W przyszłym tygodniu planowane jest podpisanie umowy na odbudowę skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich i kompleksowe zagospodarowanie tarasów. Dlatego tylko do niedzieli, 21 sierpnia, można odwiedzić Gabinet Lubinusa, Salę Czarownic czy Zbrojownię.

 

Wykonawcą prac budowlanych o wartości 84 mln zł będzie Mostostal Warszawa. Ich celem będzie usunięcie skutków katastrofy budowlanej z 2017 roku i modernizacja tarasów okalających zamek. Realizacja tego zadania ma zająć łącznie 2,5 roku.

– Na czas prac zamknięte będą zamkowe galerie (wejście J). Zwiedzać będzie można Wieżę Dzwonów oraz wystawy plenerowe na zamkowych dziedzińcach, a także ekspozycje w Holu Wschodnim. W związku z tym przestanie obowiązywać łączony bilet na wystawy i Wieżę Dzwonów – informuje Monika Adamowska, rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich.

Wystawy czynne tylko do niedzieli

Ten weekend będzie więc ostatnią okazją, by przed wielką modernizacją obejrzeć 6 zamkowych wystaw:

– Gabinet Lubinusa – Galeria Wschodnia, wejście J (poziom -1);

– Na pańskich stołach i w kredensach. Zabytkowa cyna w zbiorach muzeów pomorskich – Galeria Przedmiotu, wejście J (poziom -1);

– Rajskie owoce. Ceremoniał i jego oprawa w kościele pomorskim w epoce nowożytnej – Galeria Gotycka, wejście J (poziom -1);

– Zbrojownia – Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2); 

– Cela czarownic – Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2);

– Szczecińskie historie – prawdziwe i zmyślone – Cellarium zielarki - Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -1).  

Wystawy czynne są do niedzieli 21 sierpnia, w godzinach 10-18. Bilety kosztują: 10 i 6 zł (ulgowe). Można je kupić w kasach Zamku (wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) oraz na stronie bilety.zamek.szczecin.pl. Tylko do niedzieli obowiązuje bilet łączony na Wieżę Dzwonów i wystawy - 15 zł i 10 zł (ulgowy).

Atrakcje, które nadal będą dostępne

Wieża Dzwonów będzie otwarta dla zwiedzających również w czasie trwania remontu. Codziennie, w godzinach 10-18 (ostatnie wejście o godz. 17.30). Bilety kosztują: 10 i 6 zł.

Nadal będzie można odwiedzać wystawy w holu wschodnim i na zamkowych dziedzińcach. Pod koniec sierpnia pojawią się dwie nowe propozycje: Jan Fryderyk – miłośnik luksusu oraz Kijów – Odessa – Lwów 2022 niecodzienna codzienność.

 

Wystawy w holu wschodnim (wejście A, wstęp wolny):

– Kwiaty polne (do 26 sierpnia)

– Kijów – Odessa – Lwów 2022 niecodzienna codzienność (od 28 sierpnia do 11 września).

 

Wystawy na zamkowych dziedzińcach (dostępne codziennie w godz. 6-23, wstęp wolny):

– Jan Fryderyk – miłośnik luksusu (od 27 sierpnia do 30 października 2022);

– Zamek książęcy w Szczecinie (wystawa stała);

– Richard Hess. Kreacje intymności (wystawa stała);

– Makieta Zamku Książąt Pomorskich w skali 1:100 (wystawa stała).