Koncert dla jeszcze niezakochanych, letnie zagraniczne festiwale i... Classówka. To tylko niektóre plany repertuarowe szczecińskiej orkiestry na ten rok. Niewątpliwie będą to bardzo pracowite miesiące dla zespołu, który w sposób szczególny będzie także świętował 250-lecie urodzin Ludwiga Van Beethovena. Baltic Neopolis Orchestra obchody te zainaugurowała w minioną sobotę, prezentując w Trafostacji Sztuki siódmą symfonię tego kompozytora.

Klasyczny wieczór w Trafostacji

Ten specjalny wieczór poświęcono nie tylko jednemu jubilatowi. Był to także koncert otwierający wydarzenia jubileuszu 70-lecia Zarządu Portów Szczecin-Świnoujście, dlatego na widowni zasiadło wielu jego pracowników i innych zaproszonych gości. Muzycy Baltic Neopolis Orchestra przygotowali na tę okazję bardzo klasyczny program. Z towarzyszeniem profesora Tomasza Tomaszewskiego (skrzypce) wykonali w pierwszej części: Divertimento F-Dur, KV 138 Wolfganga Amadeusza Mozarta i Divertimento E-dur HOB II 39 Józefa Haydna, a po przerwie wyczekiwany przez wszystkich utwór - VII Symfonię Ludwiga van Beethovena w aranżacji na kameralny skład (dokonanej przez Sigmunda Steinera). Publiczność nagrodziła wykonawców długimi brawami, a muzycy odwdzięczyli się jednym nadprogramowym utworem i to dość szczególnym, bo z uwagi na czas karnawału, wybrali rozrywkową Polkę Pizzicato Johanna Straussa!

Więcej Beethovena i koncert dla jeszcze niezakochanych

Kto chciałby usłyszeć wszystkie pozostałe symfonie mistrza z Bonn, właśnie w opracowaniu na smyczki, powinien obserwować plany koncertowe BNO. Zespół zapowiada, że w tym roku utwory Beethovena będą systematycznie wykonywane podczas kolejnych wydarzeń. Jednak najbliższy występ tej grupy będzie miał inny charakter... 11 lutego zostanie zorganizowany koncert „dla jeszcze niezakochanych” w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego należącym do Akademii Sztuki w Szczecinie.

Rycerska oboistka z Macedonii

W programie wieczoru znalazły się m.in. Kwartet obojowy F dur KV 370 Mozarta oraz kompozycje „Gabriel's oboe” Ennio Morricone i „Salut d'amour” Edward Elgara. Orkiestra zagra wraz z Gordaną Josifovą Nedelkovską – oboistką, która jako solistka występowała z wieloma renomowanymi orkiestrami (Musica Viva, Filharmonia Servantesa z Hiszpanii, orkiestra Filharmonii Moravskiej, orkiestra Tallin Sinfonieta). W 2004 American Biography Institut nominował ją w kategorii „Kobieta sukcesu XXI wieku”. Natomiast w ubiegłym roku artystkę wyróżniono tytułem „rycerza” przyznawanym przez ambasadora Francji w Macedonii za promowanie kultury francuskiej w swoim kraju. 

Festiwale i znani koncertmistrzowie

Marzec w planach BNO, to przede wszystkim dwa wyjazdy do Niemiec. 8 marca na festiwalu Owinger Musiktage w Badenii-Wirtembergii muzycy zagrają m.in. kompozycje Vivaldiego, Mozarta, Albinioniego. Następnie na festiwalu Kammermusiktage Barth, 19 marca, Baltic Neopolis Ensemble wraz z solistą, Martinem Panteleevem wykona m.in. Serenade in G- Dur „Eine kleine Nachtmusik“ Mozarta, „La Muerte del Angel“ A. Piazolli i „Danse Espagnole“ Manuela De Falla.

W tym samym miesiącu odbędzie się również pierwsze wydarzenie z cyklu Wielcy Koncertmistrzowie. Dokładnie 21 marca wraz z BNO zagra Xuan Du. Ten muzyk jest koncertmistrzem Opery Narodowej w Chinach. W tym roku możemy się spodziewać jeszcze trzech koncertów w tej formule. W Szczecinie gościć będzie m.in. koncertmistrz filharmoników wiedeńskich.

Szczecin Classic po raz drugi

W ostatnich dniach kwietnia i na początku maja odbędzie się druga już edycja festiwalu Szczecin Classic.

– W programie są przede wszystkim zajęcia dla młodych muzyków – warsztaty, spotkania, działania edukacyjne, ale także występy znakomitych artystów: Urszuli Krygier, Romana Kima czy Vasco Vasiliewa i Andrija Wijtowicza – mówi Emilia Goch-Salvador, altowiolistka, założycielka i szefowa BNO. – Zaplanowaliśmy także występ naszych muzyków z zespołem Chango. Będzie też gimnastyka z klasyką, projekcja filmu o Beethovenie, quizy i zajęcia dla najmłodszych pod hasłem Classówka.

Koncertowe lato i ważna płyta

Przygotowywany jest także kolejny już letni Baltic Neopolis Festival, które przebiegnie przez 10 zachodniopomorskich miast, a także jeszcze jeden wyjazd zagraniczny – na Festival Guimarães Clássico w Portugalii. Są także plany wydawnicze.

– Chcielibyśmy w tym roku opublikować album „Mozaika-Impresje”, nagrany jeszcze w 2016 roku przez orkiestrę wraz z kwartetem Adama Bałdycha, z jego kompozycjami. To bardzo dobry materiał na pograniczu różnych gatunków: klasyki, jazzu i muzyki ludowej, zasługujący na prestiżowe nagrody – podsumowuje Emilia Goch-Salvador.