Wyłoniony w przetargu wykonawca nie podpisał umowy z Zakładem Usług Komunalnych. Innych propozycji nie było, więc ogłoszono kolejne, już trzecie, postępowanie dla firm zainteresowanych realizacją tej inwestycji.

Pierwszy przetarg unieważniono, ze względu na zbyt wysoką, jedyną ofertę opiewającą na 14 mln zł. W drugim postępowaniu firma Target z Poznania zaproponowała 11,9 mln zł. To też więcej niż zakładany wcześniej budżet inwestycji (9 mln zł), ale zdecydowano się dołożyć brakujące pieniądze.

Wydawało się, że przetarg został skutecznie rozstrzygnięty. W połowie listopada okazało się jednak, że umowa nie zostanie podpisana. W oficjalnym dokumencie na stronach ZUK-u czytamy, że wybrany wykonawca „uchylił się od podpisania umowy”.

- Co najmniej dwa razy w tygodniu kontaktowaliśmy się z niedoszłym wykonawcą ustalając wszystkie formalności zmierzające do zawarcia umowy. W dniu, kiedy miała zostać podpisana - nie zrobił tego. Nie wiemy z jakiego powodu – tłumaczy Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. - Gdyby, w postępowaniu przetargowym zgłosiło się więcej firm - przeprowadzenie prac przypadłoby kolejnej. Firma Target była jednak jedyną chętną, w związku z czym przetarg musiał zostać unieważniony i - niemal natychmiast - ogłoszony został kolejny.

Próbowaliśmy uzyskać wyjaśnienia drugiej strony, ale nie udało nam się skontaktować z przedstawicielami firmy Target.

Oferty w nowym przetargu można składać do 5 grudnia. W porównaniu z poprzednim postępowaniem wydłużono czas realizacji inwestycji.

- Wykonawca na przeprowadzenie robót ma czas do 27 września 2019 roku. Do 3 czerwca 2019 roku musi udostępnić już plażę, a do 14 czerwca ma zapewnić możliwość użytkowania jej przez kąpiących się gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo oraz dostęp do sanitariatów – mówi Andrzej Kus.

Przy plaży na Dziewokliczu mają powstać: boiska (do siatkówki plażowej i piłki nożnej), place zabaw dla młodszych i starszych dzieci, siłownia plenerowa, pole kempingowe, pole namiotowe z zapleczem sanitarno-gospodarczym, plac z pawilonami sanitarnymi, socjalnymi i gastronomicznymi, pole z miejscami na ognisko i zadaszonymi stołami piknikowymi oraz promenada wzdłuż nabrzeża od strony kanału Odyńca, z ławkami i stołami do gier. Centralnym miejscem ma być skrzyżowanie alejek z trejażem i siedziskami. W przyszłości, w kolejnym etapie, planowana jest budowa trzech pomostów pływających wraz z przystanią dla jednostek pływających.