To był wyjątkowy wieczór! 29 października w Operze na Zamku w Szczecinie odbyła się jubileuszowa, dziesiąta gala rozdania nagród Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Pro Arte”! Tym razem laureatów było aż ośmioro, ponieważ uhonorowano także osoby, którym przyznano to wyróżnienie w poprzednim roku (wówczas ceremonia nie została zorganizowana).

Nagrody „Pro Arte” przyznawane są od 2012 roku za szczególne zasługi w działalności artystycznej oraz upowszechnianiu i ochronie kultury. Zwycięzców wybiera kapituła konkursu, a laureaci otrzymują statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe (obecnie jest to 15 tys. zł).

W tegorocznej edycji nagrody trafiły do Ireny Brodzińskiej – tancerki i śpiewaczki operowej, Małgorzaty Goliszewskiej – reżyserki filmowej, współautorki nagradzanego dokumentu „Lekcja Miłości” (który powstał m.in. dzięki stypendium artystycznemu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego), a także do prof. Andrzeja Tomczaka – grafika, malarza, wykładowcy na Akademii Sztuki w Szczecinie i Edwarda Szatkowskiego – rzeźbiarza, mieszkającego w Czaplinku, autora prac o charakterze sakralnym znajdujących się w kościołach w Szczecinie, Koszalinie, Białogardzie, Darłowie, Czaplinku i w wielu innych miejscowościach naszego województwa.

Podczas gali statuetki wręczono również ubiegłorocznym laureatom. W 2020 nagrodami „Pro Arte” wyróżniono fotografa Marka Czasnojcia, koszalińskiego muzyka i kompozytora, prof. Andrzeja Cwojdzińskiego (statuetkę odebrał jego wnuk), a także gitarzystę Mateusza Kowalskiego (stypendystę I edycji marszałkowskiego programu „Janko Muzykant”) oraz grafika i plakacistę, Lexa Drewińskiego. W imieniu tego ostatniego laureata nagrodę odebrała Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich, Barbara Igielska. Odczytanym laudacjom towarzyszyły projekcje filmów o każdym z nagrodzonych, wyreżyserowanych przez znango szczecińskiego dokumentalistę i dziennikarza, Marka Osajdę.

W części artystycznej wieczoru można było usłyszeć m.in. fragmenty opery „Porgy and Bess” Goerge’a Gershwina oraz pieśni Johannesa Brahmsa. Wykonali je: Ewa Olszewska – sopran, Olga Bila – fortepian, Krzysztof Buszczyk – skrzypce i Wojciech Jaworski – wiolonczela. Całą galę poprowadził znany ze sceny Teatru Współczesnego w Szczecinie, aktor Adam Kuzycz-Berezowski.