W repertuarze piosenki kubryku, pieśni żeglarskie i muzyka rozrywkowa z motywami marynistycznymi w tle – tak zapowiada się koncert Chóru Akademii Morskiej, który odbędzie się w piątkowy wieczór, 30 lipca.

 

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zaprasza na koncert organizowany w ramach cyklu „W cieniu wielkich żagli”. Już 30 lipca, wraz z początkiem imprezy Żagle 2021, szczecinianiae będą mieli okazję posłuchać Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją prof. Sylwii Fabiańczyk-Makuch.

– Będzie dużo dobrej zabawy. Podczas koncertu w Starej Rzeźni pokażemy swoją bardziej rozrywkową twarz – zapowiada Fabiańczyk-Makuch. – Czekaliśmy na The Tall Ships Races, ale pandemia wszystko skomplikowała. Cieszę się, że mamy to, co mamy i będziemy mogli spędzić wspaniały czas na Wałach Chrobrego i Łasztowni. Stara Rzeźnia wspiera Żagle 2021 i koncert będzie naszym zdaniem jednym z najjaśniejszych punktów artystycznych całego wydarzenia – dodaje Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni.

„Na pewno utworów z morskimi motywami w tle nie zabraknie”

W programie koncertu znajdą się kompozycje o tematyce marynistycznej oraz znane piosenki z gatunku muzyki popularnej. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać klasycznych utworów specjalnie skomponowanych dla zespołu oraz morskich pieśni, takich jak: „Kapitańskie tango”, „10 w skali Beauforta”, „Parostatek” czy „Yellow Submarine”.

– Koncert uświetni premiera utworu „The Sound of the Sea” autorstwa uznanej kompozytorki młodego pokolenia, Anny Rocławskiej-Musiałczyk. Nagrana przez Chór Akademii Morskiej w Szczecinie ścieżka dźwiękowa wybrzmi wraz z ilustrującą go impresją graficzną stworzoną przez Natalię Kozak – zdradza dyrygent Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie. – Będzie to wspaniała okazja, żeby się znowu spotkać na żywo i wysłuchać wielkich przebojów. Będziemy starali wpisać się w charakter imprezy Żagle 2021 i na pewno utworów z morskimi motywami w tle nie zabraknie.

Marynistyczny charakter Starej Rzeźni

Koncert „Czekając na Żaglowce” wieńczy projektu Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia „W cieniu wielkich żagli”, w ramach którego można było odwiedzać wystawy marynistyczne, uczestniczyć w spotkaniach autorskich czy zapoznać się z cyklem felietonów Miry Urbaniak publikowanym na stronie Moja Łasztownia.

– Koncert Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie to dla mnie spełnienie marzeń. Pandemia na jakiś czas uniemożliwiła nam organizację wydarzeń muzycznych i artystycznych. Teraz wracamy, planujemy jesień, a koncert przed Żaglami 2021 jest doskonałym rozpoczęciem tego powrotu – mówi Hołowacz. – Stara Rzeźnia zawsze była blisko ludzi morza, zawsze promowaliśmy kulturę marynistyczną. Koncert Chóru Akademii Morskiej doskonale wpisuje się w naszą tożsamość.

Koncert odbędzie się w piątek, 30 lipca, o godzinie 19:00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Wstęp jest darmowy, wystarczy odebrać bezpłatną wejściówkę w Kubryku Literackim.