Po latach oczekiwań, budowa aquaparku na Gontynce staje się faktem. Potwierdzają to podpisy złożone w piątek pod umową z wykonawcą Fabryki Wody - konsorcjum firm Alstal Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i Alstal Real Estate sp. z o.o.

Dokument parafowali Konrad Stępień, prezes miejskiej spółki Fabryka Wody oraz Jarosław Szczupak, prezes zarządu Alstal Grupa Budowlana. Przy podpisaniu dokumentów obecny był prezydent Piotr Krzystek, który budowę parku wodnego na Gontynce obiecywał już w 2006 r.

„Z pewnością dołączy do grona architektonicznych wizytówek naszego miasta”

- To niezwykle ważny moment. Rozpoczynamy inwestycję, na którą czeka wielu mieszkańców. Budujemy obiekt nowoczesny i funkcjonalny, z przykuwającą uwagę architekturą, który z pewnością dołączy do grona architektonicznych wizytówek naszego miasta. Dzięki Fabryce Wody damy mieszkańcom oraz innym odwiedzającym, możliwość zaznania rekreacji i odpoczynku w standardzie na najwyższym światowym poziomie, a dzięki elementom edukacyjnym przybliżymy każdemu, niezależnie od wieku, niezwykły świat nauki – mówił prezydent Krzystek.

Największą atrakcją będą sauny?

Obiekt ma być połączeniem aquaparku z edukatorium. Atrakcjami będą baseny rekreacyjne, zjeżdżalnie, basen sportowy, strefa wellness i kilkanaście saun tworzących jedno z największych w Polsce saunariów. Baseny rekreacyjne z plażą zaplanowano też pod gołym niebem.

Dopełnieniem oferty rekreacyjnej będzie strefa sportowo-rozrywkowa z kręgielnią, stołami bilardowymi, ścianką wspinaczkową, siłownią i kortami do squasha. W części edukacyjnej przewidziano przestrzeń ekspozycyjną i laboratoria, w których przeprowadzane będą eksperymenty związane z wodą.

„Najnowocześniejszy obiekt tego typu co najmniej w Europie”

Projektant Fabryki Wody – spółka DreamWorlds - został wyłoniony w ramach miejskiego konkursu architektonicznego. Przetarg na wykonawcę wygrało konsorcjum firm Alstal, znane m.in z takich realizacji jak Termy Maltańskie w Poznaniu czy Termy Mszczonów.

- Dziękuję w imieniu swoim oraz moich pracowników, za zaufanie i powierzenie budowy tak ważnego obiektu dla Szczecina i całego regionu. Chciałbym dziś złożyć deklarację, że wybudujemy go w taki sposób, że faktycznie będziecie mogli chwalić się tym, że to właśnie u was jest najnowocześniejszy obiekt tego typu co najmniej w Europie. Ta obietnica jest nie bez pokrycia. Alstal to firma, która specjalizuje się w tego typu obiektach. Wybudowaliśmy już ponad 20 aquaparków, obecnie realizujemy trzy kolejne projekty, w tym jeden olimpijski – podreślał Jarosław Szczupak, prezes zarządu Alstal Grupa Budowlana.

Pieniądze z kredytu na 20 lat

Podpisana w piątek umowa jest warta 349 mln zł. Aby można było ją sfinansować zaciągnięto kredyt w bankach komercyjnych na 318 mln zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć ok. 128 mln zł kosztów obsługi. Całość będzie spłacana w latach 2020-2041. Za inwestycję opowiada miejska spółka Fabryka Wody.

- Budujemy Aqupark w miejscu, które wielu szczecinian darzy dużym sentymentem. Nasz projekt uwzględnia zachowanie pewnych elementów zagospodarowania terenu, które nawiązywać będą do historii tego miejsca, np. aleja lipowa. Na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, od basenów ze zjeżdżalniami, poprzez strefy wypoczynkowe, wellness czy sportowe. Za nami wiele miesięcy wytężonej pracy. Jesteśmy na ostatniej prostej i jestem przekonany, że efekt naszych działań zadowoli wszystkich – powiedział Konrad Stępień prezes spółki Fabryka Wody.

Na oddanie inwestycji do użytku inwestor będzie miał 2,5 roku. Oznacza to, że aquapark powinien być gotowy najpóźniej 11 marca 2022 r.