Z okazji 75-lecia polskiego muzealnictwa w Szczecinie oraz 50-lecia funkcjonowania placówki jako muzeum narodowego, powstała wystawa ukazująca specyfikę zbiorów w kontekście związków z archeologią.

„Archeomoderna. Polska sztuka nowoczesna i mity państwotwórcze” to nowa wystawa czasowa w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Czynna będzie od 13 marca do 16 maja, a już w piątek, 12 marca, o godzinie 19:00 można wziąć udział w wirtualnym wernisażu, który będzie transmitowany na Facebooku Muzeum Narodowego w Szczecinie: https://www.facebook.com/muzeum.szczecin.

– W zeszłym roku muzeum obchodziło niezwykłą rocznicę. Niezmiernie mi miło poinformować o decyzji uhonorowania Muzeum Narodowego Złotym Gryfem Zachodniopomorskim – mówiła podczas konferencji prasowej Anna Bańkowska z Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Uroczyste wręczenie Złotego Gryfa odbędzie się podczas wirtualnego wernisażu.

– Dziękuję, że kapituła doceniła wysiłki naszego muzeum w budowaniu społeczności zachodniopomorskiej – skomentował Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. – Nasza instytucja jest tak stara jak województwo, brała udział w jego kształtowaniu od samego początku. Często słyszałem od historyków, że historia lat 40. i 50. jest tak pogmatwana, jeżeli chodzi o zebranie pełnego materiału źródłowego, że jest nie do napisania. Ale musimy opisywać przyczynki, które pomogą nam zrozumieć ten czas, bo był to czas bardzo osobliwy. Z jednej strony istniała konieczność budowy silnego środowiska artystycznego, co spowodowało przybycie na te tereny artystów związanych z estetyką i filozofią modernizmu, a z drugiej strony w ramach badań nad legitymacją Polski do tych ziem prowadzono intensywne badania archeologiczne i etnograficzne. Te dwa nurty dały jedyny w swoim rodzaju konglomerat sytuacji ideowej i estetycznej, która jest niezbywalnym elementem historii tego czasu. Historia wyobrażeń o historii jest równie ciekawa jak sama materia historycznych dziejów. I właśnie o tych wyobrażeniach jest ta wystawa.

– Wystawa jest trochę takim przeglądem zasobów artystycznych, kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie i namysłem nad polityką nabywania rzeźb, rysunków, obrazów, rzemiosła artystycznego po 1945 roku w kontekście misji państwotwórczej – opowiadał dr Piotr Kubiak, kurator wystawy. – Główny okres, który jest najlepiej reprezentowany podczas tej wystawy, to druga połowa lat 60. i początek lat 70. Są też dwie części historyczne: wprowadzenie dotyczące XIX i pierwszej połowy XX wieku, które dotyczy tzw. nurtu archeologicznego oraz motyw Biskupina. Odkrycie Biskupina była dla polskich archeologów dowodem na obecność Słowian wiele tysięcy lat przed powstaniem zrębów polskiej państwowości. Wystawa jest nie tylko przyczynkiem do reinterpretacji zbiorów, ale także możliwością opowiedzenia o historii instytucji tworzonej przez konkretnych ludzi, nie tylko artystów, ale także archeologów, etnografów i historyków sztuki.

Na zwiedzających czekają dzieła największych twórców nowoczesnych, m. in.: Stanisława Wyspiańskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Zbigniewa Dłubaka czy Tadeusza Piotra Potworowskiego.

Muzeum jest czynne od czwartku do niedzieli w godzinach 12-18. W sobotę – tradycyjnie – wstęp jest darmowy.


na zdj. Początek badań archeologicznych na Rynku Warzywnym w Szczecinie, 1951, fotografia archiwalna nieznanego autora, Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie