Spokojnie, tylko na jeden dzień. Wszystko w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który już 23 kwietnia. Wtedy bowiem Szczecin zamieni się w miasto słowa pisanego.

Stowarzyszenie „Oswajanie sztuki” wraz ze ŚRODKIEM Śródmiejskim Punktem Sąsiedzkim, Kluboksięgarnią FiKa i Miejską Biblioteką Publiczną wpadli na pomysł, aby zorganizować plebiscyt, w ramach którego można wybierać literackich patronów ulic. Głosowanie startuje dzisiaj (4 kwietnia), koniec 12 kwietnia. Do wyboru są cztery kategorie tematyczne: „Zwierzęta i rośliny w literaturze”, „Żyjący polscy pisarze”, „Książkowy top wszechczasów” i „Miejsca w literaturze”.

Jak mówi jedna z organizatorek Aleksandra Grzesiek: „Dzięki plebiscytowi będziemy mogli choć na chwilę urealnić nasze ulubione książki – ich autorów, elementy świata przedstawionego czy tytuły. Stworzona na podstawie plebiscytu mapa sprawi, że 23 kwietnia nasze codzienne czynności zrealizujemy w iście literackiej atmosferze – kawa pita na ul. Malinowego chruśniaka będzie smakować inaczej. Każda książka niesie w sobie potencjał nowego – opowieści, przygody, wiedzy, które – jeśli tylko chcemy – możemy oswoić i zabrać na zawsze. Wiosna i obchodzone w kwietniu święta książki to wspaniałe preteksty do tego, by wyruszyć w miasto i czytać, czytać!”

Głosować można online (http://bit.ly/LiterackieSrodmiescie) lub stacjonarnie w wybranych punktach w mieście (tj. filiach MBP: ProMedia i Filia nr 28, FiCe i ŚRODKU). Na kreatywne osoby, które zaproponują dodatkowe nazwy ulic czekają niespodzianki – dla 3 najciekawszych propozycji organizatorzy przewidzieli upominki. Ogłoszenie wyników oraz ogłoszenie zwycięzców już 20 kwietnia.

Dzięki tej akcji będzie można poznać centrum miasta od zupełnie innej, książkowej strony. Będzie to podstawa do stworzenia mapy przyjaznej czytaniu.

Kwiecień, miesiąc książki


„Każdego dnia powinniśmy czytać książki, szczególnie najmłodszym, wprowadzajmy ich w życie, w świat z pomocą właśnie dobrej literatury. W kwietniu jest moc, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej (2 kwietnia), Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) i w międzyczasie (20-22 kwietnia) angażujemy się w ogólnopolski Weekend Księgarń Kameralnych. Są to okazje, by promować czytelnictwo, aby zaprosić do wspólnego działania, spotykania się z literaturą” - mówi Małgorzata Narożna z Kluboksięgarni Fika.

W Święto Książki i Praw Autorskich będzie można również wziąć udział w warsztatach, sesjach wspólnego czytania książek oraz akcjach bookcrossingowych w przestrzeni publicznej. Uczestnicy będą mogli poznać miejsca przyjazne książce, te oczywiste, jak i mniej kojarzone z literaturą – kwiaciarnie i salony fryzjerskie. Dzięki mapie z alternatywnymi patronami ulic, mole książkowe będą miały okazję wybrać się literackim szlakiem przez centrum naszego miasta i wziąć udział w rywalizacji, polegającej na zdobyciu pieczątek ze wszystkich wskazanych na mapie miejsc. Czytelnicy, którzy zdobędą komplet stempli, będą mogli wymienić je na nagrody lub rabaty we wskazanych punktach. W mapę będzie można zaopatrzyć się od 21 kwietnia w: ŚRODKU, Kluboksięgarni FiKa, wybranych filiach MBP i innych śródmiejskich punktach przyjaznych czytaniu, a także podczas premiery szczecińskiej nieMAPY w Alei Kwiatowej.

Punkty głosowania na nazwy ulic:
ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki | ul. bł. Królowej Jadwigi 44b
Kluboksięgarnia FiKa | al. Papieża Jana Pawła II 6
Promedia - filia nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej | al. Wojska Polskiego 2
Filia nr 28 Miejskiej Biblioteki Publicznej | plac Lotników 7