Na początku listopada Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę upamiętniającą 90. rocznicę powstania Znaku Rodła – symbolu polskości zaprojektowanego na zlecenie Związku Polaków w Niemczech. Wspólnie ze szczecińskim oddziałem NBP zapraszamy Czytelników wSzczecinie.pl do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest kolekcjonerska moneta.

– Moneta upamiętnia powstanie Znaku Rodła, symbolu polskości zaprojektowanego na zlecenie Związku Polaków w Niemczech. Jego pierwsza prezentacja miała miejsce 3 grudnia 1932 roku w Berlinie. Znak zaprojektowała studentka Akademii Sztuk Pięknych, znakomita graficzka Janina Kłopocka, uczennica Władysława Skoczylasa – przypomina Katarzyna Zwarzany, ekspert w szczecińskim oddziale NBP.

Znak Rodła – bliski Polakom i prosty do narysowania

Związek Polaków w Niemczech to organizacja, która powstała w Berlinie 27 sierpnia 1922 roku. Organizacja zobowiązała się do uzyskania dla ludności polskiej w Niemczech pełnych praw mniejszości narodowych oraz obrony jej interesów we wszystkich dziedzinach życia społecznego i kulturalnego. W tamtym czasie państwo niemieckie zakazało polskim organizacjom posługiwania się wizerunkiem Orła Białego oraz biało-czerwonym sztandarem, ponieważ były to oficjalne symbole odrodzonej Polski. W odpowiedzi Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech postanowiła stworzyć własny znak tożsamości narodowej, który miał podkreślać odrębność narodową Polaków.

Znak miał być bliski Polakom i tak prosty, by każde dziecko mogło go bez trudu narysować na piasku. Tak powstał Znak Rodła – stylizowany bieg Wisły z zaznaczonym w jej górnym odcinku Krakowem, kolebką polskiej kultury. Umieszczony jest na prostokątnym, czerwonym tle. Twórcą nazwy „Rodło” stanowiącej połączenie dwóch słów – rodzina i godło – jest poeta Edmund Osmańczyk.

Konkurs z monetą w roli głównej

Srebrna moneta o nominale 10 zł została wyemitowana w nakładzie do 10 tysięcy sztuk. Można ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych Narodowego Banku Polskiego. Została wykonana ze srebra o próbie Ag 925. Można ją również wygrać w konkursie współorganizowanym ze szczecińskim oddziałem NBP. Aby wziąć udział w konkursie, należy odpowiedzieć na pytanie: „Czy w przedwojennym Szczecinie odbywały się msze święte w języku polskim? Jeśli tak, to w którym miejscu?”. Odpowiedź należy przesłać na adres konkurs@wszczecinie.pl do 6.12.2022r. Ze zwycięzcą skontaktujemy się drogą mailową.

Warto podkreślić, że już niedługo będzie miała miejsce prezentacja publikacji „Szlakiem Znaku Rodła w Szczecinie”, którego autorem jest przewodnik miejski Tomasz Wieczorek. Publikacja powstaje we współpracy z Oddziałem Okręgowym NBP w Szczecinie w ramach promocji monety kolekcjonerskiej „90. rocznica powstania Znaku Rodła”.