Jesteś na rozdrożu, bo właśnie chciałbyś się usamodzielnić, jednak nie wiesz, czy Twoje pierwsze lokum wynająć, czy kupić? Przyjmijmy, że jesteś w gronie szczęśliwców, którzy mogą pozwolić sobie na “własne M”. Nie oznacza to też od razu, że jedyną opcją jest kupno, gdyż czynników decydujących jest więcej niż myślisz. Dla kogo jednak jest wynajem, a dla kogo kupno mieszkania? Jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań? Czas wziąć się do lektury!

 

Kupno mieszkania - poczucie stabilizacji

Rynek nieruchomości obecnie proponuje naprawdę wiele rewelacyjnych posiadłości, w którym spędzisz masę szczęśliwych lat. Mieszkania na sprzedaż w Chorzowie, Katowicach, Krakowie, czy innych miastach są dziś obiektem pożądania setek tysięcy Polaków. Nie da się ukryć, że kupno własnego mieszkania jest dla wielu osób spełnieniem marzeń. Nie jest też tajemnicą, że w obecnych czasach jest to niesamowicie wielkie przedsięwzięcie finansowe, które może jednak przynieść szereg korzyści i posiadanie miejsca do życia nie jest tylko jedną z nich.

Mieszkanie na sprzedaż, kupno mieszkania - wady i zalety

Warto podkreślić, że kupno mieszkania to nie tylko musi być inwestycja w podniesienie komfortu własnego życia, ale także stabilna lokata kapitału. Od lat mieszkania na sprzedaż w Chorzowie, czy innych miejscowościach stanowią zabezpieczenie na wypadek gorszego czasu. Z biegiem lat z dużym prawdopodobieństwem dana nieruchomość tylko zyska na wartości. W przyszłości nie tylko możesz sprzedać mieszkanie, ale także je wynająć i generować dochód pasywny. Jest to doskonały pomysł zwłaszcza na emeryturę. Lokal na własność to także niesamowite poczucie bezpieczeństwa, równowagi i stabilizacji, które zostały wspomniane w poprzednim akapicie. Już nie trzeba będzie się martwić o możliwość nagłego wypowiedzenia umowy i stawanie przed perspektywą kolejnej przeprowadzki.

Wśród wad na pewno trzeba wspomnieć raz jeszcze o dużym nakładzie finansowym. Jeżeli będziesz kupował nieruchomość na kredyt to Twój budżet będzie nim obciążony przez wiele lat. Minusem jest też koszt późniejszego ew. wykończenia, remontów i napraw. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że “własne M” jest zobowiązaniem.

“Własne M” - dla kogo?

Czas przejść do najważniejszej kwestii, czyli dla kogo są mieszkania na sprzedaż np. w Chorzowie. Jeżeli masz stabilną sytuację finansową, a przed sobą wizję założenia rodziny, osiedlenia się w jednym miejscu lub szukasz odpowiedniej inwestycji do lokaty kapitału, czy zabezpieczenia swoich oszczędności to kupno mieszkania jest zdecydowanie właśnie dla Ciebie.

Wynajem mieszkania - poczucie wolności

Wynajem mieszkania pozwala z kolei zachować poczucie wolności i jest to o wiele mniej zobowiązujące finansowo rozwiązanie. Nie musisz mieć zdolności kredytowej, czy wiązać się umową kredytową na kilkadziesiąt lat. Nie oznacza to jednak, że wynajem mieszkania jest zawsze łatwy, prosty i przyjemny, gdyż znalezienie idealnego wynajmującego może być źródłem wielu trosk. Jakie jeszcze wady i zalety wiążą się z mieszkaniem na wynajem?

Mieszkanie na wynajem, kupno mieszkania - wady i zalety

Z mieszkaniem na wynajem wiąże się m.in. niemożność wprowadzenia zbyt dużych zmian w wystroju, czy wyposażeniu mieszkania. Ma to swoje plusy i minusy, gdyż z jednej strony nie musisz ponosić kosztów, jednak z drugiej strony musisz godzić się na stan zastany. Obowiązują Ciebie też wszystkie zasady, które panują w domu np. brak możliwości posiadania zwierząt, czy zakaz palenia. Dodatkowo coraz częściej mieszkania wynajmowane są na najem okazjonalny, co powoduje, że należy posiadać zameldowanie w innym miejscu. Na niekorzyść wynajmu wpływa także kaucja, która może mieć wysokość nawet podwójnego czynszu i musi być zapłacona wraz z pierwszą opłatą. Jest to spore obciążenie zwłaszcza dla młodej osoby, a to zwykle osoby dopiero wchodzące w dorosłość najczęściej decydują się na wynajem.

Życie na wynajmie - dla kogo?

Jeżeli nie masz odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, by zdecydować się na kupno mieszkania to wynajem jest jedyną opcją. Jeżeli z kolei finanse nie są przeszkodą to na najem często decydują się też osoby, które lubią być niezależne lub nie są pewne, czy dana lokalizacja jest ich docelową przystanią.

Już wiesz, dla kogo jest wynajem, a dla kogo kupno mieszkania. Jeżeli jesteś w tej drugiej grupie to polecamy spojrzeć na stronę firmy Dombud, gdzie czekają fantastyczne mieszkania na sprzedaż w Chorzowie https://www.dombud.pl/oferta/mieszkanie/chorzow.