– Zupełnie niezrozumiały jest dla nas upór rządzących, by niedziele pozostały niehandlowe. Wszelkie sondaże i statystyki oraz wszelkie badania pokazują, że ludzie chcą w niedzielę robić zakupy – mówi Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej. Zdaniem zrzeszonych w niej przedsiębiorców, w obliczu kryzysu wywołanego pandemią, konieczny jest powrót do dyskusji o zasadności niedziel niehandlowych.

– Rząd ma doskonałą okazję, by zrobić krok w tył i zmienić aktualną ustawę. Pandemia koronawirusa doprowadziła do tego, że handel znalazł się w głębokim kryzysie. To byłby dla sklepów głębszy oddech, okazja do odrobienia choć części strat. To nie jest tylko działanie na rzecz galerii handlowych, ale i targowisk oraz sklepów zlokalizowanych na ulicach miast – dodaje prezes Tarczyński.

„Efekty nie są zadowalające”

Główny argument zwolenników powrotu handlu w niedzielę jest taki, że zakaz nie przyniósł spodziewanych efektów. Mniejsi przedsiębiorcy raczej na nim nie zyskali, a często wręcz stracili.

– Ograniczenie funkcjonuje już od kilku lat, a jego efekty nie są zadowalające dla tych, którzy mieli być największym beneficjentem zmian – mowa o kupcach i małych przedsiębiorcach. Ponadto w obecnej sytuacji gospodarczej regulowanie jej poprzez tego typu zakazy i ograniczenia nie jest działaniem racjonalnym, ani także propracowniczym. Nie chroni również małych przedsiębiorców, lokalnych sklepikarzy, kupców, punktów gastronomicznych i restauratorów – mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Bez „ideologicznych przesłanek”

Kryzys w najmniejszym stopniu objął handel artykułami żywnościowymi. W pozostałych sektorach jest już jednak gorzej. Specjaliści szacują np., że sprzedaż odzieży spadła o 85%, motoryzacja o 75%, a elektronika o 60%.

– Trzeba to powiedzieć stanowczo i odważnie. W warunkach tak silnego kryzysu należy przywrócić handel w niedziele. Ideologiczne przesłanki wprowadzenia modelu zamkniętych w niedzielę sklepów nie mają teraz nic do rzeczy – mówi prof. Aneta Zelek, Rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu oraz ekspert Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Przedsiębiorcy nawołują do natychmiastowego rozpoczęcia debaty na temat przywróćenia handlu w niedzielę.