Jeszcze tylko dwa koncerty i autorski projekt Baltic Neopolis Orchestry przejdzie do historii. Na długo w pamięci zostaną jednak występy, których główną ideą była chęć zaprezentowania znakomitych dzieł muzyki kameralnej w mniejszych ośrodkach kulturalnych Polski.

 

W ramach „Na okrągło Orkiestra!” muzycy w ciągu trzech lat wystąpili w salach koncertowych polskich Filharmonii, od Bałtyku aż po Tatry, przejechali kraj wzdłuż i wszerz, by objąć swoim zasięgiem nawet najdalsze krańce. Koncerty odbyły się m.in. w Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku i innych. – Projekt był dofinansowany z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i dzięki temu mogliśmy wzdłuż i wszerz tę Polskę zjechać. W salach filharmonii rzadko grana jest muzyka kameralna, a my się tam pojawialiśmy z wirtuozerskim projektem kameralnym, jednocześnie promując Szczecin – mówi Emilia Goch Salvador, dyrektor BNO. – W Polsce chyba tylko my robiliśmy taki projekt, by być w prestiżowych salach koncertowych z muzyką kameralną.

Wśród wykonawców znaleźli się muzycy Baltic Neopolis Orchestra, polscy i międzynarodowi instrumentaliści, w tym koncertmistrzowie oraz liderzy prestiżowych orkiestr w Europie. Wraz z BNO gościnnie wystąpili m.in: Vasko Vassilev, koncertmistrz w londyńskim Royal Opera House; Tomasz Tomaszewski, koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie; Guimaraes String Quartet z gościnnym udziałem wybitnego brazylijskiego pianisty Ronaldo Rolima; Marcelo Nisinman, bandoneonista, okrzyknięty następcą Astora Piazzolli; Maria Machowska, koncertmistrzyni Filharmonii Narodowej w Warszawie; wiolonczelista Adam Klocek, skrzypek Simon Zhu; pianista Michał Francuz oraz członkowie Akademii BNO.

Dwa finałowe występy

We wrześniu tego roku odbędą się ostatnie dwa koncerty „Na okrągło Orkiestra” – 18 września w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie oraz 19 września w Filharmonii Kameralnej w Łomży. Podczas występów zaprezentowane zostaną kompozycje F. Schuberta oraz K. Pendereckiego w wykonaniu zespołu Baltic Neopolis Virtuosi.