Zgłaszasz się do artystycznej rywalizacji i tak naprawdę nic nie tracisz, prawda? Prawda. Rusza 5. edycja przeglądu Made In Szczecin, który co roku wyłania najbardziej obiecujące młode zespoły ze Szczecina i okolic. Do wygrania są profesjonalne klipy live i miejsce na płycie Born In Szczecin vol. 5, która w tym roku ukaże się w 3 tysiącach egzemplarzy. Najlepsi wyłonieni w poprzeglądowym głosowaniu nagrają teledysk i zagrają na premierze Born In Szczecin vol. 5 na Zamku Książąt Pomorskich. W tym roku premiera kolejnego woluminu składanki będzie zwieńczeniem szczecińskiego święta muzyki Gryfonia.

Można powiedzieć, że przeglądy Made In Szczecin to już lokalna tradycja muzyczna. Jednocześnie organizatorzy zapewniają, że formuła będzie świeża: – Stawiamy na koncertowe klipy live. Zespoły często mówią nam, że przegląd Made In Szczecin to dla nich jedyna szansa, by nagrać coś takiego za darmo. A my dbamy o to, żeby nagrania były bardzo dobrej jakości. W tym roku nie będzie inaczej. Wieloetapowość Made In Szczecin 5 sprawi, że koncertowe klipy będą dopiero początkiem – mówi Karolina Woźniak, dyrektor artystyczny stowarzyszenia Made In Szczecin.

Wiele etapów, dużo możliwości

Made In Szczecin 5 będzie więc wieloetapowe. Najpierw rekrutacja zespołów, z których 16 zostanie zakwalifikowanych do przeglądu. Szesnastkę wyłoni jury złożone z organizatorów Made In Szczecin. Później koncerty w klubie Wasabi, na których powstaną klipy live. Za dźwięk w nagraniach będzie odpowiedzialne profesjonalne studio Stobno Records, a obrazem zajmie się wSzczecinie.tv. Zespoły nagłośni szczecińskie WSOUND.pl. Po przeglądzie nagrania z koncertów trafią na YouTube, gdzie internauci wybiorą najlepsze zespoły (poprzez klikanie „łapek w górę”).

 

 

Osiem pierwszych formacji wg liczby głosów „na tak” umieści swój utwór na płycie Born In Szczecin vol. 5: – Płyta pozwala działać długofalowo, jest materialnym nośnikiem, ukłonem wobec muzycznej tradycji. Co roku na składance Born In Szczecin spotykają się młode kapele z przeglądu i uznane szczecińskie zespoły, rozpoznawalne już szerzej w Polsce. I zawsze jest kolorowo i różnorodnie. Nie ograniczamy się do wyboru w jednym muzycznym gatunku – ocenia Karolina Woźniak.

Piąty wolumin składanki ukaże się w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Premiera płyty zapowiedziana na 17 lipca będzie zwieńczeniem szczecińskiego święta muzyki Gryfonia. W jednym dniu szczecinian będzie czekać wiele okołomuzycznych atrakcji. – Na razie nie zdradzamy wszystkiego. Mogę tylko powiedzieć, że czegoś takiego jak Gryfonia jeszcze w Szczecinie nie było. Cały dzień z muzycznymi atrakcjami, a na koniec występ przyszłych zwycięzców przeglądu Made In Szczecin 5 oraz gwiazdy na premierze Born In Szczecin 5 na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.

Co, gdzie, kiedy?

Rekrutacja zespołów do Made In Szczecin 5 potrwa do 20 marca. Zgłosić można się przez formularz na stronie www.borninszczecin.pl. Organizatorzy wybiorą 16 kapel, które swoje możliwości pokażą na żywo na dwóch koncertach w szczecińskim klubie Wasabi (11 i 12 kwietnia). Występy zostaną nagrane i trafią na YouTube, gdzie internauci wybiorą swoich faworytów na Born In Szczecin vol. 5 w głosowaniu. Szansę dostania się na kolejną edycję składanki poprzez przegląd otrzyma 8 formacji. Szczęśliwcy, którzy zdobędą najwięcej głosów na YouTube wygrają teledysk, który nakręci wSzczecinie.tv.

Wspierają Made In Szczecin

Przegląd Made In Szczecin 5 jest wspierany przez Urząd Miasta Szczecina. Partnerem technologicznym przedsięwzięcia jest Stobno Records, które odpowiada za realizację dźwięku. Zespoły nagłaśnia WSOUND.pl. Dźwięki lepiej chłonie się przy odpowiednim oświetleniu - za te będzie odpowiadać LS Project. Backline dostarczony zostanie przez firmę Rockman.

Sponsorami Made in Szczecin 5 są Galeria Kaskada, Follow me! i Stara Rzeźnia.

Działania na rzecz lokalnych kapel wspierają także Wasabi, Zamek Książąt Pomorskich, Akademia Sztuki w Szczecinie, Bistro na Językach i Francuzka Piekarnia oraz Szczecin Blog.

Projektowi Made In Szczecin medialnie patronują Kręcioła TV, Fabryka Zespołów, TopGuitar i dlastudenta.pl.

Stowarzyszenie Made In Szczecin

Najprężniej Made In Szczecin działa w obszarze lokalnej sceny muzycznej. Stowarzyszenie może się już pochwalić wydaniem czterech woluminów płyty Born In Szczecin, będącej wielką szansą na promocję dla młodych zespołów ze Szczecina i regionu. Organizuje też koncerty, pomaga promować niezależne i młode inicjatywy kulturalne.