To jedno z najbardziej efektownych wydarzeń uświetniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kilkaset osób przyszło wieczorem na plac Solidarności, by zobaczyć instalację „Sto flag na sto lat” i przekonało się, że barwy biało-czerwone wcale nie dominują wśród nich...

Rok temu przy pomoście, nad jeziorem w Golczewie powstała społeczna instalacja artystyczna „Las Flag”. Autorzy tego projektu, czyli Maria Sztark,Łukasz Kowalski oraz Agata Grzybowska z Golczewskiego Ośrodka Kultury, która koordynowała działania, postanowili tę ciekawą akcję powtórzyć w Szczecinie. Zaprosili kreatywnych mieszkańców Szczecina do współtworzenia tego przedsięwzięcia, a tym samym także do skupienia uwagi na kwestii tożsamości nie tylko w ujęciu narodowym, ale też lokalnym i osobistym. Sto osób (nazwanych Bohaterami Miejskimi) pod kierownictwem liderów projektu zaprojektowało własne osobiste flagi, na których pokazali swoje idee, symbole, pomysły lub marzenia.

Dlatego na flagach widzimy bardzo różne obiekty. To m.in. pryzmat rozbijający wiązkę światła, korona, serce, wielka dłoń.... Nie ma symboli politycznych, jest za to odzwierciedlenie indywidualizmu, pomysłowości, szczery komentarz do współczesności.

Ich autorami są m.in.: Michał Rembas, Igor Podeszwik, Daniel Źródlewski, Karolina Gołębiewska, Marek Sztark, Igor Górewicz, a także Georgios Karapapazoglou, Grek, mieszkający od trzech lat w naszym mieście. Swój projekt przygotowała też dwuipółletnia, Janka Wasilewska. Na placu umieszczono plansze ze zdjęciami wszystkich autorów i krótkimi wypowiedziami dotyczącymi prac.

Podczas uroczystej inauguracji oprawę muzyczną zapewnił zespół Szczecin Brass Quintet. Instalację będzie można podziwiać jeszcze w poniedziałek, 12 listopada.

Wydarzenie zorganizował Dom Kultury 13 Muz oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Zobacz też:

Spokojny Marsz Niepodległości. "Bardzo udane wydarzenie. Gdyby było dużo narodowców wróciłbym do domu"