Kącik plastyczny dla najmłodszych, pokaz pierwszej pomocy i sprzętu strażackiego, wystawa wyposażenia z czasów II Wojny Światowej oraz przede wszystkim możliwość honorowego oddania krwi i zapisania się do bazy dawców szpiku kostnego DKMS. To wszystko podczas akcji „Spokrewnieni Służbą”, która w sobotę 20 lipca odbędzie w CEE Szmaragdowe - Zdroje przy ulicy Kopalnianej 12, tuż przy Jeziorze Szmaragdowym.

Wydarzenie organizuje Wojskowy Klub Legion HDK oddział przy 1 krr Szczecin oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Każdy, kto tego dnia wybierze się na spacer nad Jezioro Szmaragdowe, będzie mógł zostać honorowym dawcą krwi. Trzeba tylko pamiętać, żeby koniecznie zabrać ze sobą dowód osobisty.

- Każdy krwiodawca, który odda krew, otrzyma kubek klubowy wraz z drobnymi upominkami, certyfikat akcji oraz posiłek regeneracyjny – zachęcają organizatorzy.

Pomóc można w różny sposób

Będzie można też uzyskać informację od fundacji DKMS na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców. Dzięki temu można pomóc np. małej Mai, która od urodzenia cierpi na małopłytkowość i potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego, by wrócić ze szpitala do domu.

W akcji „Spokrewnieni Służbą” weźmie udział także NFZ, który wystawi swój punkt informacyjny, gdzie będzie można dowiedzieć się jakie przywileje przysługują Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi w placówkach medycznych NFZ. Będzie też okazja, by wyrobić europejska kartę EKUZ, która może się przydać podczas wakacyjnych wyjazdów.

Atrakcje dla najmłodszych i tych nieco starszych

Poza tym przygotowano wiele atrakcji. Najmłodsi będą mogli spędzić trochę czasu w kąciku plastycznym. Czekać będzie też na nich wata curkowa „wampira”, ciepłe i zimne napoje oraz możliwość pomalowania twarzy. Wszystko za darmo.

Wojskowi ratownicy medyczni z 5 Pułku Inżynieryjnego przeprowadzą pokaz pierwszej pomocy. Swoje umiejętności każdy będzie mógł sprawdzić w praktyce na specjalnym fantomie. Strażacy z OSP Krzywin z Gminy Widuchowa zaprezentują sprzęt strażacki. Tomasz Sawicki ze stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera” przygotuje wystawę broni i wyposażenia z czasów II Wojny Światowej.

Akcja „Spokrewnieni Służbą” odbędzie się w sobotę 20 lipca w CEE Szmaragdowe - Zdroje przy ulicy Kopalnianej 12 w Szczecinie. Początek o godzinie 11:00. Wstęp jest bezpłatny.