele innych. Łącznie, prawie 40 różnych projektów lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Większość z nich dofinansowana ze środków zewnętrznych, więc bezpłatna dla uczestników.

- A w przypadku realizowania projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, nawet płacimy uczestnikom za udział w kursach i szkoleniach – podkreśla Angelika Felska.

Łatwiej znaleźć dobrą pracę

Największą popularnością cieszyły się zajęcia związane z szeroko pojętym leaderingiem i animacją działań. Bardzo chętnie zapisywano się na zajęcia rękodzielnicze (np. praca z gliną, decoupage czy produkcja naturalnych kosmetyków) i zajęcia ze śpiewu ludowego. Oblegane są kursy zawodowe, po których organizatorzy pomagają w dostaniu się na płatne staże, a później uzyskanie zatrudnienia.

- Ostatnio jedna z absolwentek naszego kursu podjęła pracę w dziekanacie uczelni. Uczestnicy zajęć znaleźli też pracę np. w biurze rachunkowym, w Urzędzie Miasta, w Urzędzie Wojewódzkim i wielu innych miejscach. Wystarczy zresztą powiedzieć, że sama zatrudniam w tym momencie 4 pracowników i wszyscy są absolwentami, któregoś z naszych kursów – mówi Angelika Felska.

Oferta na najbliższe miesiące

ZUL cały czas się rozwija, jako jedyny uniwersytet ludowy w Polsce uzyskał Certyfikat ISO 9001. Doposażone zostały pracownie, ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Wspierania Uniwersytetów Ludowych zakupiony został budynek na bazę internatową. Rozwoju nie zahamowała nawet pandemia koronowirusa. Udało się sprostać trudnemu wyzwaniu częściowego przeniesienia działalności do sieci.

Jak wygląda aktualna oferta ZUL na najbliższe miesiące? Zdalnie prowadzony jest kurs - Budżet w pigułce, trwają też zajęcia językowe. Tajniki zarządzania organizacjami pozarządowymi poznają uczestnicy projektu „ZULove Nauki”. Kształcić będzie się można również na opiekuna osób starszych. Organizatorzy szczególnie polecają trzy bezpłatne nowości. „Akademia Lokalnego Społecznika” to zajęcia dla lokalnych animatorów, którzy często działają już w swoim środowisku, ale brakuje im jeszcze wiedzy merytorycznej. Projekt „Ambasador Pomorza Zachodniego” przygotuje osoby, które chciałyby zostać przewodnikami turystycznymi. Na koniec będą mogły podejść do egzaminu PTTK. Powstanie też Klub Integracji Społeczno – Zawodowej dla osób, które chcą wrócić na rynek pracy lub mają z tym problemy.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich na nasze zajęcia – szykujemy się już do wiosny! Zachęcamy do podejmowania intelektualnych wyzwań. Budujemy dla Państwa ścieżki rozwoju, nie wskazujemy ich – zachęcają przedstawiciele Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego.

Szczegółowe informacje na stronie: https://uniwersytetludowy.pl/.