– Scandinavian Airlines chce połączyć Szczecin z Kopenhagą, stolica Danii jest ze względu na swoje położenie bramą do Skandynawii, Europy i Stanów Zjednoczonych – mówi Andreas Akerman, Network Manager w SAS. Od 1 kwietnia 2019 roku Szczecin stanie się szóstą destynacją linii lotniczych SAS w Polsce. Jak mówią władze miasta i regionu połączenie to jest istotne przede wszystkim z biznesowego i gospodarczego punktu widzenia. – To ukłon w stronę duńskich inwestorów, którzy bardzo przychylnie patrzą na nasze miasto – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Dobra wiadomość dla turystów i przełom dla przedsiębiorców

Faktem jest, że inwestorzy ze Skandynawii w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim rozgościli się na dobre. Dotychczas jednak połączenia lotnicze pomiędzy Danią czy Norwegią a portem lotniczym w Goleniowie pozostawiały wiele do życzenia. Nowa linia, która zostanie uruchomiona przez SAS w 2019 roku nazywana jest przełomem dla polsko-duńskich relacji gospodarczych i szansą na przyciągnięcie do naszego województwa kolejnych inwestorów.

– To długo oczekiwany moment, bo zabiegaliśmy o to połączenie od wielu lat. Widzimy, jak bardzo potrzebne jest Szczecinowi i naszemu regionowi, bo jesteśmy silnie powiązani gospodarczo z Danią – mówił Prezydent Piotr Krzystek. – Kopenhaga to jest miejsce, które umożliwia podróżowanie w niemal każdą stronę świata, więc teraz nie będziemy musieli podróżować tylko przez Berlin – dodał Prezydent Krzystek.

Przedstawiciele władz miasta i regionu przyznali, że przekonywanie SAS do uruchomienia połączenia między Szczecinem a Kopenhagą trwało od początku roku.

Planowy czas lotu wyniesie godzinę. Od poniedziałku do czwartku samoloty ze Szczecina odlatywać będą o 9:50, a w piątki o 12:25. Z Kopenhagi odloty w dni powszednie będą mieć miejsce o 8:25, a w piątki o 11:00.

Kopenhaga od kwietnia. Później Ukraina?

Pierwszy lot odbędzie się na początku kwietnia, ale bilety w sprzedaży będą już od dzisiaj. Przedstawiciele SAS podczas konferencji prasowej zapewnili o wysokim standardzie samolotów, które będą latać między lotniskiem w Goleniowie a stolicą Danii. Będzie to klasa biznesowa, ale w cenie dostępnej także dla osób podróżujących turystycznie:

- Nowe połączenie jest elementem długofalowych inwestycji SAS w Szczecinie, które jak mamy nadzieję, spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony lokalnego biznesu, sektora publicznego, pracowników naukowych, ale także turystów. Szybsze i wygodniejsze połączenia powinny przyczynić się do rozwoju działalności biznesowej w Szczecinie i w województwie zachodniopomorskim – mówił Andreas Akerman, Network Manager w SAS.

- Pozyskanie połączenia nie było łatwe, a region zabiegał o przywrócenie połączenia z Kopenhagą od wielu lat. Przekonywały władze samorządowe, ale także biznes, który bardzo nas wspierał. W samolocie mieścić się będą 72 osoby i liczę na pełne obłożenie i trwałe zainteresowanie – mówił Maciej Dziadosz, Prezes Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.

Prezes Dziadosz przyznał, że trwają rozmowy o uruchomieniu połączenia lotniczego z Ukrainą. Zanim jednak podjęte zostaną decyzje przewoźnicy zamierzają dokładnie sprawdzić rentowność połączenia. Wystartuje ono najwcześniej w 2020 roku.