Na najwyższym wzniesieniu w gminie Widuchowa – Słowiańskiej Górze – na wysokości 72 metrów posadowiona została niezwykła 10-metrowa platforma widokowa. Można z niej podziwiać rzadkie gatunki ptaków i piękno Doliny Dolnej Odry. A to tylko jedna z szeregu nowych atrakcji turystycznych w regionie!

Widok z platformy w Widuchowej jest niesamowity, a sama konstrukcja niespotykana. Platforma jest dwupiętrowa. Jej górny taras zaplanowano w formie pierścienia ze schodami z dwóch stron. Niżej usytuowany jest taras wypoczynkowy z siedziskami, ławkami i stołami. Żeby dotrzeć do punktu widokowego, najlepiej zaparkować samochód w centrum Widuchowej przy hali gimnastycznej, placu handlowym przy parku lub nad Odrą. Potem czeka nas spacer ul. Ogrodową lub ul. Krakowską w stronę ul. Zielonej, na końcu której zaczyna się szlak prowadzący do platformy.

Nowy taras widokowy nie jest jedyną nową atrakcją turystyczną w regionie. Wzdłuż Odry stworzono w tym roku 6 miejsc odpoczynku, głównie z myślą o turystach wodnych i rowerowych. Postawiono wiaty z ławami oraz miejsca ogniskowe w miejscowościach nadodrzańskich, od Gryfina, przez Widuchową, Gozdowice, Czelin aż po Chlewice i Namyślin. Znajdują się one nad samą wodą, co umożliwia m.in. kajakarzom odpoczynek podczas wycieczki oraz poznanie wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych regionu.

Po zachodniej stronie Odry partnerzy projektu – Miasto Schwedt oraz Park Narodowy Doliny Dolnej Odry – również zrealizują przedsięwzięcia dla turystów wodnych. Podobne miejsca odpoczynku w przyszłym roku wybuduje PNDDO, natomiast Lider projektu, Miasto Schwedt zagospodaruje teren przy Centrum Sportów Wodnych w Schwedt.

Inwestycje zostały zrealizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych  Województwa Zachodniopomorskiego w ramach wartego ponad 2,5 mln euro projektu INTERREG V A „Zrównoważona turystyka wodna w unikalnej Dolinie Dolnej Odry”,  dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.