Najsłynniejsza szczecińska mozaika zdobi dawne kino Kosmos, ale równie ciekawe kompozycje można odnaleźć w niemal każdym zakątku miasta. Przewodniczka miejska Joanna Olszowska oraz artystka plastyk i aktywistka Sabina Wacławczyk chcą przybliżyć szczecinianom te nieco zapomniane dzieła sztuki.

Służyć temu ma projekt „Mozaiki szczecińskie”, który wystartował w grudniu 2019 i będzie realizowany przez cały 2020 r. Odbyło się już jedno spotkanie, na którym można było posłuchać i porozmawiać o szczecińskich mozaikach. Powstała też mapa z dokładną lokalizacją tego typu kompozycji (można ją ściągnąć ze strony https://www.facebook.com/mozaikiszczecin). Zaznaczono na niej 63 miejsca, ale nie jest to ostateczna liczba.

- Lista mozaik wciąż rośnie. Cały czas zbieramy informacje i odkrywamy nowe kompozycje. Dzięki konkursowi, który ogłosiłyśmy, dowiedziałyśmy się o trzech wcześniej nam nieznanych, a podczas spotkania w bibliotece ProMedia o kolejnych dwóch – mówi Sabina Wacławczyk.

Można znaleźć je niemal na każdym osiedlu

Mozaiki rozsiane są po całym mieście. Przykłady? Na Pomorzanach znajdziemy kompozycję z bąbelkami na budynku browaru Bosman. Budynek hali sportowej przy Twardowskiego na Pogodnie zdobi wielki herb Pogoni. Kilka mozaik można znaleźć na terenie Teatru Letniego. Na Północy mozaika znajduje się m.in. na budynku dawnej huty. Na Prawobrzeżu ciekawą kompozycję znajdziemy choćby pod wiaduktem przy Jeziorze Szmaragdowym. Mniej znane, choć często najbardziej intrygujące, są mozaiki wewnątrz budynków.

- Bardzo ciekawa jest mozaika pana Lewińskiego na basenie SDS. Niezwykłą kompozycję znajdziemy w stołówce danego Unizeto (dziś to Asecco – red.) przy ul. Królowej Korony Polskiej. Bardzo bogatą fakturą wyróżniają się słupy na Dworcu Głównym. Kolejna interesująca mozaika znajduje się przed aulą wydziału matematycznego US – wylicza Sabina Wacławczyk.

foto: Mozaiki szczecińskie - basen SDS

Mogą być atrakcją turystyczną

Duża część ze szczecińskich mozaik pochodzi z czasów PRL, gdy były bardzo popularne. Ale kolorowe kompozycje powstają również współcześnie. Najlepszym przykładem jest mapa Mare Dambiensis, która od niedawna zdobi bulwary. A stowarzyszenie Oswajanie Sztuki i kolektyw Dobre Praktyki zaangażowały mieszkańców w tworzenie trzech mozaik na śródmiejskich podwórkach: „Miłość”, „Kosmos” i „Podwórko”. Jest więc coraz więcej podobnych ciekawostek do odkrywania.

- Szczecińskie mozaiki mogą być równie ciekawą atrakcją turystyczną jak wrocławskie krasnale czy łódzkie murale. Są typowe dla naszego miasta i posiadają wartość artystyczną – podkreśla Sabina Wacławczyk.

Będą spacery szlakami mozaikowymi i inne inicjatywy

Aby tak się stało, inicjatorki projektu planują dużo wydarzeń, które mają zainteresować szczecinian i turystów mozaikami. Już za tydzień, 29 lutego, będzie można wybrać się z przewodniczką Joanną Olszowską na spacer szlakami mozaikowymi (zbiórka o godz. 10:30 przed budynkiem Kina Kosmos). Planowane są też m.in. kolejne spotkania i wystawa. Będzie można też stać się właścicielem kompozycji wykonanej przez jedną z artystek. Wykonana zostanie profesjonalna dokumentacja fotograficzna wszystkich szczecińskich mozaik.

O niektóre z nich trzeba zadbać, bo np. w złym stanie jest kompozycja na budynku stoczniowym przy ul. Stalmacha czy ta na terenie dawnej huty w Stołczynie. Pomysłodawczynie akcji zamierzają rozmawiać z właścicielami i zarządcami obiektów, by kompozycje wewnątrz budynków były eksponowane, a nie zastawiane, np. regałami.

Informacje o kolejnych wydarzeniach związanych ze szczecińskimi mozaikami można na bieżąco śledzić na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/mozaikiszczecin.

foto: Mozaiki szczecińskie - Cafe Bar, ul. Jagiellońska 80

foto: Mozaiki szczecińskie - hala MKS "Pogoń", ul. Twardowskiego 12

foto: Mozaiki szczecińskie - stołówka Asecco, ul. Królowej Korony Polskiej 21

 

foto: Mozaiki szczecińskie - mozaika przy Teatrze letnim

foto: Mozaiki szczecińskie - hol główny SDS przy ul. Wąskiej

foto: Mozaika na budynku Stoczni Szczecińskiej przy ul. Stalmacha i Cementowej

foto: Mozaiki szczecińskie - prywatna kolekcja w jednej z willi na Łęknie

foto: Mozaiki szczecińskie - Wydział Budownictwa i Architektury ZUT, al. Piastów 50

foto: Mozaiki szczecińskie

foto: Mozaiki szczecińskie - Wydział Matematyczno-Fizyczny US, ul. Wielkopolska 15

foto: Mozaiki szczecińskie - filia MBP przy ul. ks. Barnima III Wielkiego 25